olen lukenut paljon ko aineesta ja haluaisin kokeilla sitä umpipuiseen pöytään, joka mahdollisesti vielä aiheuttaa oireita.mistä sitä saa ja paljonko se maksaa?
umpipuisesta pöydästä (artekin vielä) mietin,että onko mahdollista,että viel 5x kloritella pyyhkimisen jälkeen aiheutta oireita? kun sanotaan,että umpipuiset esineet olisivat suht turvallisia ottaa uuten asuntoon käsittelyn jälkeen.pöytä ei ole ollut missään vaiheessa "kosteassa" tilassa,että sen rakenee olisi hajoillut (päällisin puolin siis ok)
umpipuisesta pöydästä (artekin vielä) mietin,että onko mahdollista,että viel 5x kloritella pyyhkimisen jälkeen aiheutta oireita? kun sanotaan,että umpipuiset esineet olisivat suht turvallisia ottaa uuten asuntoon käsittelyn jälkeen.pöytä ei ole ollut missään vaiheessa "kosteassa" tilassa,että sen rakenee olisi hajoillut (päällisin puolin siis ok)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Klorite ja sen aiheuttamat tuotteet ovat todennäköisempi oireidenaiheuttaja.
Mitäs tautia se Klorite aiheuttaa, saiskos tarkennusta? Mulla tosi paha astma homeista, ja ilman kloritea en olis saanut "entisestä elämästä" pelastettua yhtään mitään. Kyllähän se ärsyttää tulehtuneita keuhkoputkia, mutta hengityssuojain vaan päähän ja hyvä tuuletus, kun kloriten kanssa siivoaa.
Alkuperäiselle: olethan pyyhkinyt ihan kaikki koloset ja rakoset, myös pöydän jalat alapinnalta jne. ottanut mahdolliset huopapehmusteet jaloista pois? Entä ootko varma, että pöytä on umpipuuta? Ettei olis viilutettua levyä? Joskus mitkään puhdistusyritykset ei auta, silloin täytyy vaan raa'asti heittää oireita aiheuttava tavara pois, vaikka kuinka harmittaisi. Jos et ole varma, johtuuko oireet pöydästä, olisiko mahdollista viedä pöytä hetkeksi varastoon tms. pois asuintiloista, niin että näet muuttuvatko oireesi.
Jos sinäkin saat kloritesta ärsytysoireita, niin kloritepesun jälkeen odota hyvä tovi, vaikka päivä, ja sen jälkeen pyyhkäise nihkeällä vesirätillä huonekalu, niin kloriten haju hälvenee. Hyvä olisi, jos nuo kloriten käsittelyt pystyisi tekemään pesuhuoneessa tms. ei varsinaisissa asuintiloissa. IDS:llä olen joskus pessyt vaatteita, huonekalujen pyyhkimiseen en ole käyttänyt. Ei tepsinyt vaatteisiin hirmu hyvin, kemiallinen pesu tai kloritepesu auttoivat enemmän, mutta toisilla palstalaisilla on erilaisia kokemuksia erityisesti ohuiden vaatteiden osalta. Tsemppiä puhdistusyrityksiin!
eikä siitä tule mitään oireita. Edelleen laitan nykyisessäkin kodissa kloritea pesuveteen ja tulee puhtaan tuoksut kun lattiat esims pesen. Käytin myös aikanani kloritea homeirtaimiston puhdistukseen ja voin suositella muillekin.
Minulla tuli erittäin voimakas hajuherkistyminen, mutta klorittia siedän. Hajuvedet ovat edelleen pahimmat, niiden tuoksu muuttuu halvaksi venäläiseksi hajuvedeksi joka haisee.
Kloori aiheuttaa hengitysteiden ja limakalvojen ärsytystä sekä muodostaa helposti myrkyllisiä yhdisteitä.
Taisi olla pappa-smurffi, joka aikoinaan sai päähänsä, että IDS-desinfektiohuuhteella voisi käsitellä homeen saastuttamaa irtaimistoa ja levitti "tietoa" ainakin täällä, ehkä myös kotisivuillaan. Ilmeisesti sekin juttu upposi. Kannattaisi suhtautua varovaisesti nettijuttuihin.
IDS-desINFEKTIOliuosta kokeiltiin joissakin sairaaloissa lähinnä käsihuuhteluaineena estämään INFEKTIOITA. Kokeilu taisi epäonnistua eikä ainetta ole tietääkseni edes saatavilla enää. Hometavaroiden puhdistukseen siitä ei edes teoriassa olisi voinut olla mitään hyötyä - paitsi ehkä psykologisesti.