Puuta Betonilattialle

KylmäJalka

Kylmä betonilattia lasitetulla parvekkeella , ei kiitos. Tarkoitus olisi laittaa 28mm x 120mm Siperian lehtikuusesta lattia ja alarimoituksen saisi hoitaa sama 28 x 120 tavara 50cm koolausvälillä.
Pari kysymystä ennen kuin alan hommiin.
Minkä kokoisilla ruuveilla kasaaminen ? 4,5 x 45 haponkestäviä porautuvalla kärjellä löytyisikin jo varastosta mutta ovatko liian lyhyitä, vaan täytyisikö jostain metsästää 50 mm:siä . Näitä 50 mm onkin todennäköisesti mahdotonta Suomesta löytää ? . Entäs mahdollinen käsittely jos ei halua pinnan harmaantuvan ajan saatossa onko esim. Osmo colours 009 sopiva myrkytön vaihtoehto vai mikä ?
Parvekkeen mitat 200 x 320 lienee kai viisainta tehdä kahtena 160 leveänä ja 200 syvänä rallina niin helpottaa mahdollista siivousta ?

7

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas että mitä

      Kylmä betonilattia hoituu Dry Step Termomatolla ilman ruuveja ja aluslautoja eli laitat vain maton paikoilleen, piste. Meillä tuo homma hoitui parilla satasella. Nuo puiset ritilät eivät poista betonin kylmää vaikutusta, mutta voihan tuon lämpömaton sitten laittaa tuon kalliimman jalopuu ritilän päällekin.
      Taidat olla kuitenkin noita huumorimiehiä ruuvien pituudesta, eli varo betoonin läpi poraamista lattian läpi ettei naapurit valita.

    • Muovit ongelmajätelaitokseen

      Siperian lehtikuusesta ehdottomasti. Ruuviksi riittää 45 mm kun aluspuu on 28 mm riittää pitoon 17mm hyvin ja poraavalla kärjellä vaikka pito ei olekaan niin hyvä kuin tavallisella koska lehtikuusi on helposti halkeavaa eikä tarvitse porailla alkureikiä. 50 mm olisi optimi pituus mutta Euroopan maista Suomi edustaa sitä ääripäätä jossa myydään pääsääntöisesti ei oota, jos kohta sitäkään. Ruuvitkin täytyy käytännöllisesti katsoen varautua tilailemaan netistä ja Saksasta.
      Taas että mitä ; Drystepit voi unohtaa "termomatto", kaikkea ne keksiikin ;) voi rähmä, unohtakaa.

      Meille maksoi kakkineen päivineen Siperian lehtikuusesta vähän pienempään parvekkeeseen 170 €
      Koolausväliksi Siperian lehtikuuselle maksimissaan 50 cm mieluummin 40 cm .
      Ja on sitten painavaa puuta, kestää lasitetulla parvekkeella lähes ikuisesti ja on todella hyvännäköistä. Jos et halua pinnan harmaantuvan, joka sekin on todella siisti, niin sitten Osmo colours Erikoispuuöljy 009 Lehtikuusi 0,75l purkilla käsittelee 10 m2 kahteen kertaan / super riittoisaa. Tummentaa valitettavasti hieman alkuperäistä lehtikuusen väriä mutta antaa UV-suojan ja pitää lian loitommalla, sopii siis hienostolioille mainiosti.
      Minä en laittaisi Osmo coluria vaan pitäisin puun omilla eliksiireillään/parempaa ei olekaan, enkä itkisi lieviä likatahroja, kuulunen siis rupusakkiin.
      Hyvä nyrkkisääntö onkin, kun tarvitaan kaikenmaailman maalitohtoreita/maalitehtailijoita ym. kakkaa, on ulkopuurakenneaines valittu vääränlainen jo heti lähtötilanteessa. Ei oikeanlainen puu tarvitse pintaansa sen enempää muoveja kuin öljyjäkään. Jos tuvassa on syöpäläisiä voi tervanlitkua lirauttaa pintaan, ja tämäkin siis vain hätätapauksessa.

      • Koskis...

        Sydänpuu aina terassirakentamisessa alaspäin, estää tikkuuntumista. Seinärakenteissa tilanne on toinen, silloin sydänpuu ulospäin ja kohteissa joissa ei tallustella tai otella kädellä tukea.
        Toinen tykkää toisesta toinen toisesta mutta Osmo coloursilla (luonnon tuote) minä viimeistelisin vaikka hieman tummentaakin , antaa myös vettä ja likaahylkivän pinnan ja 009 sekä tosiaan kevyen UV-suojankin. Osmo colours erikoispuuöly kuivuu muuten todella hitaasti, varaudu 2-3 vuorokauteen ja levitetään mahdollisimman ohut kerros kerrallaan jos tulee johonkin liikaa pyyhkäistään ylimääräinen nukkaantumattomalla rievulla pois. Tarkoitus saada kauttaaltaan tasainen kerros Käsittely heti toiseen kertaan ensimmäisen kuivuttua.


      • Terva hyvää

        Laita ny tuota lehtikuusta samalla rahalla, millä voisit ostaa kunnon lämpömattoa, eli termomattoa. Laita sitten päälle kunnon matto, eli voit käyttää parveketta koko talven. Terva voisi olla myös hyvä aine pinnan käsittelyyn. Laita puuta ruuveja ja tervaa niin pohja ei ainakaan ala happanemaan ja tuoksuu hyvälle. Meillä kun tehdään kerralla hyvää.


      • urallinen
        Koskis... kirjoitti:

        Sydänpuu aina terassirakentamisessa alaspäin, estää tikkuuntumista. Seinärakenteissa tilanne on toinen, silloin sydänpuu ulospäin ja kohteissa joissa ei tallustella tai otella kädellä tukea.
        Toinen tykkää toisesta toinen toisesta mutta Osmo coloursilla (luonnon tuote) minä viimeistelisin vaikka hieman tummentaakin , antaa myös vettä ja likaahylkivän pinnan ja 009 sekä tosiaan kevyen UV-suojankin. Osmo colours erikoispuuöly kuivuu muuten todella hitaasti, varaudu 2-3 vuorokauteen ja levitetään mahdollisimman ohut kerros kerrallaan jos tulee johonkin liikaa pyyhkäistään ylimääräinen nukkaantumattomalla rievulla pois. Tarkoitus saada kauttaaltaan tasainen kerros Käsittely heti toiseen kertaan ensimmäisen kuivuttua.

        Jos haluat terassilautasi urilla, niin ne tehdään aina sydänpuolelle. Sydänpuoli kestää kosteutta, säätä yms parhaiten


    • KylmäJalka

      Ruuvit löytyi ja oiken A4:sta eli haponkestävää Herttoniemen Puukeskuksessta 4,5x50 senkaavalla kannalla ja nyt on valmis ja on lämmin jaloille tepastella vaikka sukkasillaan ja siistikin tuli kun laiton laudoitusväliksi 0,6 cm. Ruuvinkantoja ei näy missään kun ruuvailin Makitalla laudat juoksuihin alapuolelta.
      Osmo coloursin erikoispuuöljyn 009 laitan, jos laitan, sitten ensi kesänä, pitää nyt katsoa miltä näyttää josko en Osmoa vetäisisi pintaan olenkaan.
      Juoksuihin laitoin bitumihuopa kaistale paloja noin 30cm välein eristämään suoraa kosketusta betonilattiaan ja vaimentamaan kolinoilta.
      Kelvon puutavaran löytyminen olikin sitten hiukan työläämpää, siis työläin vaihe, pidän ostopaikan omana tietonani. "Kauppailevat täysin epäkuranttia tavaraa tahi poskettomasti ylihinnoiteltua monessa paikassa" mutta valmista tuli ja olen "omaan kotimaiseen käsityöhön" ja työn jälkeen enemmän kuin tyytyväinen.

      • M.A S.

        JOO 4kpl isoja lehtikuusiportaita marraskuulla kuivasta l kuusesta 150x150mm !!! tehtiin ja pintaan tuli osmocolorin aika tumma väriseos 3x käsittely......mielestäni ok tulos.... arkkitehdin väri...olisi ehkä voinut olla ilman mitään käsittelyä...ei tarviisi hoitoa joka vuosi....mut nyt kuitenkinon näin. julkinen portaikko 1700l mallin mukaan!!!

        LEHTIKUUSI OLI TOSIN HANKALAN TAKAN: SIPERIASTA TULLUTTA TOSI KUIVAA MAALAUS KATOSEN ALLA JA LÄMPÖÄ PALJON.... ONNEKSI OLI KUIVA MATERIAALI.!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1196
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1179
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      264
      1032
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      943
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      792
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    Aihe