Tulehduksen mittaus

Tietääkö kukaan mistä voisin ostaa NO-mittarin (NIOX mino?)? Kyseessä on siis se helposti kuljetettava kilon kaksi painava tulehduksen mittauslaite. Olen useamman kerran lääkärissä puhaltanut kyseiseen mittariin ja se tuntuu paremmin kertovan tilanteestani kuin PEF-mittaus..
2248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kerroit lääkärin vastaanotolla puhaltaneesi useasti ko. mittariin.
Missä arvoissa NO-pitoisuutesi ovat olleet?

Kosteusvauriomirobialtistuksessa NO-arvoilla ei ole merkitystä oikeusturvan kannalta katsottuna, koska myös viruksen tai bakteerin aiheuttama tulehdus keuhkoissa nostaa NO-tasoa.
Mikäli keuhkoissa on tulehdus, niin kyllä lääkäri stetoskoopillaan sen saa selville.
Kun mittari ei erittele toimiiko NO-tason nostattajana virus, bakteeri vai allergeeni, niin minun mielestäni sitä ei kannata ostaa. Sen kalibrointikin aiheuttaa kustannuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laite? kirjoitti:

Tietääkö kukaan mistä voisin ostaa NO-mittarin (NIOX mino?)? Kyseessä on siis se helposti kuljetettava kilon kaksi painava tulehduksen mittauslaite. Olen useamman kerran lääkärissä puhaltanut kyseiseen mittariin ja se tuntuu paremmin kertovan tilanteestani kuin PEF-mittaus..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu