Onko tosiaan niin että maahantuoja voi lisätä/keksiä uuden auton ( 6 kk ) hankkineelle huoltolaskuihin noin 180-220 euron lisän yhtäkkiä jälkikäteen, mitä alkuperäiseeen huolto-ohjelmaan ei ole merkitty ( venttiilien säätö huolto-ohjeissa 120 th/km nyt 20 th/km ). Itselläni ko mallin ja vuoden Mazda 6, ja lukiessani mazdagon ( Mazda kerho ) sivustoja, niin näin on todellisuudessa käynyt joillekin Mazdan omistajille jotka jo ehtineet ajaa uusikoppaisella -09 2,0 dieseleillä tuon 20 th kilometriä. Jos tuo venttiilien säätö lisää huoltokustannuksia noin 30 % mitä ostettaessa ei ollut tiedossa, niin onko se tosiaan asiakkaan kustannettava ? Joko Mazdan ( valmistaja ) tai maahantuojan Inchcapen, olisi pitänyt olla selvillä dieselin ongelmista jo myyntivaiheessa, vai testataanko mahdolliset ongelmat asiakkailla ja sen jälkeen lisätään kulut valmistajan ongelmista ostajille. Käsittääkseni myynnisssä pitäisi olla valmiit tuotteet ja jos ongelmia on, niin ne maksaa joku muu kuin myytävään tuotteeseen luottava asiakas. Alkaa vaikuttamaan Delta-auton touhuilta koko Inchcapen myynti/huolto !
Diesel 2,0 -09 Sedan
venttiilien säätäjä
3365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Inchcape Motors Finland Oy 31.12.2001 Patentti- ja rekisterihallitus
Aputoiminimi Auto-Arsenal
Mazda Rally Team
Startti-lehti
Haka-Auto
Inchcape Draivia
Rehtiauto
Turun Autohaka
Tozer, Kemsley & Millbourn Finland
Varsinkin tuo "Rehtiauto" kuvaa tämänhetken toimintaa Mazdalta
"Käsittääkseni myynnisssä pitäisi olla valmiit tuotteet ja jos ongelmia on, niin ne maksaa joku muu kuin myytävään tuotteeseen luottava asiakas."
Valmiitakin tuotteita (autoja) löytyy, jopa sellaisia joissa venttiileitä ei tarvitse säätää koskaan ja huoltoja on muutenkin paljon harvemmin kuin Mazdassa, puhumattakaan ruostesuojauksesta, jota Mazdaan ei saa tehtaalta lähtien rahallakaan.
Tulee mieleen lähinnä Opelilta ja Fiatilta vastaavat huoltotöiden lisäykset koskien esim. jakopäänhihnojen vaihtoja. Vuosi "testattiin" asiakkailla ja kun vikoja huomattiin, niin vaihtovälit lyhennettiin ja huoltohinnat nousivat aika reippaasti. Taitaa olla mazdakin liittynyt näihin asiakastestauksiin joiden kustannukset testauksesta saa maksaa asiakas jälkikäteen. Inchcapella on ollut aina, etteivät kommentoi mitään tai vastaa tiedusteluihin edes s-postissa kun kysyt heiltä jotain liittyen auton negatiivisiin ominaisuuksiin. Eli, ostat nykyään sian säkissä myös mazdalta. Itse siirryin 3 mazdan jälkeen Hondan omistajiin ja voi sanoa, että palvelu ja kysymykset ongelmiin sain aina viikon sisällä maahantuojalta. 7 vuotta ja 3 kpl mazdoja ja noin 8-10 kpl tiedusteluja maahantuojalta ei vielä tänäkään päivänä tuottaneet vastauksia kysymyksiini. Nyt ollut jo 8 kk Hondan omistaja ja en kadu ainakaan vielä vaihtoa.