”Kun tarkastelen Suomea ulkoapäin, pitkään ulkomailla asuttuani, minusta
on itsestään selvää, että ilman ruotsin kieltä ja ruotsinkielistä kulttuuria Suomi
olisi kultuurin alueella hyvin erilaisessa tilanteessa. Ruotsin kieli on aina ollut
Suomessa yksi tapa saada virikkeitä muualta maailmasta. Monet uudet suuntaukset
ovat tulleet Suomeen – jos nyt ei suoranaisesti Ruotsin kautta – suoraan
ruotsin kielen välityksellä.
Käynnissä oleva kielikeskustelu , jossa monet pitävät ruotsin kieltä rasitteena
ja ongelmana, ei ole täysin ymmärrettävää. Kaksikielisyys pitäisi nähdä
rikkautena, seikkana, joka tarjoaa meille mahdollisuuksia. Kaksikielisyys on
synnyttänyt maahamme tietynlaista energiaa, joka on auttanut meitä luomaan
dynaamisen ja jännittävän kulttuurin.
Vaikka olen asunut kauan ulkomailla, olen koko ajan toiminut aktiivisesti
Pohjoismaissa, ja tällöin luonteva tapa kommunikoida on ruotsin kieli.
Jonkin muun kielen puhuminen tuntuu yksinkertaisesti väärältä. Jos me
hoidamme kaikki yhteydet muihin maihin englanniksi, menetämme suuren
osan omasta identiteetistämme ja asemastamme maailmassa.”
Arvauksia?
Kuka tunnettu suomalainen?
7
145
Vastaukset 7
Esa-Pekka Salonen
Mitä mä voitin?- ella4
""""Vaikka olen asunut kauan ulkomailla, olen koko ajan toiminut aktiivisesti
Pohjoismaissa, ja tällöin luonteva tapa kommunikoida on ruotsin kieli.
Jonkin muun kielen puhuminen tuntuu yksinkertaisesti väärältä. """
Voi yksinkertaisuutta ja junttimaisuutta!
Suomen puhuminen tuntuu väärältä pohjoismaisissa yhteyksissä!!!! vaikka Suomi oli kolmasosa Ruotsin kuningaskuntaa satojen vuosien ajan ja suomi on edelleen satojen tuhansien ruotsalaisten äidinkieli!!!
Kiitos ei, tuollaisia asenteita kantavia pakkoruotsittajia ja omaan pesään paskovia, ei todellakaan tarvitse rakastaa. He eivät ole suomalaisia!
Kiitos Ankdam, että toit taas esille kaltaistesi vastenmieliset asenteet. - Pascal Pusikos
ella4 kirjoitti:
""""Vaikka olen asunut kauan ulkomailla, olen koko ajan toiminut aktiivisesti
Pohjoismaissa, ja tällöin luonteva tapa kommunikoida on ruotsin kieli.
Jonkin muun kielen puhuminen tuntuu yksinkertaisesti väärältä. """
Voi yksinkertaisuutta ja junttimaisuutta!
Suomen puhuminen tuntuu väärältä pohjoismaisissa yhteyksissä!!!! vaikka Suomi oli kolmasosa Ruotsin kuningaskuntaa satojen vuosien ajan ja suomi on edelleen satojen tuhansien ruotsalaisten äidinkieli!!!
Kiitos ei, tuollaisia asenteita kantavia pakkoruotsittajia ja omaan pesään paskovia, ei todellakaan tarvitse rakastaa. He eivät ole suomalaisia!
Kiitos Ankdam, että toit taas esille kaltaistesi vastenmieliset asenteet.On pakko myöntää, etten olisi koskaan uskonut Esa-Pekka Salosta niin tyhmäksi, että antaa julkisuuteen yllä olevan kaltaisia lausuntoja. Seuraava kysymys kuuluukin: Ketkä siellä Esa-Pekka Salosen selän takana oikeasti heiluttelevat tahtipuikkoja?
- Sinfonia orkestereiden
Muusikot on koottu ympäri maailmaa. Eiköhän Salonen harjoita orkesteria ruotsissa englannin kielellä.
- 1939-1945 ei unohdeta
Matkalipun Munsalaan soutuveneellä. Pidä nyt jo se vitun turpasi kiinni kun oli ruotsalaisilla kova hätä toisen maailmansodan aikaan ettei Suomen ja Saksan puollustus petä ja Puna-Armeija marssi paraatimarssia Tukholmaan.
Suomenjuutalaiset ja romaani väestö taisteli toisen maailmansodan aikana miljoona kertaa urheammin kuin Munsalan soutajat.
- suuri valhe
ei ole tullut kuultua ruotsin kieltä muualla kuin Espanjan rannikoilla turisteilta.
Suomenruotsi on ollut todellinen riesa suomalaisten edistymiselle kansainvälisesti. Tuo pieni vieras ruotsin kieli on vienyt resursseja ja yrittänyt tukahduttaa suomalaisen kulttuurin, talouselämän, kielitaidon y.m.
Onneksi nyt vihdoinkin englannin kielen osaamisen ansiosta suomalaiset saavat oikeaa tietoa ja virikettä maailmalta eikä ainaista vanhanaikaista ruotsalaista propagandaa. - Håkan Mullqvist
Taas näitä tilauskommentteja levitellään.
Ruotsalaismedia kysyy johdattelevasti ja haastateltava haluaa olla mieliksi, ihan kuin poliitikot.
Ennen haastattelua oli vihjailtu mittavasta tuesta Kulturfondenilta Salosen Avanti!-orkesterille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4031557- 71798
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et38747Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29694- 54669
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht407633- 63553
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474