Laitoin kotiviinin tulemaan viikko sitten. Tein sen ohjeiden mukaan viinipakkauksesta. Seurasin ohjeita tosi tarkkaan, huolehdin oikeasta lämpötilasta jne. Ensin viini lähti käymään, mutta nyt ei enää ole käymistä havaittavissa viinin poreiluna. Lisäsin uuden hiivan, mutta se ei auttanut. Säilytän käymisastiaa suljetussa siivouskaapissa, voisiko hapenpuute olla syynä?
Miksi kotiviinini ei käy?
8
9581
Vastaukset
- Viinintekijä 43377
Ensinnäkin ihan ehdoton edellytys on puhtaus. Desifoithan kaikki astiat huolella?
Jos hiiva lähtee käymään, ei liene hiivassa vika.
Uuden hiivan voit toki laittaa, ei siitä haittaa ole.
Mutta jokin nyt mättää keitoksessasi.
Hapenpuute ei edes saa olla syynä, onhan sinulla siinö vesilukko?
Se juuri estää ettei happea pääse astiaan päin. Sieltä saa van ulospäin tulla ilmaa. - Kriikuna 51
Viinisi saattaa käydä hyvinkin, vaikka ei enää pulputa tai ole näkyviä kuplia. Mittaa ominaispainomittarilla sokerin käymistä, siitä huomaat tilanteen. Minulla usein käynyt niin, ettei käymistä näe. Vai olisiko jo sokeri lopu eli käyminen sen vuoksi loppunut. siis mittaamaan.
- kysta.
on anaerobista eikä se tarvitse happea. Päin vastoin happi pilaa viinin. Siksi on tärkeää, että saavissa on kunnollinen vesilukko.
- viinimikko
Viinin käymättömyys voi johtua myös siihen käytetyn kraanaveden sisältämistä kemikaaleista, joita lisätään vesilaitoksella veteen - sille et voi mitään ellet sitten hommaa puhdasta vettä muualta. Harvemmin tässä on syy.
Viinissä voi olla toisaalta vääränlainen PH-arvo eli happamuus, josta viinihiiva ei pidä ja silloin se ei käy. Liian happamaan laitetaan siihen tarkoitettua liitua ja liian emäksiseen laitetaan sitruunahappoa, jota on pakkauksessa yleensä mukana. Ideaali PH-luku on 3,0 - 3,4 erään viinisivuston mukaan. Voit ostaa PH:n määrittämiseen apteekista lakmuspaperia, jonka muuttuneesta väristä näkee lukeman suunnilleen.
Jos käyminen ei ole alkanut niin tarvitaan uusi startti, siihen on olemassa uudelleenkäynnistyshiivaa. Googleta näitä netistä tai käy jossain alan liikkeessä kyselemässä. - perseenraikä
...että viinisi on käynyt loppuun ja hiivalta on loppunut ravinto (sokeri)? Kyllä tollainen pönttö viikossa valmistuu.
- fghfhgfh
jos on käytetty tavallista viinihiivaa eikä turbosupertäräys-hiivoja.
- aronia-omppu
fghfhgfh kirjoitti:
jos on käytetty tavallista viinihiivaa eikä turbosupertäräys-hiivoja.
moi , täällä yksi epäonnistunut viinin käynistys ei lähtenyt käyntiin! Vaikka aikaisemmat kerrat ovat hyvin toiminut ja tulos on ollut 15-16% . Nyt tein puristetuista musttamarja-aroniasta ja omenasta mehusta ja 800g rusinoita sokeria 7kg,ei vain käynistynyt? Nyt koitan vaihtaa toiseen käymis astiaan, tuntuu jos tässä on viottunut kannen reunat eikä sulkeudu hyvin,lisään uudet startti aineet. Aineet pistin 6,9,2011 joten käynistys olisi pitänyt alkaa heti?Ainakin aikaisimmilla keroilla alkoi heti! Koitan uutta alkua--kirjoittelen sitten miten kävi! nimimerkil: aronia-omppu!
- aronia-omppu
aronia-omppu kirjoitti:
moi , täällä yksi epäonnistunut viinin käynistys ei lähtenyt käyntiin! Vaikka aikaisemmat kerrat ovat hyvin toiminut ja tulos on ollut 15-16% . Nyt tein puristetuista musttamarja-aroniasta ja omenasta mehusta ja 800g rusinoita sokeria 7kg,ei vain käynistynyt? Nyt koitan vaihtaa toiseen käymis astiaan, tuntuu jos tässä on viottunut kannen reunat eikä sulkeudu hyvin,lisään uudet startti aineet. Aineet pistin 6,9,2011 joten käynistys olisi pitänyt alkaa heti?Ainakin aikaisimmilla keroilla alkoi heti! Koitan uutta alkua--kirjoittelen sitten miten kävi! nimimerkil: aronia-omppu!
aronia-omppu kerron heti apu löytyi! 10.9-11 --ensikksi vaihdoin käymisastian,koska vanhassa astiassa kansi ei ollut tiivis!Uudenkin pöntön kannen teippasin ilmastointi teipillä. sitä ennen mittasin om;painon oli80 lämpötila 24 ast. alko% oli 5,sokeria lisäsin 1/2kg lisäsin myös,ravinneseospussin 22g-Bvitamiin,viinin happote 22g,viinihiiva 15g ja kansi kiini! Pöntössä alkoi hetkessä tapatua ja vesilukko pulputtaa!! Joten toimii--terveisin --aronia-omppu!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi683297Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903076SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773025- 1372406
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052221Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521918Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371735Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001690Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "51598