Hei,
mikä olisi järkevin työkalu, kun perunoita nostetaan muutaman neliön suur. alalta, eli onko
myynnissä varsinaista perunan nostoon tarkoitettua kuokkaa tai vast.?
Ja löytyykö esim. Kodin Terrasta?
Työkalu perunan nostoon?
4
2824
Vastaukset
- talikolla nostava
on hyvä peli. On myös myytvänä kuokkia perunannostoon.
- 13+14
on ehdoton peli pottumaalla.
- multakänny
kuokka on paras ratkaisu perunan ehjänä koppaan saada, talikolla saa tökittyä perunat pilalle.
Huomasin suuren eron, kun aiemmin olen talikkoa käyttänyt ja tänä syksynä nostin kuokalla potut maasta ei ainuttakaan rikkonaista perunaa:)) - kari789
Joskus vuosikymmeniä sitten olin maaseudulla perunnannostotakoissa päiväkausia. Siinä kyllä huomasi, että kuokilla on huomattavia eroja. Hyvällä kuokalla työ sujuu paljon kevyemmin kuin huonolla.
Hyvässä kuokassa on kaksi tärkeää ero huonoon verrattuna.
1
Terä ei saa olla suorassa kulmassa varteen nähden vaan kulman pitää olla alle 90 astetta. Silloin kuokka pyrkii vedettäessä itsestään maahan. Huonoa kuokkaa on vedettäessä samalla myös painettava alaspäin, koska muuton se nousee ylös maasta.
2
Hyvässä kuokassa terän poikkileikkaus ei ollut suora, vaan se oli hieman V-kirjaimen muotoinen. Tämä kiilamainen muotokin keventää kuokan vetämistä mullassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986