jonninjoutavaa vatvomista, erilaisista uskoista....
Olen tullut sellaiseen käsitykseen,,, onneksi!
palstat turhia...
12
192
Vastaukset
- weha_
kaikki hurmoshenkiset yhdistykse vois lopettaa hellarit vl. ynm ovat aivan turhaa raamatun vääristelyä ja niistä ei taivastiet aukea.
Helvetin tulimeri odottaa aimoa ja oivaa sekä heitä seuraavia. - T. Anni
Ihme tyyppi! Kirjoittaa tällaisen viestin ja kuitenkin kiertää kaikki mahdolliset palstat. Ja vielä on muutama ikioma saittikin rallatella. Onhan kyllä tylsää kierrätellä samoja raamatunlauseita vuositolkulla, kyllä sen toisaalta ymmärtääkin. Joten heippa nyt, Weha.
- noita wehan
ja kikin palstoja poistettu lainvastaisina palveluntarjoajien toimesta - lieneekö joku vielä hengissä jollain ambitiomaan palvelimella?
weha kirjoitti:
Heippa...NYT Olen tullut sellaiseen käsitykseen,,, onneksi!
Kyselin sitä omassa aloituksessanikin, mutta et vastaa. Jos hellari olet ollut ,niin sinut on aikuiskastettu.
- Anu.saukko_
weha kirjoitti:
Heippa...NYT Olen tullut sellaiseen käsitykseen,,, onneksi!
Ihmisreppanoissa aikaan juuri wehan kaltaisia zompia jota toistaa 2oppimaansa puhvelin lausetta
ja hokee niitä kaikilla keskustelu palstoilla.
Ei se sinänsä vaarallista ole harmittomia nämä vehat loppujen lopuksi on
tietoa ja kokemusta puuttu sokeaa uhoa riittää. Yleisillä paikoilla ovat hiljaa kuin kusi sulassa
kukaan. Vl ei uskalla kertoa ääneen että on vl. Niin paljon ne häpee sekaopp
uskoaan.
- ottaa
pattiin saatanallisten vl-oppien kova arvostelu?
- Kaikki on turhaa
Seurat ovat malliesimerkki turhuudesta ja lieveilmiöineen ympäristövihamielisiä. Mietipä, kuinka paljon enemmän keskimääräinen lestaheikki kuormittaa ympäristöä käymällä ry:llä na siihen, että hoitaisi yhteyden kohtaotovereihinsa netipalstan välityksellä.
hoidetaan seurakunnassa. Puhuin siis niistä erilaisista uskoista ja opillisista sekasotkuista, mitä tälläkin palstalla on.
Seurat ovat monelle henkireikä, mutta itselläni on nyt rankkaa aikaa, eikä ne maistu, ei. Työn ja työkaverit koen hyvänä asiana....onneksi on töitä.
Niin uudella kasteella, en ole ikinä ollut. Eräät helluntailaiset ovat houkuteleet ja puhuneet, mutta olen sanonut siihen tapaan, etti kukaan Henki ole minulle kertonut uudesta kasteesta. Käskekää se henkenne mulle kertomaan, jos sillä on asiaa...- Delilah1
weha kirjoitti:
hoidetaan seurakunnassa. Puhuin siis niistä erilaisista uskoista ja opillisista sekasotkuista, mitä tälläkin palstalla on.
Seurat ovat monelle henkireikä, mutta itselläni on nyt rankkaa aikaa, eikä ne maistu, ei. Työn ja työkaverit koen hyvänä asiana....onneksi on töitä.
Niin uudella kasteella, en ole ikinä ollut. Eräät helluntailaiset ovat houkuteleet ja puhuneet, mutta olen sanonut siihen tapaan, etti kukaan Henki ole minulle kertonut uudesta kasteesta. Käskekää se henkenne mulle kertomaan, jos sillä on asiaa...olen vuosien painiskelun jälkeen tilanteessa, jossa en pysty tunnustautumaan virallisten oppien mukaiseksi vanhoillislestadiolaiseksi. Liike on ajautunut tapaoppiin ja pinnallisen tuntuiseen yhteisöpuuhasteluun.
Pulmia koen eniten syntikäsityksessä ja evankeliumin ja lain tehtävien jonkinlaisen sekaantumisen (tarkoitan lain korvautumisen armoneuvoilla).
On hyvä, että palstalla on ollut myös kaltaisiasi "puhdasoppisia" v-kirjoittajia, joiden kirjoituksiin on helppoa peilata omia ajatuksiaan. Itse olen kokenut , että hengellisen ulottuvuuden lisäksi asioilla ja henkisiä ja kulttuuriin sidottuja puolia, jolloin Raamatun tulkinta saattaa muuttua haastavaksi.
Rankkoja aikoja elämässä on välillä kaikilla, toivottavasti jaksat elää niiden lävitse ja Luoja antaa vaihteeksi kevyempää kannettavaa. - etsivä-xx
weha kirjoitti:
hoidetaan seurakunnassa. Puhuin siis niistä erilaisista uskoista ja opillisista sekasotkuista, mitä tälläkin palstalla on.
Seurat ovat monelle henkireikä, mutta itselläni on nyt rankkaa aikaa, eikä ne maistu, ei. Työn ja työkaverit koen hyvänä asiana....onneksi on töitä.
Niin uudella kasteella, en ole ikinä ollut. Eräät helluntailaiset ovat houkuteleet ja puhuneet, mutta olen sanonut siihen tapaan, etti kukaan Henki ole minulle kertonut uudesta kasteesta. Käskekää se henkenne mulle kertomaan, jos sillä on asiaa...Väittely on henkisesti kuluttavaa. Omasta mielestä huolehtiminen on tärkeämpää kuin koittaa netissä muuttaa muiden käsityksiä. Rukouksiin en kukaan pääse väliin eikä kysy aikaa tai paikkaa. Jospa pääsit tyveneen keräämään voimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1886073Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1505624BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2374209- 2243468
Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1053336Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1263200HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212956Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai92475Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1821974- 1271944