Kateellisen elämä mahtaa olla melko vittumaista? Voisivat vetää vaikka viinaa.
Kateellisen elämä
4
997
Vastaukset
- Kateus. Mitä se oikeasti on?
Niin... Kateellisen elämä on varmaankin hyvin tuskallista, luulisin.
Mitä se kateus mahtaa pohjimmiltaan olla?
Jopa jotkut vanhemmat voivat olla todella kateellisia lapsilleen.- ajatuksenvirtaaaa
saa myös toimimaan, kun näkee että toinen onnistuu. Se on mahtava voima myös.. Joskus se saa myös vetäytymään tai pahoittamaan toisen mielen.
Kaikki on kateellisia joskus, se on elämää. Silti pitää yrittää parantaa sitä omaa elämää eikä laittaa kateuden kohdetta kärsimään ja pilata hänen elämäänsä------------->se on syntiä ja pahuutta perkele!!! Se pistää vituttamaan niin saatanasti kun näkee että joku aasinperse on niin kateellinen eikä edes itse huomaa sitä vaan yrittää painaa alas.
- Kummastunut ja hämmästynyt
Jotkut ovat aivan sairaalloisen kateellisia ihmisiä. He tuntuvat kadehtivan melkein ketä ja mitä tahansa.
On varmaan paha olla sellaisella ihmisellä?
Ainakin heidän lähellään on paha olla. He levittävät ikäänkuin myrkyllistä ilmaa ympärilleen,
missä ovatkin.
Liittyneekö voimakas kateus johonkin luonnehäiriöön?- yksinäinen tyttö
"Jotkut ovat aivan sairaalloisen kateellisia ihmisiä. He tuntuvat kadehtivan melkein ketä ja mitä tahansa.
On varmaan paha olla sellaisella ihmisellä?
Ainakin heidän lähellään on paha olla. He levittävät ikäänkuin myrkyllistä ilmaa ympärilleen,
missä ovatkin.
Liittyneekö voimakas kateus johonkin luonnehäiriöön?"
NIIN TOTTA TÄMÄN KIRJOITTAJAN TEKSTI!!
Olen aina kateellinen ihan kaikille, jopa läheisilleni. Se tuntuu tosi pahalta, ja mun lähellä on myöskin paha olla.
Ja kyllä, levitän myrkyllistä ilmaa ympärilleni, missä olenkin. Tosin pyrin välttämään pahan puhumista, joten kärvistelen mielessäni ja olen naamaltani aivan vihreä.
Kateellisen elämä on ihan hirveetä kärsimystä. Kateellisuuden lieveilmiönä on tullut mustasukkaisuus(varsinkin parisuhteessa) ja ainainen katkeruus.
Totta on myös se, että kateus liittyy ainakin minun kohdallani luonnehäiriöön. Olen masentunut,pakko-oireinen ja muutenkin sekaisin.
En tiedä onko muilla näin? Mielestäni normaali, elämäänsä tyytyväinen ja iloinen ihminen ei tunne sairaalloista kateutta kovin usein. Kaikki tuntee kateutta, mutta monilla se on vain ohikiitävä paha ajatus, joka katoaa, kun muistaa hyvät asiat omassa elämässään.
Ei oo kivaa olla kade, en vaan pääse siitä, enkä katkeruudesta....Sääli...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240