Mihin aikoihin (sää/kalenteri) tulee yleensä talvilaatua asemille Etelä-Suomessa (akselit Hesa-Himos/Kirkkonummi-Porvoo) ja Lapissa? Näkeekö webistä jostain että miltä asemalta saa mitäkin laatua?
Talvilaadun saatavuus
8
1233
Vastaukset
- eco1560
Ja se oli sitten kyse diisselistä jos joku ihmettelee...
- joo.....
Helsindin liepeille ensimmäiset.
- löpöman
Yleensä mittarissa olevassa tarrassa tai kilvessä lukee onko kyse kesä- vai talvilaadusta...
Viime vuonna näin ja ostin talvilaatua ensimmäisen kerran 22. marraskuuta Neste Express Oulunkylässä. Samana päivänä joku oli kysynyt puhelimitse Nesteen asiakaspalvelusta ja sieltä oli hänelle kerrottu, että talvilaatua ei saa vielä mistään. Kuulemani mukaan sitä saa ympäri vuoden ainakin joiltakin raskaan kaluston asemilta, mutta niissä ei voi maksaa tavallisilla kuluttajien maksukorteilla. Teboilin kesälaadun samepiste on -18 astetta, joten sillä pärjää aika pitkälle. Joku varoitti, että kun tankkausaseman säiliöön tuodaan ensimmäisen kerran talvilaatua, säiliö ei välttämättä ole ihan tyhjä eikä sitä tyhjennetä ennen täyttöä, joten ei ehkä kannata kiirehtiä ensimmäisenä tankkaamaan.
- Joremaoon
Raskaan kaluston tankkauspaikan käyttäjät, rekkamiehiet, tankkaavat 'kesää' lähes ympäri vuoden päiväsaikaan, mutta mielellään talvilaatua yöksi, jotta koneen saa taas aamulla käyntiin.
Talvilaadun saaminen kesällä voi kyllä olla haaste, sitä ei säilötä, koska sen sen tekeminen maksaa kesälaatua enemmän. Sitä vastoin kesälaatua saa kyllä ympäri vuoden kun oikeista paikoista tankkaa. Mutta kannattaako?
Kandee tarkistaa mm. nuo em. kirjoittelijan pakkasrajat, jotta ei hyydytä kesken matkan. Tebarin kesälaadun pakkasrajat (samepiste) ei todellakaan ole -18 astetta. Riippuen 'kesästä' (se on joko 0 tai -5 astetta). Joremaoon kirjoitti:
Raskaan kaluston tankkauspaikan käyttäjät, rekkamiehiet, tankkaavat 'kesää' lähes ympäri vuoden päiväsaikaan, mutta mielellään talvilaatua yöksi, jotta koneen saa taas aamulla käyntiin.
Talvilaadun saaminen kesällä voi kyllä olla haaste, sitä ei säilötä, koska sen sen tekeminen maksaa kesälaatua enemmän. Sitä vastoin kesälaatua saa kyllä ympäri vuoden kun oikeista paikoista tankkaa. Mutta kannattaako?
Kandee tarkistaa mm. nuo em. kirjoittelijan pakkasrajat, jotta ei hyydytä kesken matkan. Tebarin kesälaadun pakkasrajat (samepiste) ei todellakaan ole -18 astetta. Riippuen 'kesästä' (se on joko 0 tai -5 astetta).Varmistin Teboililta: Heillä ei ole nyt myynnissä mainitsemaani välilaatua. Aiempina vuosina on ollut. Siis se vastasi Nesteen -15/-25:tä, mutta sen samepiste oli -18.
- hinnan takia!
Joremaoon kirjoitti:
Raskaan kaluston tankkauspaikan käyttäjät, rekkamiehiet, tankkaavat 'kesää' lähes ympäri vuoden päiväsaikaan, mutta mielellään talvilaatua yöksi, jotta koneen saa taas aamulla käyntiin.
Talvilaadun saaminen kesällä voi kyllä olla haaste, sitä ei säilötä, koska sen sen tekeminen maksaa kesälaatua enemmän. Sitä vastoin kesälaatua saa kyllä ympäri vuoden kun oikeista paikoista tankkaa. Mutta kannattaako?
Kandee tarkistaa mm. nuo em. kirjoittelijan pakkasrajat, jotta ei hyydytä kesken matkan. Tebarin kesälaadun pakkasrajat (samepiste) ei todellakaan ole -18 astetta. Riippuen 'kesästä' (se on joko 0 tai -5 astetta).Talvilaatua menee koneesta 5-15%:a enemmän/100km! Laske huviksesi mitä tekee esim. 5 auton yrityksessä, päivittäinen ajo 400km/auto ja 45l/100km! Se riippuu autosta, tarvitaanko talvi- vai kesälaatua! "Meillä" on Scania 164G vm.2003, johon ei ole tankattu PISARAAKAAN talvilaatua ja liikkeellä melkein päivittäin, viime talven kovimmilla pakkasillakin, eikä ole yhtään "nikotellu" kesälaadusta... Tosin Scanian imuputki on n.10mm sisältä! =D
- Löpöä
http://www.neste.fi/paikkakuntahaku.aspx?path=2589;2655;2710;2821;2822;2823&cktest=true
Tuolta voi rastittaa talvi/arktisen laadun ja pistää hakien, onko tuo ajantasalla, ni en tiää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1373352Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291964
Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471960Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913