eli kuinka paljon ravinnolla ja riittävällä nesteen saannilla on vaikutusta ihon kuntoon? Ainakin monet tähdet sanoo, et vettä tulis juoda runsaasti ja et se ois yks tekijä niiden hyvän ihon kunnon suhteen.
Onko jotain tiettyjä ravíntolähteitä-ja lisiä, jotka tehoaisivat nimenomaan ihon kuntoon?
Onko jotain tiettyjä ravíntolähteitä-ja lisiä, jotka tehoaisivat nimenomaan ihon kuntoon?
Vastaukset 5
Vanhimmat
On erilaisia ravintolisiä mm. omega 3 kapselit, bactosan kirkas iho kapselit, valkosipuli kapselit, sinkki, tyrnirouhe. Ja kyllä mun mielestä tuo veden juonti ja makeiden ja rasvaisten ruokien vähentäminen on auttanu myös ihoon.
Edellisen kirjoittajan listaamat asiat parantavat ihon kuntoa. Pitää kuitenkin muistaa, että aknea ne eivät todennäköisesti kokonaan poista - saattavat toki lieventää oireita.
Olen vegaani, en syö sokeria, vehnäjauhoja..suurimman osan ruoasta nautin kypsentämättömänä ja syön lähes kaiken luomuna, joten kaikki ravintoaineet ovat varmasti tallessa. Olen oikeasti paneutunut tähän ravintoon asiaan koko sielullani ja se on aika lailla elämäntapa. Silti kärsin aknesta, en voi toki sanoa, olisiko naama vielä huonommassa kunnossa jos söisin lisäaineita, pitsaa, karkkia, limpparia ym..Mutta ei itseään ainakaan kannata liikaa syyllistää syömisistään, niin että se vaikuttaisi suoraan akneen. Enemmän varmasti vaikuttaa se stressi ja morkkis, mikä tulee "huonon" ruoan syömisestä. Muuhun vointiin ravinto kyllä vaikuttaa ja varmasti myös siihen, miten jaksaa kantaa aknen tuomat muut oireilut..kuten itsetunto-ongelmat.
Ihon epäpuhtauksiin ja normaali finneihin juu. Ruokavaliolla on vaikutusta. Jos iho kuivuu liiallisesta nesteen puutoksesta se synnyttää pientä näppylää.
Akneen ei ruokavaliolla tai ihonpuhdistuksella ole vaikutusta.
Mikäli kyse ei ole aknesta, niin omega3 ja sinkki mm. auttaanee. Tarpeeksi nestettä ja vähärasvainen ruokavalio (juusto, suklaa ja ylimääräiset hiilarit pois).
huomaa heti et on alkanu otsaan tulee enemmä siis ei paljon mut vähä enemmä finnejä ja normaalisti finnittömämpään poskien alueelle j suun alueelle tommosia tosi pieniä jotka suurenis jos vetäisin lisää mässyy siis nyt täl viikol menny joku 3l melkee jäätelöö yms muuta