Sallassa reitit huonosti opastettuja

Onneksi takaisin päässeet

Sallatunturin vaellusreitit ovat huonosti opastettuja. Eksyimme väärälle tunturille. Lähtö Isolle pyhätunturille on epäselvä ja opastus puuttuu kokonaan. Menimme erehdyksessä Pienelle pyhätunturille Ison sijasta.

5

993

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llllk

      ei käytä gps-laitetta???? ja karttakin on keksitty?

      • Metsämaahinen

        Tuntemattomaan maastoon ei koskaan pitäisi lähteä ilman karttaa ja kompassia, eikä opasteisiin luottaa sokeasti. Nämä viitoitetut reitit ovat myös omiaan lisäämään uusavuttomuutta. Opasteviitat luovat valheellisen turvallisuuden tunteen, ei kiinnitetä ympäristöön samalla tavoin huomiota kuin jos oltaisiin kartan ja kompassin varassa. Jos olisitte tehneet havaintoja maastosta ja tutustuneet alueen topokarttaan etukäteen, olisitte huomanneet ajoissa että väärään suuntaan ollaan menossa.


    • Diego Romppainen

      tarvinnu kiivetä niin korkealle, viisas pääsee vähemmällä.

    • Erä-Jeppe

      Saa kunnon erä-jepet olla rauhassa erämaissa, kun pellet eksyy merkatuillakin reiteillä, heh.

      • Metsän.neitokainen

        Miksi pitää olla noin ilkeä? Fiksummin olisit tehnyt kun olisit jättänyt kommentoimatta koko jutun... Mutta keskustelunaloittajalle sanon samat sanat kuin metsämaahinen. Ei kannata luottaa vain siihen että reittihän on opastettu. Mutta siitähän sitä oppii, kantapään kautta :) Turvallisia reissuja jatkossa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    9. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      399
    Aihe