Sallassa reitit huonosti opastettuja

Onneksi takaisin päässeet

Sallatunturin vaellusreitit ovat huonosti opastettuja. Eksyimme väärälle tunturille. Lähtö Isolle pyhätunturille on epäselvä ja opastus puuttuu kokonaan. Menimme erehdyksessä Pienelle pyhätunturille Ison sijasta.

5

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • llllk

      ei käytä gps-laitetta???? ja karttakin on keksitty?

      • Metsämaahinen

        Tuntemattomaan maastoon ei koskaan pitäisi lähteä ilman karttaa ja kompassia, eikä opasteisiin luottaa sokeasti. Nämä viitoitetut reitit ovat myös omiaan lisäämään uusavuttomuutta. Opasteviitat luovat valheellisen turvallisuuden tunteen, ei kiinnitetä ympäristöön samalla tavoin huomiota kuin jos oltaisiin kartan ja kompassin varassa. Jos olisitte tehneet havaintoja maastosta ja tutustuneet alueen topokarttaan etukäteen, olisitte huomanneet ajoissa että väärään suuntaan ollaan menossa.


    • Diego Romppainen

      tarvinnu kiivetä niin korkealle, viisas pääsee vähemmällä.

    • Erä-Jeppe

      Saa kunnon erä-jepet olla rauhassa erämaissa, kun pellet eksyy merkatuillakin reiteillä, heh.

      • Metsän.neitokainen

        Miksi pitää olla noin ilkeä? Fiksummin olisit tehnyt kun olisit jättänyt kommentoimatta koko jutun... Mutta keskustelunaloittajalle sanon samat sanat kuin metsämaahinen. Ei kannata luottaa vain siihen että reittihän on opastettu. Mutta siitähän sitä oppii, kantapään kautta :) Turvallisia reissuja jatkossa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      139
      5174
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3426
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      114
      2700
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2388
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1807
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1739
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1556
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1520
    10. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      20
      1386
    Aihe