Itselläni ei ole lainaa (asun vuokralla, en tarvitse autoa, luottokorttia käytän vain työmatkoilla), mutta autan yli varojensa eläneitten siskon ja veljen perheitä pääsemään velkataakoistaan eroon. Pääsevät hekin sitten yhtä kokemusta viisaampana tavalliseen arkeen kiinni. Maksan avustuksena sellaiset 250 tai 500 euro kuussa sen mukaan mitä irti lähtee. Velkaa on yhteensä sellaiset 60 000 euroa.
Miten paljon te lyhennätte lainoja kuussa? En osaa kokemattomana hahmottaa onko tuo 250-500/kk iso vain pieni summa. Toki se riippuu tuloista ja menoista, mutta sellainen keskiarvo kiinnostaisi.
Miten paljon te lyhennätte lainoja kuussa? En osaa kokemattomana hahmottaa onko tuo 250-500/kk iso vain pieni summa. Toki se riippuu tuloista ja menoista, mutta sellainen keskiarvo kiinnostaisi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pankkilainasta on sen verran kokemusta, että kannattaa ehdottomasti maksaa niin paljon lyhennyksiä kun vaan rahkeet antaa myöden. Itse tajusin vasta muutama vuosi sitten jo parivuotta asuntolainaa maksettuani, että 300e kuukausierästä jää ihan kivasti rahaa vielä muuhunkin, mutta itseasiassa laina ei ole lyhentynyt yhtään. Laina-aika oli laskettu 25v. mukaan ja todellisuudessa olisin maksanut lainan 120% pankille takaisin. Nyt lyhennys on 700e kuukaudessa ja laina-aika pudonnut 15v.
Muistattehan, että lahjaverot noista pitää sitten maksaa, kun annettu summa ylittää 4000(?)e per kolme vuotta.
Jos velat ovat jotain kulutusluottoja, ei 500e/kk riitä välttämättä edes korkoihin. Itse lyhennän asuntolainaa kuussa ~ 1100e, mutta olenkin keskituloinen pienikulutuksinen sinkku.
Miten muutes sisarustesi perheet oppivat virheistään, jos joku muu korjaa heidän jälkensä?
Meillä kolmihenkinen perhe, asuntolainaa enää 40 000, lyhennys 700 / kk ja korot siis päälle. Mies tällä hetkellä ainoa töissä käyvä, noin 24 000 / vuosi ansaitseva. Ihan mukavasti on pärjätty pari vuotta näin. Tilanne vielä paranee, kun itsekin palaan työelämään. Meillä ei ole onneksi muita lainoja.
Maksatko noita sisarustesi lainoja suoraan pankille? Siis tarkoitan, miten tarkistat että rahat menevät lainanhoitoon, kuten ymmärtääkseni haluat, eikä turhaan shoppailuun.
Vitsi, ei noin ihania ihmisiä voi ollakaan! Olisipa tässä armaassa Suomen maassa enemmän kaltaisiasi. Esim. Italiassa tuo on aivan normaalia, että kaikki auttavat kaikkia, perhe pitää yhtä ja ketään ei jätetä yksin selviämään. Minä auttaisin ihan samalla tavalla sisaruksiani, jos niitä olisi ja jos he olisivat joutuneet vaikeuksiin. Liian usein käännetään selkä ja vaikka olisi mahdollisuus auttaa, niin ajatellaan just niin kuin joku täällä, että hoitakoon soppansa, itsepä ovat sen aiheuttaneet ja ottakoon opikseen! Mikä teistä ihmisistä tekee niin kylmiä ja kovia? Ettekö koskaan ole itse olleet vaikeuksissa?