Ongelman on kahden uroskoiran (karjalan karhukoira ja jämptlannin pystykorva) keskinäinen vihamielisyys. Kummatkin koirat ovat samanikäisiä n. 3v ja aiemmin koirat tulivat hyvin toimeen. Totutimme niitä toisiinsa pentuina ja nuorina aika paljonkin mutta n. vuosi sitten koirat alkoivat agressiivisiksi toisiaan kohtaan. Jämpti on isokokoinen ja on yleensä ollut hallitsevampi muttei ole kuitenkaan "turhasta" alkanut pomottamaan. Nyt tilanne on kääntynyt toisin päin eli karjalan karhukoira yrittää koko ajan käydä jämptin kimppuun ilman mitään varsinaista ärsykettäkään. Kuukausi sitten ne pääsi tappelamaan vapaina ja tekivät toisilleen aika pahoja vaurioita. Onko mitään toivoakaan saada koiria sietämään enää toisiaan vai onko tilanne menetetty.
Kaksi uroskoiraa ei tule toimeen keskenään
2
800
Vastaukset
- beenthreredonethat
Tai sitten annat niiden tapella rauhassa jolloin jämy joutuu ennemmin tai myöhemmin tappamaan sen karhukoiran koska se käy toivuttuaan aina päälle uudestaan..
- henzu4
Meillä sama ongelma mutta lievempänä. Meillä on suomenpystykorva ja suomenajokoira uros samassa tarhassa. Ajuri on vanhempi ja viisaampi. Pystäri on aina käymässä kimppuun mutta kun toinen ei jaksa välittää niin ei siitä yleensä mitään sen kummempaa. Sitten kun ajuri suuttuu niin pystärillä villat pöllyää ja häntä koipien välissä juoksee kauemmas murisemaan.Periksi ei pystykorva anna.
Eikö noi sinunkin rodut ole aika kova luontoisia koiria molemmat. Luulen että jos noin tappelee, ne ei todennäköisesti tule toimeen enää koskaan. ja jos ne ovat jo nuorena toisiinsa tottuneet. Toisaalta koirien pitää antaa selvittää kumpi on pomo. jos molemmat samanikäisiä se ei ole itsestään selvää kumpi on pomo, ja se koirien on selvitettävä itse. Tilanne voi tämän jälkeen raueta. Siinä voi tulla pahaakin jälkeä kun koirat eivät ole mitää pikku villakoiria, varaudu siihen jos pitdä koiria vielä yhdessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924