"Säätiön hallituksen puheenjohtajan Stig Gustavsonin mukaan valtaosa varoista tulee Svenska Kulturfonden -säätiöltä, joka tukee Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland -säätiötä vuosittain noin miljoonalla eurolla. Lisäksi tukijoista ovat tulleet julki Konstsamfundet ja Sparbanksstiftelsen i Helsingfors -säätiö."
"MUITAKIN SUURIA, SATOJEN TUHANSIEN EUROJEN LAHJOITTAJIA ON, MUTTA GUSTAVSON EI SUOSTU NIMEÄMÄÄN NIITÄ."
http://www.hs.fi/tulosta/HS20090822SI1YO03ob2
GALLUP NYT PYSTYYN: Esittäkää tietoja ja arvauksia siitä, ketkä ovat nämä muut salaiset satojentuhansien rahoittajat, joita Stig Gustavson ei suostu paljastamaan? Hyvä Heikki Tala, mitä mieltä sinä olet näistä julkaisemattomista suurista salarakkaista ja onko sinulla aavistusta heidän taustastaan?
"MUITAKIN SUURIA, SATOJEN TUHANSIEN EUROJEN LAHJOITTAJIA ON, MUTTA GUSTAVSON EI SUOSTU NIMEÄMÄÄN NIITÄ."
http://www.hs.fi/tulosta/HS20090822SI1YO03ob2
GALLUP NYT PYSTYYN: Esittäkää tietoja ja arvauksia siitä, ketkä ovat nämä muut salaiset satojentuhansien rahoittajat, joita Stig Gustavson ei suostu paljastamaan? Hyvä Heikki Tala, mitä mieltä sinä olet näistä julkaisemattomista suurista salarakkaista ja onko sinulla aavistusta heidän taustastaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
RKP perustaa säätiön, jonka tehtävä on "tukea" tietynlaista politiikkaa. Näin muodollisesti käytännössä tehdään lahjonta sallituksi.
Miljoonia euroja vaalikaudessa ei saa menemään seminaareihin ja lehdyköihin. Seminaarit on nopeasti käyty ja lehdykkä luettu.
Politiikka demokratiassa perustuu läpinäkyvyyteen eli transparenssiin.
On tehtävä selkeä laki, joka edellyttää KAIKEN rahaliikenteen politiikassa julkiseksi. On sitten kysysmys puolueen tai säätiön rahoista.
.. mitä ne oletetut lahjoittajat ovat puolueelta saaneet rahojensa vastineeksi?
Siis muuta kuin sitä joka puolueen ohjelmassa on mainittu.
Minkälaisia epäpyhiä aliansseja nämä lahjoittajat ovat tehneet RKP:n kanssa, missä ja mikä haisee??
Raha itsessään ei nimittäin haise.
Ankkalammikko häpeätkö niin helvetistä, vai mikset uskalla kertoa, ketkä nou Gustavsonin salaamat äärimmäisen varakkaat salarakaat ovat?
"MUITAKIN SUURIA, SATOJEN TUHANSIEN EUROJEN LAHJOITTAJIA ON, MUTTA GUSTAVSON EI SUOSTU NIMEÄMÄÄN NIITÄ."
http://www.hs.fi/tulosta/HS20090822SI1YO03ob2
Turha hokea paskaa siitä, etteikö ole vastapalveluksia. Kun ensin julkaisette nämä supervarakkaat hämäräperäiset tahot, arvioimme mahdollisten vastapalvelusten määrää ja laatua. Niin kauan, kun toteatte, että supersponsorinne ovat salaisia, on turha jankuttaa, etteikö muka olisi vastapalveluksia. RKP:läisen sanaan näet me suomenkieliset luotamme yhtä vähän kuin Stalinen ja Hitlerin sanaan, joten asiakirjat pöytään ja paskan puhuminen seis.
Jos jokin pörssilistattu yhtiö paljastuisi RKP:n salarakkaaksi ja satun omistamaan tämän yrityksen osakkeita huomattavan paljon, voinko vaatia omaa prosentuaalista osuuttani tuosta takaisin? Tuollainen oman rahani varastaminen inhokkipuolueelleni, olisi yhtä röyhkeää, jos rahoja olisi varastettu punikkien tai viherstalinistien kassaan. Osuuspankkiin en ainakaan koskaan pistä rahojani, koska sen rooli RKP:n rahoittajana on paljastunut.
Tosin sallin lahjoitukset, sillä edellytyksellä, että rahalle olisi saatu sen määrää suurempi vastine takaisin polititikoilta, mutta tämä voitollinen lahjus olisi ilmoitettava minulle vuosikertomuksen yhteydessä.
"Jos jokin pörssilistattu yhtiö paljastuisi RKP:n salarakkaaksi ja satun omistamaan tämän yrityksen osakkeita huomattavan paljon, voinko vaatia omaa prosentuaalista osuuttani tuosta takaisin?"
Voit ottaa asian esille yhtiökokouksessa. Tosin arvelen, ettet omista kovinkaan montaa osaketta. Jos omistaisit, sinun ei tarvitsisi kysellä selviä asioita nettipalstoilla.
Yhtiökokous on vähemmistöosakkeelle sellainen kumileimasin, ettei siellä oikeutta saa. Tarkoitin lähinnä sitä, että jos yritys antaa omia rahojani minulta salassa sellaiselle poliittiselle liikkeelle, joka on vahingollinen minulle sekä suomenkielisille lapsilleni, voinko vaatia näistä omaa osuuttani palautettavaksi käräjäoikeudessa? Ei ole oikein, jos jokin yksittäinen taho voi varastella omistajien rahoja lähipiirilleen ja ajamalleen poliittiselle ideologialleen, joka on vahingollinen lapsieni kielitaidolle ja opiskelupaikkamahdollisuuksille.
Jos tällaista on tapahtunut aina, niin näyttää omistajienkin kuin eläkeläisten rahoja voitavan varastaa heiltä salassa oman lähipiirin tarkoituksiin.
eikä siinä silloin auta RKP:n itku eikä vikinä, kun vedätykset ja salarakkaat tulevat julki.