Avioparilla yhteisissä nimissä OK talo. Arvo noin 200 000. Avioehto, asuntolaina miehen nimissä 20 000, laina nostettu avioehdon jälkeen. Mies maksanut 80% talosta, vaimo kotona lasten kanssa. Avioehdosta huolimatta vaimo saanee puolet talosta. Pesän varat 200 000 velat 20 000, omaisuus 180 000 josta vaimolle puolet. Aviomies halua lunastaa vaimon osuuden talosta. Ottaa pankista 90 000 lainaa ja maksaa vaimolle, nyt siltä osin ositus valmis. Miehen pitää vielä maksaa veroa valtiolle 4% tuosta 90 000 lainastaja homma on pulkassa.
Autot ja muiten härveleiden ohtalo määräytyy avioehdon mukaan. Meneikö edes sinnepäin
Meneekö omaisuudenjako suurinpiirtein näin?
tällain tapaus
3
635
Vastaukset
- .....
Lunastaja maksaa valtiolle OK puolikkaasta sen varainsiirtoveron eli 4% tuosta 100 000 joka ei liity ositukseen mutta rahan menoa silti. Muuten näiden antamiesi tietojen mukaan kyllä noin menee, eli jos tuossa kaikki vaikuttavat asiat.
- tällain tapaus
siitä pesän ulkopuolisesta tarvittavasta rahoituksesta, tässä tapauksessa 90 000 ?
- kahden kauppa
Siis talo molempien nimissä. Puoliksi menee. Eli mies maksaa 100 t, elleivät muuta summaa keskenään sovi. 20 t velka jää miehelle ja kaikki hänen nimissään olevat härpättimet.
Herää kysymys miksi avioehto on tehty ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521987
- 621912
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121445- 611251
- 501219
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643