Hei,
Olemme tulossa taalta Australiasta Singaporen kautta Suomeen maaliskuun alussa. Ajattelimme olla kk ajan Malesiassa. Minulla olisi pari kysymysta, joihin te viisaammat osannette antaa neuvoa.
Mika olisi paras vaihtoehto menna Malesian puolelle Singaporen lentokentalta? Tarvitseeko rajamuodollisuuksiin jotain erityista passin yms lisaksi? Linjuriauto lienee paras vaihtoehto lahtea etenemaan Malesiassa kohti Kuantania, jonka liepeilta sitten Tiomanille, Cheratangille yms..Onko maaliskuun alku jarkeva ajankohta viereilla ko. paikoilla. Tai mita paikka suosittelisitte luontoa, merta, snorklauksia ja suht. rauhallista lomaa janoavalle pariskunnalle? Malesiassahan saa vierailla ilman viisumia tms 3kk, eikos?
Sitten viela hintatasosta esim Thaikkulaan verrattuna, onko se noin samaa luokkaa?
Kiitos ja kumarrus!
Singaporesta Malesiaan
3
803
Vastaukset
- changi taxi
Singaporen lentokentältä ei ole juuri muuta järkevää mahdollisuutta rajalle kuin taksi. Tulee pitkä seikkailu jos lähtee metrolla kaupunkiin ettimään rajabusseja. Hintataso thaikkulan kanssa samaa luokkaa paitsi kalja on tupla-triplahintaista.
täältä Suomen Lapista.
viishaat varmhaan kirijottaa viishaita neuvoja. mie koitan tähän panna maalaispapan kokemuksia.
"Mika olisi paras vaihtoehto menna Malesian puolelle Singaporen lentokentalta"
mahollisuuksia tieten vaikka kuinka mutta AirAsia lentää Kuala Lumpuriin. son varmhaan helepoin ja taitaa olla myös halavin, jos KL soppii välietapiksi.
AirAsia:
http://www.airasia.com/
met menimä kerran Transnasionalin bussilla Singaporesta KLlään. taksi kentältä bussiasemalle 40 SGD ja bussi jotain 60 MYR. ihan kiva matka. rajala piti käyvä kamppeithen kansa passia näyttämäsä mutta ei siinä mithään kuppasyyniä ollu. etes autua ei kukhaan käyny kattomasa.
mutta pääsettähän tet toki Singaporesta suoraan Tiomanilekki lentämhään.
Berjaya Air:
https://www.berjaya-air.com/
minusta kuiten nuot pitkänmatkan linjuriautot on Malesiassa ihan hyvä liikkumismuoto. ainaskin nuot on hyviä:
Nadin brändit
http://www.ktb.com.my/
tahi varsinainen luxusbussi, Aeroline:
https://www.aeroline.com.my/
ja ainaskin tuo Transnasional näkys ajelevan suorhaan Kuantanhiin Singaporesta.
"Onko maaliskuun alku jarkeva ajankohta viereilla ko. paikoilla"
molen ite aina ollu Malesiasa keskitalavela ja nuot itärannikon paikat on sillon enimäksheen kiini. ja tietenki, jos maaliskuusa olisin sieläpäin, niin juuri sinne itäänpäin kattelisin. mutta minkä myöhemmin, sen parempi.
ovat kuiten kuulopuhheitten perustheela meleko hiliasia ja juurikin sukelluksheen keskittynheitä paikkoja. niinettä kuinkapitkhään jaksaa lekotella?
"Tai mita paikka suosittelisitte luontoa, merta, snorklauksia ja suht. rauhallista lomaa janoavalle pariskunnalle?"
no minusta ainaskin Taman Negarassa kannattee käyvä ennenko mylläävät senki öljypalmu plantaasiksi. (no tuskin senthään).
http://www.tamannegara.org/
http://www.taman-negara.com/
toinen minusta ihan käymisenarvonen alue olis tuo Cameron Highlands. non aina niin kaunhiita nuot teevilijelyaluheet. jokapuolela.
http://www.cameronhighlands.com/
"ilman viisumia tms 3kk"
joo.
hauskaa (koti)matkaa:
perapappa- JetStar
JetStarin lentoliput semmoisissa hinnoissa että halvempi lentää perille suoraan Singaporesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948201
- 403942
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html351282Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121030Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797