Elikkä saako velkaneuvonnan kautta helposti saneerauslainaa? Onko tietoa stadin velkaneuvonnasta, onko isokin jono? Toivottavasti joku osais vastata.. Kiitos..
Saneerauslaina helpolla?
Sekaasin..
5612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Veilkaneuvonnasta saa NEUVOJA,ei lainaa.
Saako velkaneuvonnan ja siitä edelleen TAKUUsäätiön kautta HELPOSTI saneerauslainaa vai onko mahdoton saada?
Entäs jonot velkaneuvontaan?
tuohon ilmaiseen numeroon niin saat neuvoja. Jokainen tapaus on omanlainen. Pitää vaan jaksaa lähteä etsimään selviytymiskeinoa.Tsemppiä!
http://www.takuu-saatio.fi/index.php?id=161
Jonot voi olla mitä vaan.. selviää soittamalla velkaneuvontaan.
Takuusäätiön keskimääräinen käsittelyaika 4 kk hakemuksille..
Ja sitä edeltävänä aikana pitää olla lyhentänyt lainoja vähintään maksuvaralaskelman mukaisen maksuvaran mukaan ja ei saa olla tuona aikana ottanut lisää velkaa.
Velan tulee olla alle 34 000 e, jotta takauksen saa tai siinä pitää olla muu takuu (opintolaina) jolloin se voi jäädä poikkeuksin takauksen ulkopuolelle.
taitaa Helsingissä olla aika pitkä jono -antavat aikoja ensi vuoden tammikuulle. Takuu-Säätiön hakemusprosessi on aikaa ja työtä vaativa. Ja selvennykseksi: Takuu-Säätiö antaa sinulle järjestelylainan takauksen, ei lainaa. Lainan saat pankista, jos saat, sillä vaikka sinulla olisi takaajatkin valmiina niin pankki voi kieltäytyä lainan annosta.