Autoton päivä

Tänään on sitten sellanen. Eli jättäkää autot kotiin niin maailma pelastuu...

Ei muuten pelastu vaikka jätättekin, varma tieto. Ja eiks tässä just ollu nälkäpäivä? Että niinkun vellipohjalta ilman autoa pitäis elää? Kuka noita keksii...

7

216

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      en autolla ajele, tosin ei johdu autottomuus päivästä, vaan siitä ettei tarvii mihinkään lähteä sillä. Taitaa olla kohta joka päivälle jokin teema, aika sairasta. Paraneeko maailma jotenkin sillä, että jonain kalenteriin merkittynä päivänä tekeen jonkun "hyvän teon". No ei kyllä parane, kun ei parane silläkään, että yrittää elää säällisesti joka päivä.

      • Eli Sibeliuksen ja suomalaisen musiikin päivää aletaan viettämään 8.12. Sille voi kyl nostaa peukkua. Vielä kun saatais Finlandia-hymni kansallislauluksi niin mikäs sen komeempaa.


      • Pörrääjä
        Kossunen kirjoitti:

        Eli Sibeliuksen ja suomalaisen musiikin päivää aletaan viettämään 8.12. Sille voi kyl nostaa peukkua. Vielä kun saatais Finlandia-hymni kansallislauluksi niin mikäs sen komeempaa.

        projekti etenee tasaista tahtia, kyllä se vielä meitin elinikänä pauhaa Leijonien noustessa korkeimmalle pallille :)


    • Adria

      On se kumma. Autoja valmistetaan ja markkinoidaan. Keksitään kuluttajille aina uusia syitä ja ideoita hankkia juuri tämä tai tämä auto. Autoteollisuus ylläpitää alihankkijoineen miljoonia työpaikkoja ja autotehtaan myötä ympäröivä alue palveluineen on elinkelpoinen, näin ainakin ennen viimeaikaisia uutisointeja on ollut.

      No sitten näitä jumalallisia keksintöjä ei saisi kuitenkaan käyttää. Tehdään morkkiksia ekologisista jalanjäljistä ja maalaillaan maailmanlopun kuvia saastuttavista autoilijoista. Vetästään ikäänkuin tikkari lapsen suusta. Joukkoliikennettä ei kehitetä niin, että siitä tulisi todellinen ja järkevä vaihtoehto edes kaupunkilaisille.

      • ...mahdollista, niin kävisin duunissa fillarilla kesät talvet. Mutta kun vaan ei ole. Bussilla kulkeminen taas vaatisi erilaisen hermostorakenteen kuin mulle on suotu, joten vanhaan malliin tarvii mennä, autolla autottomanakin päivänä.


      • Kossunen kirjoitti:

        ...mahdollista, niin kävisin duunissa fillarilla kesät talvet. Mutta kun vaan ei ole. Bussilla kulkeminen taas vaatisi erilaisen hermostorakenteen kuin mulle on suotu, joten vanhaan malliin tarvii mennä, autolla autottomanakin päivänä.

        Oonko mä siis onnekas? Pyörällä elantoa hankkimaan kesät talvet.Ja nyt sit on vapaa viikonloppu niin saa unohtaa työt hetkeks.


    • Pörrääjä

      luin että Kossunen on tehnyt avauksen: Akaton päivä, heh tainnu jäädä meikällä aivot narikkaan ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      384
      929
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      203
      729
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      680
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe