Kolmen kuukauden antibioottikuuri loppuu huomenna. Leuassa on vielä pientä näppylää/epätasaisuutta, muuten iho on parantunut. Pelottaa vaan, että kaikki palaa pian ennalleen. Onko neuvoa, että millä kuurin vaikutusta vois jotenkin "pitkittää", you know ?
Tetran syömistä en voi oikein jatkaakaan jatkuvien vatsaongelmien (maitohapot ei auta) takia ja tuskin se muutenkaan on terveellistä kuukausikaupalla.
Tetran syömistä en voi oikein jatkaakaan jatkuvien vatsaongelmien (maitohapot ei auta) takia ja tuskin se muutenkaan on terveellistä kuukausikaupalla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saitko tetralysalin lisäksi esim dalacinia tai skinorenia? Itse jatkoin dalacinin käyttöä kahden kuurin välissä. Ekan kuurin jälkeen akne palasi ja toisen kuurin jälkeen akne ei palannut. Tosin itselläni oli hormoniperäinen akne (raskaus), joka kesti yli 2 vuotta, ohi meneminen saattoi kuitenkin johtua hormonien tasaantumisesta.
Antibioottien vaikutus loppuu aika lailla samaan aikaan kuin kuurikin, eli ei niiden vaikutusta voi pitkittää. Sen sijaan jokin paikallishoito(dalacin) jatkettuna kuurin jälkeenkin saattaisi auttaa asiaan...
määrätty voiteita antibiootin lisäksi. Kysyn ihan mielenkiinnosta, että paljonko sulla oli taukoa kuurien välillä ja söitkö siis 2 x 3 kk ?
Olen tosi pahoillani mutta en tunne ketään joille antibioottit olisivat olleet pysyvä ratkaisu akneen. Itse olen kokeillut kaikki mahdolliset, tetran kolmeen kertaan ja apu on pysyvää ainoastaan kuurin aikana. Minulle tetra auttoi vähän kuurin aikana mutta näpyt palasivat heti. Diane Nova e-pillerit poistivat aknen kokonaan mutta kun lopetin pillerit akne palasi heti. Tällä hetkellä 31v ja eka kokeilu roaa käynnissä. Katsotaan jos tämä toisi pysyvät avun. Tällä hetkellä naama on kamalassa kunnossa mutta kuuri vasta alussa. Akneni ei ole paha vaan melko lievä. Siksi olen pitkittänyt roaa tänne asti.
Niin, tuotahan tässä pelkäänkin, että tetra auttaa vain kuurin ajan. Itsekin olen kolmekymppinen ja akne pullahti vasta tässä vuoden sisään päälle. Roaa aristelen, koska sain jo tetrastakin melkoiset sivuoireet..
Olen kyllä sitä mieltä että jos roa tuo pysyvän avun, tämä muutama kk sivuoireita on ihan kestettävää.Ei tässä edes ole muuta kestettävää kun kuivuus (huulet, iho, silmät)..ja tietysti ihon pahaneminen aluksi mutta se on niin yksilöllistä että tunnen monia joille mitään pahenemista ei koskaan edes tullut. ihan turhaa olen itsekin tätä roaa kammonnut..olisi pitänyt aiemmin vaan ottaa heti eikä taistella turhaa vuosia