GSII vm 06,automaatti-ilmastoinin logiikka

teuvo tietämätön

Terve, olen juuri hankkinut otsikoin mukaisen auton,(voi joko onnitella tai pahoitella).
Olen omistanut useita autoja joissa on ollut aut.ilmastointi.
Nyt minua kuitenkin ihmettää miten rellun automaattinen ilmastointi toimii, vai pitäisikö sen toimia sen näin;

Kun säädän sisälämpötilan max kylmälle tai max lämmölle ei ilmastoini ala puhaltamaan niin että tukka heiluu, onko tämä normaalia? Tuntuu siltä että ilmastointi puhaltaa koko ajan tasaisesti lisäämättä puhallin nopeutta vaikka säätäisi sisälämpötilaa mihin suuntaan. Puhallin nopeus kuitenkin kasvaa mikäli lisään sitä manuaalisesti.
Toimiiko teillä rellun ilmastoinnit samoin?

Tämä kysymys siksi koska, esim. entisessä volvossani kun sääti sisälämpötilan max.kylmälle tai max lämmölle alkoi ilmastointi välittömästi puhaltamaan todella isosti, yrittäen tietysti saavuttaa säätämäni sisälämpötilan.

2

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teuvo tietäväinen

      Itse itselleni vastaten;

      Tein testin, Max lämpötila päälle 27 astetta ja manuaalisesti max puhallinopeus sitä pukkaamaan. Kun autossa oli kuumaa kuin saunassa näppäsin aut.ilmastoinin päälle ja säädin lämpötilan 20,5 asteeseen jolloin automaattitoiminolla alkoi puhaltamaan aika hurjalla nopeudelle yrittäen laskea läpötilan tuohon 20,5 asteeseen.

      Ilmeisesti tämä toimii vain erinlailla kuin esim volvossa.
      Ei välittömästi ala pukkaamaan max nopeudella ellei lämpötila ero oli suuri. Talvella tuon toimivuuden ehkä huomaa helpommin kun autossa sisällä on -20 astetta tai sitten kesällä kun autossa sisällä on 45 astetta, nyt on vähän huonot kelit kokeilla koska ulkona on just passeli ilma 15 astetta, eli aika lähellä haluttua sisälämpötilaa...

      • mja

        Scenicin automaatti-ilmastoinnissa kaikki toimii automaattisesti: puhallinnopeus, suuntaus, A/C onoff sekä tuloilman lämpötila. Kun säädät jotain niistä käsin, niin vain tämä toiminto muuttuu manuaaliseksi. ja "AUTO" teksti katoaa. Muuta asetukset pysyvät automaattisina. Puhaltimen symboli muuttuu propellien kuvaksi (8 asentoa) suuntauksen kohdalle tulee suuntausnuolet ja A/C:n kohdalle AC tai tyhjää. Asetukset säilyvät kun auton sammuttaa. Jos haluat jonkun toiminnön takaisin automaattiseksi, paina AUTO jolloin kaikki menee automaatille. . Ja sitten säätelemään. Propellin nopeutta lukuunaottamatta olen aina ollut tyytyväinen automaatin valintoihin. Valintaa ei näe, ennenkuin siirtyy käsisäätöön. Automaattiasento aloittaa propellin yleensä hiljaisella, mutta pöhinä kasvaa kun lähtee liikkeelle. Sitten se taas hiljentää. Riippuu vuodenajasta, talvella se hissuttaa kauemmin.

        Lämmön säätö: 27 pistää lämppärin täysille vaikka kesällä ja 15 kytkee lämmityksen kokonaan pois (muttei AC:ta) Jos noita tarvitsee normaaliajossa, niin jossain on vika. 5 vuoden kokemuksella 18 - 20 astetta on aina sopiva. Autoilmastoinnille Scenicissä on 3 anturia: ulkolämpötila , sisätilojen sekä IR-anturi. Näiden avulla se muodostaa hyvän kuvan tarvittavasta tehosta, kesät talvet. Autossa on myös aterminen tuulilasi, joten ratti ei polta vaikka auto olisi seissyt auringossa.

        Kun laitat sisäilmankierron päälle, menee A/C aina päälle. Sen voi poistaa manuaalisesti. Takaikkunan lämppärikytkin lämmittää myös sivupeilit. Toinen (ylä) vimpain samassa kytkimessä on "näe hyvin toiminto" Se pistää heti puhaltimen täysille, AC:n päälle ja lasien lämmittimet päälle eli on tarkoitettu huurteen poistoon. Nämä asetukset resetoituvat viimeistään kun auton starttaa seuraavan kerran.

        Scenicissä on myös apusähköpatruuna joka kovallakin pakkasella puhaltaa kohtalaisen lämmintä jo muutaman minuutin kuluessa. Apulämmitys menee itsestään pois kun kone lämpenee.

        Eikö autosi mukana muuten tullut käyttöohjetta, siellä on automaatin toiminta kerrottu seikkaperäisesti?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      58
      4001
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      93
      2368
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2042
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1783
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1571
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1526
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1182
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1138
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1084
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1052
    Aihe