16-vuotias muutto omaan kotiin?

Hei, olen siis 15-vuotias, keväällä 16 vuotta täyttävä nuori. Muutin perheeni kanssa kesällä pois pikkukaupungista, jossa olimme asuneet noin 6-7 vuotta. Parhaat ystäväni jäivät taakse, ja kova on ikävä heitä ja kaupunkia itseään.
Mitä mieltä olette siitä, jos koittaisin hakea kaupungin lukioon ja muuttaisin pois kotoota? Vanhempani harkitsevat asiaa, ja vaikka minua jännittäa mahdollinen omaan kotiin muutto, koen olevani siihen valmis, ja ystäväni tukevat minua. Välimatkaa kaupunkien välillä on noin 160 kilometriä.

Omia kokemuksia ja kaikenikäisten mielipiteitä kaipailisin, kiittäen jo etukäteen(:
91292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos olet itsenäinen ja varma, suosittelen muuttoa! Itse muutin omaan pikkuyksiööni ollessani vielä 16v., minulla toimi ja toimii edelleen loistavasti.

Äänestä

Niin omaan kotiin? Maksatko sen itse vain saatko avustusta vanhemmiltasi tai valtiolta/kunnalta? Jos saat, niin ei se mikään oma koti ole vaan ainoastaan yhteiskunnan sinulle maksama köyhäinapu.

Jos reilu ihminen olisit, niin asuisit kotona ja säästäisit yhteiskunnan rahoja nyt taantuman aikana.

Äänestä
  • käsitteleen rahojaan paremmin kuin nykysellään, niin ei tarttis tällästä kommentoida...

    Äänestä

  • Suurin osa meidän verorahoista menee kahdellesadalle apinalle. Me maksamme heidän huorat, taksimatkat yms paskan. Siellä sitä istutaan vaan palkan takia. Mitään eivät osaa. Vaalitkin voittaavat mainonnalla (rahalla).
    Se summa minkä valtio sulle maksaa on atomi moolissa.

    Äänestä

  • Ihan näin tiedoksi, että ketjun aloittaja ei tulisi saamaan valtiolta/kunnalta mitään apua paitsi lapsilisän (ketjun aloittajahan olisi muuttaessaan vielä 16 vuotias). Lapsilisän saavat myös ne jotka asuvat vanhempien luona. Koska ketjun aloittaja olisi alaikäinen muuttaessaan, tulee vanhempien elättää hänet 18-vuotiaaksi asti, vaikka hän asuisikin yksin. Mikäli vanhemmat eivät pysty elättämään lastaan, saa hän rahan elatusmaksuna kunnalta. 17-vuotiaana, kun lapsilisä loppuu, rupeaa saamaan opintotukea, joka määräytyy omien tulojen, vanhempien tulojen sekä asumismuodon mukaan. Mitään köyhäinapua valtiolta on turha odottaa, jos on opiskelija. Sossussa sanovat heti ensimmäisenä, että ota opintolaina. Mikäli opintolaina on otettu eikä silti ole rahaa, niin voi saada toimeentulotukea, mutta sekin on vain poikkeustapauksessa.
    Muuttaminen omaan asuntoon noin nuorena, ja varsinkin kun perhe asuisi noin kaukana, ei ole helppoa, mutta se opettaa todella paljon. Kehoitan kuitenkin miettimään asiaa ja sitä oletko valmis niin suureen muutokseen. Toiset ovat, toiset eivät. En tunne sinua, joten on vaikea sanoa mikä on sinulle oikea ratkaisu. Tiedät sen varmasti itse parhaiten

    Äänestä

  • old_profile_34860 kirjoitti:

    Suurin osa meidän verorahoista menee kahdellesadalle apinalle. Me maksamme heidän huorat, taksimatkat yms paskan. Siellä sitä istutaan vaan palkan takia. Mitään eivät osaa. Vaalitkin voittaavat mainonnalla (rahalla).
    Se summa minkä valtio sulle maksaa on atomi moolissa.

    Jos oletetaan, että jokainen suomalainen maksaisi keskimäärin 100e vuodessa (8.3333e/kk) kaikkia kuluja niin niille 200 apinaille jäis jaettavaks pyöreesti 532631400e ja per nokkahan siitä tulis päälle 2 663 000. Todellisuudessa joku 100 000e on kohtuu lähellä lähellä sitä mitä ne etuuksineenkin repii eli se nyt ei tee ku 30 senttii kuussa. :D Vaikka siellä joku ottais urakakseen kiskoo hirveet "voitot" kaikilla etuuksillaan niin ei se 200 tonnia enempää saa vuodessa kulutettua vaikka nukkuiski taksissa ja vaikka kaikki tekis tätä nii silti ois vaan 60 senttiä kuussa.

    Oikeesti noi kansanedustajien palkat on aika paskat siihen nähen miten vastuullista se duuni on.

    Äänestä

jos vanhemmat tukevat muuttoasi ja olet siihen itse valmis, niin mikä ettei. Mieti kuitenkin mahdollisuuksiasi uudessa kotikaupungissasi. Saat varmasti uusia ystäviä aloittaessasi lukion, itse en tuntenut kuin yhden ihmisen kun menin lukioon. Jos päädyt muuttamaan omaan kotiin, niin muistathan pitää pään kylmänä ettei koko lukioaika mene juhlimiseen ja kavereiden kanssa riekkumiseen, siihen nimittäin on erittäin suuri vetovoima kun kukaan ei olekaan enää katsomassa perään ja huolehtimassa.
Tsemppiä päätökseen! :)

Äänestä

Kannatan. Itse hain helsingistä lahteen ystävien yms syiden takia. Sain sieltä lukiopaikan ja haen asuntoo. Valitettavasti joudun sossulle kääntymään,sillä äidilleni ei jää rahaa maksaa minun kaikki jutut. Suosittelen,jos olet siihen valmis !!

Äänestä

Vaikka neuvo tuleekin hieman myöhässä, kerronpahan nyt kuitenkin, vaikka sitten muiden sivuston selaajien hyödyksi.

En kannattaisi noin nuorena omaan kämppään muuttamista. Uusia kavereita löytyy varmasti kunhan vain yrität. Ja mitä siitä tulisi asua noin nuorena omassa asunnossa. Monilla täysi-ikäisilläkin tekee tiukkaa, miten sitten 16-vuotiaalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ohjausta kaipaava(: kirjoitti:

Hei, olen siis 15-vuotias, keväällä 16 vuotta täyttävä nuori. Muutin perheeni kanssa kesällä pois pikkukaupungista, jossa olimme asuneet noin 6-7 vuotta. Parhaat ystäväni jäivät taakse, ja kova on ikävä heitä ja kaupunkia itseään.
Mitä mieltä olette siitä, jos koittaisin hakea kaupungin lukioon ja muuttaisin pois kotoota? Vanhempani harkitsevat asiaa, ja vaikka minua jännittäa mahdollinen omaan kotiin muutto, koen olevani siihen valmis, ja ystäväni tukevat minua. Välimatkaa kaupunkien välillä on noin 160 kilometriä.

Omia kokemuksia ja kaikenikäisten mielipiteitä kaipailisin, kiittäen jo etukäteen(:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu