Kokoomuksen kannatuksen alamäki on aiheuttanut kokoomuksessa paniikkireaktion, joka saa jo mitä ihmeellisempiä muotoja.
Viimeinen uutinen kertoo Marjo Matikainen-Kallströmin suostumisesta kokoomuksen puheenjohtajakandidaatiksi! Tempausta voisi verrata lähinnä vaikka siihen, että kepu pyytäisi Mika Myllylää puheenjohtakseen!
En epäile lainkaan etteikö Marjo pärjäisi puolueensa puheenjohtajana, mutta lisäkannatusta kokoomukselle ei hän tuo, pikemminkin päinvastoin.
Suomalaiset tunnistaa Marjo Matikaisen hiihtäjäsankarina ja varmasti menisi eduskuntaan, asettuessaan ehdokkaaksi.
Mutta tämä ei kokoomukselle uusia äänestäjiä tuo, vaan käy aivan päin vastoin, entisetkin jatkavat pakoaan kokoomuksesta. Marjon "linjapuheet" jotka ovat uutiskynnyksen ylittäneet, ovat siinä, että kokoomuksen pitäisi siirtyä enemmän oikealle!
Mutta eihän siellä ole uusia äänestäjiä! Kokoomus on jo nyt oikeistolaisin puolue Suomessa.
Jos kokoomus reivaa politiikkaansa enemmän oikealle, käy vaan niin, että loputkin punaporvarit siirtyvät demarien kannattajiksi ja nykyiset oikeistokokoomukselaiset äänestäjät alkavat katsella kepun suuntaan.
Minun kepulaisena ei pitäisi tästä huolestua, mutta alkaa jo hiukan säälittämään.
Viimeinen uutinen kertoo Marjo Matikainen-Kallströmin suostumisesta kokoomuksen puheenjohtajakandidaatiksi! Tempausta voisi verrata lähinnä vaikka siihen, että kepu pyytäisi Mika Myllylää puheenjohtakseen!
En epäile lainkaan etteikö Marjo pärjäisi puolueensa puheenjohtajana, mutta lisäkannatusta kokoomukselle ei hän tuo, pikemminkin päinvastoin.
Suomalaiset tunnistaa Marjo Matikaisen hiihtäjäsankarina ja varmasti menisi eduskuntaan, asettuessaan ehdokkaaksi.
Mutta tämä ei kokoomukselle uusia äänestäjiä tuo, vaan käy aivan päin vastoin, entisetkin jatkavat pakoaan kokoomuksesta. Marjon "linjapuheet" jotka ovat uutiskynnyksen ylittäneet, ovat siinä, että kokoomuksen pitäisi siirtyä enemmän oikealle!
Mutta eihän siellä ole uusia äänestäjiä! Kokoomus on jo nyt oikeistolaisin puolue Suomessa.
Jos kokoomus reivaa politiikkaansa enemmän oikealle, käy vaan niin, että loputkin punaporvarit siirtyvät demarien kannattajiksi ja nykyiset oikeistokokoomukselaiset äänestäjät alkavat katsella kepun suuntaan.
Minun kepulaisena ei pitäisi tästä huolestua, mutta alkaa jo hiukan säälittämään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kokoomusta on tietoisesti lyöty pitkän aikaa. Kilpailijoiden taholta tietysti ennenkin, mutta erityisesti omat ovat kaivaneet maata jalkojen alta.
Niinistön häpeällinen luikertelu hallitusyhteistyöhön Vasemmistoliiton kanssa vuonna 1995. Tämän jälkeen aikaan saatiin vain vahinkoa.
Sama uudelleen 1999.
Itälä yritti jatkaa apupuolueena vielä 2003, mutta kansa huomasi, että kokoomuksen takki on tyhjä.
Zysse, Sasi ja Vapaavuori ovat ilman järkeviä syitä arvostelleet keskustaa - johtavaa porvaripuoluetta - varsin asiattomalla tavalla ja näin tuhonneet porvariyhteistyön mahdollisuuden.
Kaiken kruunaa Halostelu vuonna 2000, jolloin porvaria iskettiin Halosella päähän. Isku tosin osui vain kokoomukseen ja sattuu vieläkin. Harmillista, kun kokoomus näin itse löi itseään.
Ei hyvältä näytä. Kokoomuksessa ei ole ainoatakaan vakuuttavaa johtajanalkua. Katainen ehkä, mutta tunnetuksi ja uskottavaksi johtajaksi pääseminen ottaa väkisinkin aikaa. Mies ei tosin vielä ole tehnyt suurempia virheitä, joten mahdollisuuksia voisi olla. Kuljettava matka vain on hirmuisen pitkä.
Yleensäkin seuraavan pj:n lähtökohdat ovat huonot, koska puolue on riitaisa. Sosialistisiipi aiheuttaa erityisiä ongelmia. Se ei hyväksy muuta kuin SDP:n apupuolueeksi menemisen. Tästä taas seuraa, ettei voida tehdä kunnon politiikkaa. Siitä seuraa, ettei tahdota enää päästä edes apupuolueeksi.
Voi surkeutta.
Kokoomuksen pitäisi kyllä koota itsensä, koska nykyhallitus on niin saamaton. Usko vain alkaa mennä tätä jatkuvaa alennustilaa seuratessa.
RYHTIÄ NYT KOKOOMUS!
Marjolta pääsee vielä itku, jos hän joutuu todelliseen väittelyyn muiden puolueiden johtajien kanssa. Sen verran ovat heppoiset hänen osaamisensa eväät. Helppoahan se on keikistellä gallup-kuningattarena, kun ei tarvitse toimia tiukassa tilanteessa. Onhan näitä nähty kokoomuksessa ennenkin (vrt. Uosu). Suosio on korkea salamavalojen vielä räiskyessä, mutta heti kun suu avautuu, alkaa alamäki.
Kylläpä kepulaiset ovat leimakirvestä heiluttamassa mutu -tuntemuksella.
Kokoomuksen puheenjohtavavaali on kesäkuussa ja Marjo on ehdokkaana ja voi tulla valituksi.
Jos Marjo tulee pueenjohtajaksi, siinä vielä kepukin saa nähdä ja kokea kaapin paikan.
Matikainen ei ole pääministeriainesta.
Jos kuuluisin sekoomukseen ajaisin puheenjohtajaksi Jere Lahtea. Ainoa näkyvä hahmo kokoomuksessa jota ei vaivaa poliittinen penikkatauti.
hyvin, hyvin oikeassa!!!!
en edes viitsi ehdottaa, ettei
käräjäoikeudessa syytteessä olevia/olleita pidä valita EU -vaaliehdokkaaksi.
Mitenkähän tekstisi oli asiaan liittyvää.Aivan niin kuin järki olisi jättänyt jotain sanomatta.
Marjo on hyvä ehdokas ja tuulettaa pölyujä kokoomuksen puoluesatraapeista, mutta eivät peruskoulunopettajat, terveyskeskuslääkärit ja muut akavalaiset veronmaksajien kustannuksella elävät keskiluokkaiset virkalilijat kokoomusyhdistyksissään koskaan valitse sellaisia puoluekokousedustajia, jotka äänestäisivät Matikaista puheenjohtajaksi.
puheenjohtajaksi valitaan joku reipas nuorimies - niin kuin Niinistö aikanaan - joka ei tunnu mielipiteiltään kovin haitalliselta sille, että eduskunta kuitenkin huolehtii budjetin kansanvalistusmäärärahoista vaikka hieman työttömyysturvan kustannuksellakin.
...
Ethän sinä, laitinen, ymmärrä politiikasta mitään, et siis yhtään mitään.
katsos, kun demarit ajoivat kepusta oikealta ohi jo Holkerin hallituksen aikana, niin yksikään oikeistolaisesti ajatteleva kokomuslainen ei ikinä siirry kepun kannattajaksi, koska demaritkin ovat teitä keppulinreppanoita oikeistolaisempia.
Näin on sanois Jäbäkin.
..unohtaa joko vahingossa tai tahallaan pari juttua. Kepulaiseksi kun julistautuu.
Annat rivien välistä ja niilläkin ymmärtää, että urheilijasta tahi urheilujohtajasta ei olisi poliitikoksi. Ei ainakaan puheenjohtajaksi.
Muistin virkistystä:
1.Eräs Urho Kekkonen keräsi lakerinsa urheijana ja urheilujohtajana. Oli muistaakseni vaikuttaja Kepussa... (kin)
2.Vast'ikään kuollut meloja oli pitkäiaikainen Kepun kansanedustaja ja erittäin isänmaallinen nainen.
3.Totaalinen poliitinen broileri Paavo Väyrynen ei saanut aikaiseksi muuta kuin punamullan hajoamisen(sinällään hyvä juttu). Paavo ei urheile.
4.Nykyine valtionvarainministeri urheili muistaakseni olympahopelle asti. On silti jämäkkä jätkä ja pääministerin(kepu)kaveri.
5.Olisiko parempi, että mm. kokoomus keräisi ministeritasolle entisiä alusvaatemalleja.
6. Mika Myllylä on mahdoton tapaus... hmmm... ei ehkä kepulle
Mites tää Arto Bryggare? Tai sit Lasse Virén?
Aika moni puolue turvaa ns. tv:sta tuttuihin naamoihin: Mikko Alatalo, Antero Kekkonen... Listaa vois jatkaa aika lailla, mikä minusta osoittaa sen vaalijärjestelmän huonon puolen, että puolueet pitävät huomattavasti tärkeämpänä sitä, miten paljon joku ehdokas kasvattaa puolueen saamaa äänimäärää kuin sitä onko tämä ehdokas yleensä pätevä ammatissaan: yhteisten asioiden paremman hoitamisen suunnittelussa ja päätöksenteossa.
tohtori Paavo Väyrysen kehuttiin tuolla jossakin viestissä olevan Marjo Matikaisen jonkinlainen oppi-isä.