Matti Vanhanen ei eroa eikä eroteta

Vanhanen nautti eduskunnan enemmistön luottamusta.

Ei opposition epäluottamus merkitse mitään.

Tehkää politiikkaa oppositio vai onko syömähampaat tylsyneet.

Hallitus on toimintakykyusenä hoitanut valtiontaloutta kiitettävästi, vaikka oppositio on häirinnyt toimintaa tosi tyhmästi.
7104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..oppositio yritti viimeiseen asti estää mutta vesiperän veti tämän ruuan alvi alennuksenkin jonka me nyt voidaan jokainen huomata menneen suoraan hintoihin ja se on iso helpotus suurijäsenisille perheille vuoden mittaan.
Myös elvytystä oppositio vastusti viimeisen asti mutta nyt kävi jopa USAlainen talousnero kehumassa elvytyksen vaikutuksia kaikkien maiden talouksiin se jopa pelastaa maailman.

Äänestä

Vanhasen puolestapuhujat ajattelevat vain omaa etuaan, eivätkä uskalla sanoa totuutta ääneen. Kyllä tässä kohtaa pitäisi ilmaista oikeat ajatukset, eikä nuoleskella persettä aina kun se kohdalle sattuu tulemaan. Viime ajat ja tapahtumat ovat näyttäneet Vanhasen "luotettavuuden ja osamisen", joten eduskunnan reppanat avatkaa suunne ja pistäkää Vanhanen jäähylle. Samalla voi heittää ulos kaikki tässä sotkussa ryvettyneet poliitikot. Se on hyväksi myös eduskunnan maineelle.

Äänestä
  • ..kohenee kummasti kun paskan jauhajat ja valehtelijat eli urpilaiset saadaan lopullisesti pois eduskunnasta ei siinä muuta tarvita.

    Äänestä

mutta melkeen kaikki (is hs galluppi) suomen kansalaiset haluaa että hää lähtis lätkii, ni kyllä sen pitää ehdottomasti merkata eniten asiassa!!

Äänestä
  • Ikävä kyllä Keskustavetoisessa kommunistidiktatuurissa länsimainen demokratia ei toteudu. Enemmistöhallitusta on vaikea kaataa opposition voimin. Vain moraaliltaan rehti ja aito länsimaisen demokratian kannattaja pääministerinä sen voisi tehdä. Hallituksen nykymeno halventaa kyllä voimakkaasti kansalaisten oikeus- ja moraalikäsityksiä mutta minkäs sille voit, kun perustuslaki suojelee halitusta tilanteessa kuin tilanteessa. Turha tässäkään kriisissä on huutaa oppositiota apuun.

    Äänestä

siinä yhdistelmä joka on vienyt demarit alamäkeen. Suomi ei ole enää savupiipputeollisuusyhteiskunta jossa känsäkouraiset rasvanahkademarit sanelevat päätökset.

-ei enää pakkodevalvaatiota
-ei enää yleislakkoa
-ei enää painostusta
-Kokoomuksen vahva asema

-nuorison äänet Kokoomukselle ja Vihreille

Siinä on Urpilaisella aivan mahdoton yhtälö edessään...

Äänestä

Suomessa pääministeri saa perustuslain mukaan itse päättää haluaako erota vai ei. Niinpä tuossa toimessa ollessaan voi vapaasti huorata, valehdella ja kierrättää vaalirahaa itselle säätiön kautta vaikka sen säännöt eivät sitä sallisikaan. Mitähän tapahtuisi jos UKK olisi entisine valtaoikeuksineen presidenttinä? S:nan tunarit taitaisiin kuulla uudemman kerran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei vasemmisto valtaa kirjoitti:

Vanhanen nautti eduskunnan enemmistön luottamusta.

Ei opposition epäluottamus merkitse mitään.

Tehkää politiikkaa oppositio vai onko syömähampaat tylsyneet.

Hallitus on toimintakykyusenä hoitanut valtiontaloutta kiitettävästi, vaikka oppositio on häirinnyt toimintaa tosi tyhmästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu