Vaikka ihmiset ei kättelisikään, niin käyttäväthän lukuisat ihmiset silti esim. samoja ovenkahvoja. Kyllä sen taudin voi ovenkahvastakin saada. Joten kättelemisestä luopuminen ei taida paljoa taudin leviämistä rajoittaa. Mutta suhteellisen lievä ja vaaraton tautipa tuo sikainfluenssa silti näyttää olevan.
Kättelemisen rajoittaminen on aika turhaa
taudin leviämisen estämiseksi
6123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä olen tosi kiitollinen, jos satun jäämään henkiin. On tämä niin ankara sairaus!
Olen 50-vuotias ja täytyy sanoa, etten koskaan ole ollut näin sairas.
Oireet aivan samat kuin tuolla kirjoittajalla, jonka nimimerkki oli sikamalaria tms. (tuossa alempana). Minulla vain todettu kokein.
ja muutaman päivän ajan hieman väsymystä, mutta sen jälkeen taas elämä luistaa niin kuin ennenkin.
Sinulla ei ole ikinä sikainfluenssaa ollutkaan, jos tuollaisia puhut. Luepa ensin tämän sairauden oireet vaikkapa netistä.
Itselläni sairaus on todettu. Kuume 38.5 (keskimäärin), hirvittävä päänsärky, kaikkia lihaksia särkee, yöt sujuvat jotenkuten, kunhan ei menee makuulle (silloin tulee paha tukehtumisen tunne), kurkkua ja suun limakalvoja polttaa samoinkuin silmiäkin, oksettaa ja huimaa. Olo on kuin olisi rekan alle jäänyt. Jopa vessaan meno otti koville alkupäivinä. Voin todeta, kuten aiempikin kirjoittaja, että mahtavaa, jos tästä henkiin sentään jää!
Sain astmalääkkeitä avuksi yönseuduksi, vaikkei minulla astmaa olekaan eikä ole koskaan ollut mitään sen laatuisia oireitakaan.
eihän se yllä edes influenssan tasolle vaarallisuudessa. Influenssa tappaa joka vuosi Suomessa paljon ihmisiä, kun taas tämä tauti ei ole tappanut ainuttakaan. Hyvä jos yltää vaarallisuudessa edes nuhakuumeen tasolle.
hygienian kanssa pitäisi tarkkoja olla niin sitten täytyisi pestä kaikki kassit ym. kauppareissun jälkeen. Myös setelirahat pitäisi laittaa pesukoneeseen, niissähän vasta virukset pesii kun kulkevat kädestä käteen.
Kannattaa myös varoa kosketusta ilman kanssa. Ajattele jos joku aivastaa ja virukset ilman mukana lentävät esim. silmiisi, josta saattaa tartunta seurata.