Mistäpäin Järvenpäätä kannattaisi lähteä etsimään esim suppiloita tai kanttarelleja? Yleensä mukana 3pientä lasta eli autolta lyhyellä matkalla olevat paikat erityisesti haussa..
Järvenpäästä sieniä?
4
3963
Vastaukset
- Ruma mies
Enpä tunne Järvenpäätä, mutta tänä vuonna yleisperiaate Uudellamaalla on, että suppiksia löytää massoittain paikoista, joissa kasvaa ainakin yksi puu. Jos puita on enemmän kuin yksi, suppiksia kasvaa vielä enemmän. Istutetusta ja hoidetusta nurmikosta suppikset tosin eivät pääse läpi.
Etelä-Espoosta tosin löysin paikan, jossa suppiksia nousee avokallion reunassa olevasta sammalikosta paikassa, jossa ei ole yhtään puuta.
Että äläpä niinkään kysele, vaan etsi joku metsän näköinen. Suppiksille saisi olla mieluusti havupuita. Sieltä niitä löytyy. Jos et löydä, niin arvelen, että syy ei ole suppisten puutteessa vaan siinä, että et näe niitä.- VappiloSuhvero
Vastaus taas sieltä fiksuimmasta päästä...
Suppiloita löytyy helpoiten kuusivaltaisesta metsästä, mielellään kosteasta sellaisesta. Ei se nyt tietysti haittaa jos siellä mäntyäkin kasvaa ;)... joka tapauksessa mielellään melko paksu sammalkerros kanssa löytyisi, sillä sammal sitoo kosteutta, jolloin ylipäänsä sieni kun sieni kasvaa paremmin. Järvenpään seutua en niin tunnekaan, mutta nuilla eväillä kun hieman lähiympäristöä käy tutkimassa, luulisi suppilon jos toisenkin löytyvän. - Ruma mies
VappiloSuhvero kirjoitti:
Vastaus taas sieltä fiksuimmasta päästä...
Suppiloita löytyy helpoiten kuusivaltaisesta metsästä, mielellään kosteasta sellaisesta. Ei se nyt tietysti haittaa jos siellä mäntyäkin kasvaa ;)... joka tapauksessa mielellään melko paksu sammalkerros kanssa löytyisi, sillä sammal sitoo kosteutta, jolloin ylipäänsä sieni kun sieni kasvaa paremmin. Järvenpään seutua en niin tunnekaan, mutta nuilla eväillä kun hieman lähiympäristöä käy tutkimassa, luulisi suppilon jos toisenkin löytyvän.En voi olla kysymättä VappiloSuhverolta, mikä elementti omassa vastauksessasi oli vielä fiksumpi?
- Täällähän niitä
On pinta-alaltaan aika pieni ja taajaan asuttu. Suppilovahveroita kyllä löytyy, jos joku ei ole poiminut niitä ensin. Terveyskeskuksen risteyksen ohi ajamalla ja oikealle kääntyen, löytyy pieni metsikkö, jossa suppiksia on, jos vain ehtii ensiksi. Lemmenlaaksosta löytyy monenlaisia sieniä, keräilijöitä on vain turhankin paljon, kanttarelleja löytyy kuitenkin jos uskaltaa rinnemaastoon, siellä on myös mustatorvisieniä.
Sipoonkorpi on varma paikka, mutta lasten kanssa aika hankala liikkua. Hyvinkäälle päin mennessä, metsiä on vaikka kuinka paljon, eikä kerääjiäkään ole niin runsaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551196
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901167Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17878
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112768Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12707
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..71600