Järvenpäästä sieniä?

RvaMustis

Mistäpäin Järvenpäätä kannattaisi lähteä etsimään esim suppiloita tai kanttarelleja? Yleensä mukana 3pientä lasta eli autolta lyhyellä matkalla olevat paikat erityisesti haussa..

4

3871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruma mies

      Enpä tunne Järvenpäätä, mutta tänä vuonna yleisperiaate Uudellamaalla on, että suppiksia löytää massoittain paikoista, joissa kasvaa ainakin yksi puu. Jos puita on enemmän kuin yksi, suppiksia kasvaa vielä enemmän. Istutetusta ja hoidetusta nurmikosta suppikset tosin eivät pääse läpi.

      Etelä-Espoosta tosin löysin paikan, jossa suppiksia nousee avokallion reunassa olevasta sammalikosta paikassa, jossa ei ole yhtään puuta.

      Että äläpä niinkään kysele, vaan etsi joku metsän näköinen. Suppiksille saisi olla mieluusti havupuita. Sieltä niitä löytyy. Jos et löydä, niin arvelen, että syy ei ole suppisten puutteessa vaan siinä, että et näe niitä.

      • VappiloSuhvero

        Vastaus taas sieltä fiksuimmasta päästä...

        Suppiloita löytyy helpoiten kuusivaltaisesta metsästä, mielellään kosteasta sellaisesta. Ei se nyt tietysti haittaa jos siellä mäntyäkin kasvaa ;)... joka tapauksessa mielellään melko paksu sammalkerros kanssa löytyisi, sillä sammal sitoo kosteutta, jolloin ylipäänsä sieni kun sieni kasvaa paremmin. Järvenpään seutua en niin tunnekaan, mutta nuilla eväillä kun hieman lähiympäristöä käy tutkimassa, luulisi suppilon jos toisenkin löytyvän.


      • Ruma mies
        VappiloSuhvero kirjoitti:

        Vastaus taas sieltä fiksuimmasta päästä...

        Suppiloita löytyy helpoiten kuusivaltaisesta metsästä, mielellään kosteasta sellaisesta. Ei se nyt tietysti haittaa jos siellä mäntyäkin kasvaa ;)... joka tapauksessa mielellään melko paksu sammalkerros kanssa löytyisi, sillä sammal sitoo kosteutta, jolloin ylipäänsä sieni kun sieni kasvaa paremmin. Järvenpään seutua en niin tunnekaan, mutta nuilla eväillä kun hieman lähiympäristöä käy tutkimassa, luulisi suppilon jos toisenkin löytyvän.

        En voi olla kysymättä VappiloSuhverolta, mikä elementti omassa vastauksessasi oli vielä fiksumpi?


    • Täällähän niitä

      On pinta-alaltaan aika pieni ja taajaan asuttu. Suppilovahveroita kyllä löytyy, jos joku ei ole poiminut niitä ensin. Terveyskeskuksen risteyksen ohi ajamalla ja oikealle kääntyen, löytyy pieni metsikkö, jossa suppiksia on, jos vain ehtii ensiksi. Lemmenlaaksosta löytyy monenlaisia sieniä, keräilijöitä on vain turhankin paljon, kanttarelleja löytyy kuitenkin jos uskaltaa rinnemaastoon, siellä on myös mustatorvisieniä.

      Sipoonkorpi on varma paikka, mutta lasten kanssa aika hankala liikkua. Hyvinkäälle päin mennessä, metsiä on vaikka kuinka paljon, eikä kerääjiäkään ole niin runsaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe