mercruiser 180d lämmönvaihtimet tukossa?

Elikkäs ongelmana on merc/bmw 6 syl/180hv lämpöjen nousu pitkin kesää ja nyt vielä kun vedetkin viileni.Kannattaako ensin ottaa öljyt pois moottorista vai mikä olisi vähiten sotkeva tapa putsata lämmönvaihtimet?Ja millähän ne pitäisi pestä tai hangata?
3344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Omassa moottorissa lämmönvaihdin ei ole missään tekemisissä öljyn kanssa!Jäähdytinnesteet vaan pihalle ja lämmönvaihdin irti,vai onko sinulla koneessa öljynlauhdutin?Itse puhdistin lämmönvaihtimen hyvin happamalla ammattikäyttöön tarkoitetulla pesuaineella jossa annoin muutaman tunnin vaikuttaa,puhdasta tuli!Ilmeisesti jotkut käyttävät ihan happoa

Äänestä
  • No mutta tässä ko. koneessapa on samassa paketissa kumpikin,lisäksi vielä erillinen öljynjäähdytin.Öljyn lauhditin asiasta en jaksa nyt alkaa selittämään.Mutta olisiko jollain neuvoa tähän putsaus-ongelmaan?

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


vesi 95/öljy 110 kirjoitti:

Elikkäs ongelmana on merc/bmw 6 syl/180hv lämpöjen nousu pitkin kesää ja nyt vielä kun vedetkin viileni.Kannattaako ensin ottaa öljyt pois moottorista vai mikä olisi vähiten sotkeva tapa putsata lämmönvaihtimet?Ja millähän ne pitäisi pestä tai hangata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu