Kerätäänpä pientä käytännön galluppia:
1. Kuinka monesti olet joutunut (tiheys) johonkin käytännön tilanteeseen kaksikielisen maamme rajojen sisäpuolella (Ahvenanmaan fasistialuetta ei lueta kyselyyn) niin, että et olisi selvinnyt tai pystynyt selviämään tilanteesta ilman pakkoruotsia?
2. Missä päin Suomea tämä/nämä tilanne sattui ja minkälaisesta tilanteista oli kysymys?
Nämä ovat kaksi tärkeää kysymystä arvioitaessa pakkoruotsin tarpeellisuutta. Kysymys on ajankohtainen myös suomea osaaville suruille, koska halutaan tietää ongelmista, joita ei olisi voitu ratkaista millään muulla kielitaidolla kuin pakkoruotsilla suomenmaassa.
1. Kuinka monesti olet joutunut (tiheys) johonkin käytännön tilanteeseen kaksikielisen maamme rajojen sisäpuolella (Ahvenanmaan fasistialuetta ei lueta kyselyyn) niin, että et olisi selvinnyt tai pystynyt selviämään tilanteesta ilman pakkoruotsia?
2. Missä päin Suomea tämä/nämä tilanne sattui ja minkälaisesta tilanteista oli kysymys?
Nämä ovat kaksi tärkeää kysymystä arvioitaessa pakkoruotsin tarpeellisuutta. Kysymys on ajankohtainen myös suomea osaaville suruille, koska halutaan tietää ongelmista, joita ei olisi voitu ratkaista millään muulla kielitaidolla kuin pakkoruotsilla suomenmaassa.
Vastaukset 40
Vanhimmat
pakkoruotsia. Ruotsinkieltä käytän päivittäin, kuten myös englannin-, viron- ja suomenkieltä. Kielitaito on hyvä asia.
että tähän ei kelpaa selitys, jossa joku ventovieras kadulla kysyy tietä ruotsiksi, koska tilanne ei ole sinulle ongelma, joka sinun pitäisi ratkaista, vaan se on hänen ongelmansa, johon sinulla ei ole neuvontavelvollisuutta, jos vaikka joku kysyy somaliksi tietä.
Kysymys koskee nimenomaan tilannetta, jossa pakkoruotsittomuus olisi aiheuttanut sinulle käytännön ongelman tai vaikeuksia Suomenmaassa. Myöskään sekään ei ole sinulle välttämättä ongelma tai vaikeuksia tuottava asia, jos joku jää ruotsiksi palvelematta kassalla, jollet saa siitä jotakin konkreettista sanktiota, kuten vaikka tulonmenetystä.
En kertaakaan, koska en puhu ruotsia Suomessa. Joskus laivalla joku ruotsalainen nainen on tullut sanomaan skool, ja siihen olen vastannut skool.. mutta silloin laiva on ollut Ahvenanmaan vesillä..
asioidessani RKP:n puoluetoimistossa, koska kyseessä on Suomen ainoa yksikielinen eduskuntapuolue, kuten Soini on todennut. Itse asiassa en aio äänestää ainakaan perussuomalaisia, kunnes puolue on muutettu yksikieliseksi Ruotsalaisen kansanpuolueen tapaan.
heillä ei ole mitään sellaista,jota suomenkielisessä kulttuurissa ei olisi moninverroin enemmän.
Miksi opetella sellainen kieli, jonka puhujat ovat suomenkielisille niin paljon velkaa.
1. Pakkoruotsista oli minulle erittäin suuri hyöty virkamiesruotsinkokeessa.
2. Tapahtui muutama vuosi sitten yliopistolla.
MOT Pakkoruotsi on hyödyllinen
LOL
.pakkoruotsia tarvitsen:
- Työssäni: Yhteydenpitoa Ruotsiin, joskus Norjaan, näyttävät ymmärtävän nekin.
- Harrastuksissa: Nettikauppaa Ruotsiin, urheiluharrastuksessa myös ruotsinkielisiä.
- Naapurustossa ruotsinkielisiä.
- Katsellessani FSTtä ja lukiessani lehtiä.
Nuo äkkiseltään tulee mieleen noin suomenkielisenä. Mutta hei, mitään ei tarvitse, jos ei halua, se on jokaisen oma valinta. Juntti ei tarvitse mitään missään...paitsi lapiota ojaa kaivaessaan. Te ette oikeastaan tarvitse kouluakaan ollenkaan...
Pakkoruotsista en tiedä mittään...mutta kyllä se nyt vaan anto ihan himmeesti lisäpisteitä ku hain duunia esim. ravintola-alasta. Eikä rajoitu pelkästään eteläsuomeen vaan myös keikkaduunit tonne Lapin keskuksiin myös. Ainakin oltiin työhönotossa ilosii ku tuli joku joka haldas myös toisen kotimaisen, ei superpuhtaasti mutt kuitenkin.
Ja skidinä ku oltiin kesäduunissa sekä torilla myymässä juureksia että sitte paikallisiss marketeiss niin ruotsinkielestä oli joka päivä käyttöö, mutt tää oli Itäuudellamaalla missä suomenkieliset joissain kunnissa on vähemmistönä.
Ruotsissa tarvitaan ruotsia, mutta nyt puhuttiin Suomesta ja mitä olisit menettänyt ilman pakkoruotsia.
HYÖTY/VAIVA = JÄRKI
Siis oliko oikeasti hyötyä pakkoruotsista, etkö olisi saanut vastaavaa ravintolatyötä ilman pakkoruotsia?
Saitko pakkoruotsistasi jotain konkreettista hyötyä ravintolatyönantajaltasi, kuten palkkalisää?
Jos et olisi osannut pakkoruotsia, olisitko menettänyt jotakin?
Jos kävit lukion, kannattiko nähdä vaivaa 6 vuotta, vai olisiko 3 tai 1 vuotta riittänyt?
Oliko jokin muu kieli pakkoruotsin tilalla ollut vielä hyödyllisempi, jos olisit aikanaan saanut valita?
Aivan tavallisen työn tekijä kertoo että hänellä menee hyvin kun hänellä ei ole asennevammaa ruotsinkielen suhteen. 100% suomalaisista tuli samaan tulokseen viime eduskuntavaaleissa.
Itse asiassa sain viiden prosentin kielilisän jokaisesta kielestä, eli tuli myös enkusta ja sakusta. Joten ehkä pari hunttia mummonmarkkaa niinä kesinä.
En nyt välttämättä ois jääny ilman duunia ellen ois osannu myös ruotsia mut epäilenpähän et jos valinta ois ollu mun ja jonkun ei-ruotsinkielentaitosen välillä niin mulle se paikka ois lohennu..
Jaa, hyödyllisempi??? Mitä mä oisin voinu valita tilalle? Mä hallitsen suomenkielen, ruotsinkielen, englanninkielen ja saksankielen. Näillä on pärjänny sen verran jees, et pistin jopa pikkuprinsessan ruotsinkieliseen skoleen. Nykyään hän neuvoo mua siinä että onko se "den" vai "det", "en" eller "ett".
Eihän kielen osaaminen voi olla huono juttu kellekkään!!!
,
1. En ole koskaan tarvinnut pakkoruotsia.
2. Missään päin Suomea en ole koskaan tarvinnut pakkoruotsia.
En ole koskaan tarvinnut ruotsin sanaakaan Suomessa. En työssä, en vapaa-ajalla, en keskusteluissa, en missään yhteydessä.
Pakkoruotsi on täysin turha oppiaine kouluissa. Pakkoruotsista on päästävä eroon.
Voisitko kertoa anonyymina (tuntemattomana) missä asut, millainen koulutus sinulla on, onko sinulla töitä, ja jos on - niin mitä? Missä vietät vapaa-aikasi ja missä kävit/käyt töissä?
Olisi mielenkiintoista kartoittaa missä moinen kummajainen pesii. Aavistus on vahva, mutta en paljasta sitä vielä tässä vaiheessa.
Ihan täällä koti-Suomessa ja jopa tulkannut
niinkin "vaativassa" paikassa kuin yliopistollisessa
keskussairaalassa. Oli iäkäs ruotsinkielinen
potilas huonetoverina, huonossa kunnossa ja peloissaan,
eikä ainutkaan vuorossaollut hoitaja
osannut ruotsia, vaikka noissa ammateissa kuuluu
hallita MOLEMMAT kotimaiset.
Maassamme asuu monia ruotsinkielisiä suomalaisia
vanhuksia, jotka eivät osaa suomea.
Ps. sama tilanne englannin kohdalla, hoitajat eivät
selviä edes kielellä, jota pakkosyötetään maassamme
ala-asteelta asti.
Mitenkäs Tala parantaisi noita kielivaikeuksia
työelämän palveluammateissa?
Onko nuoriso jotenkin "tyhmää", vai miksi ei seitsemän vuotta
peruskoulussa opetettavaa "tärkeää" englantia osata???
Ja mamumummojahan on alettu rahtaamaan tänne jo kuin liukuhihnalta.
Kukaan mamumummoista tuskin ymmärtää pakkoruotsia. Sen sijaan nuoremmat mamut osaavat jo takuuvarmasti suomea.
Järki käteen! Pakkoruotsia ei Suomessa tarvita!!!!!!!
PAKKORUOTSIA EI TARVITA!
Kerroin ruotsinkielisestä SUOMALAISESTA
vanhuksesta ja he eivät kaikki osaa ruotsia.
Suomi on kaksikielinen maa, vaikka sinun onkin vaikea
oppia mitään, ja kaikissa kuntien ja valtion palvelualojen
viroissa on vaatimuksena kaksikielisyys. Tuota lakia
tosin rikotaan ihan yleisesti.
Mutta miksi ei nuoret osaa edes englantia, vaikka
sitä pakkosyötetään Suomen kouluissa
paljon useampi vuosi kuin ruotsia? Eikö se
ole suurta rahan ja ajan haaskausta?
Jos joku on niin moukka Suomessa, ettei ole viitsinyt suomen kieltä opiskella koko elinikänään, ei pidä hänelle mitään erikoispalveluja antaa. Mielestäni tämä huonekaverisi halvensi koko Suomen kansaa, kun ei ollut opetellut Suomea.
Itseasiassa näit juuri käytännössä kaksikielisyyden haitan laiskalle huonekaverillesi, mikä olisi voinut maksaa hengen. Näin kaksikielisyyskin voi tappaa. Jos Suomi olisi ollut virallisesti yksikielinen, olisi tämäkin moukka opiskellut suomea ja ymmärtänyt hoitonsa kulun. Vika ei ollut henkilökunnnan, vaan patalaiskan huone-"toverisi".
Myös vääristit kysymyksen, koska sinulle ei aiheudu haittaa laiskan huonetoverisi hoidon epäonnistumisesta, vaan laiskuus kolahtaa ainoastaan hänen omaan nilkkaansa ja tässä kysyttiin nimenomaan, mitä itse olisit menettänyt ilman pakkoruotsia.
"Ps. sama tilanne englannin kohdalla, hoitajat eivät selviä edes kielellä, jota pakkosyötetään maassamme ala-asteelta asti."
Tämän takia pakkoruotsi poistettava ja opiskeltava se aika englantia, jotta englanniksi selviydytään ERINOMAISESTI. Pelkkä hyvä englannissa ei vastaa tämän päivän vaatimuksia.
lehmähän on tärkeä eläin!
Miksi olet noin katkera ruotsinkielisiämme kohtaan?
Oletko saanut pakit joltain heistä vai etkö ole kyennyt
oppimaan sitä, oikeastaan meille melko helppoa, kieltä?
Tuo kertomani vanhus sairasti tautia, joka aiheuttaa
dementiaa, eikä ehkä siksi enään muistanut oppimaansa
ja harvoin tarvitsemaansa suomenkieltä.
Onko sinun vaikea ymmärtää sitäkin???
Ps. Suomihan on kaksikielinen maa, joten poistetaan kouluista se
pakkoenglanti ja opiskellaan peruskouluissa kunnolla ruotsia.
Siitä on kuitenkin enemmän hyötyä työelämässä ja
halukkaat ehtivät kyllä oppia englannin sitten lukiossa
ja muissa jatkokouluissaan.
Mainitsemasi kielilaki on RKP:n säätiölahjonnan tulos, joten se on arvoton todellisen isänmaallisen silmissä ja kuten edustaja Kallikin totesi laki ilman sanktioita on sanahelinää. Mitä sitä mediassa ihmettelemään ja paheksumaan, kun sen tietää jo ihan itsestään. Itse ei ainakaan tulisi mieleenkään noudattaa mitään lakia, jollei sitä ole sanktioitua, kuten ei ole kielilakiakaan. Kielilain perusteella saattaa olla mahdollisuus antaa jotakin viranomaishuomautuksia vastaisuuden varalle, mutta me kaikkihan tiedämme, että keskiverto suomalainen pyyhkii perseensä tällaisiin huomautuksiin vastaisuuden varalta (ei ole muita sanktioita viranhaltijaa kohtaan). Yhtä turhaa kuin poliisin huomatus pienestä ylinopeudesta. Persereikäpaperi sekin keskiverto suomalaiselle kuten minulle.
RKP sai haluamansa kielilain, jonka toteutumisen tiedettiin olevan samanlaista utopiaa kuin kommunismin, sillä tämän lain valmistelussa jätettiin huomioon ottamatta keskivertosuomalaisen pedagoginen kyky oppia kieliä opintopolullaan ja en usko kenenkään haaskaavaan vapaa-aikaansa pakkoruotsin opiskeluun kun heinäseipäiden teon opiskelukin on hyödyllisempää. Tosin heinäseipäänteko ja elävä kaksikielisyys ovat samalaista turhaa ja katoavaa kansanperinnettä.
arvosanoin jotka mielestäni kuvastaa jauhelihaa (sika/rasva 50%50%). Mitähän noillakin mänteillä tekee?
Nyt tuli todistettua se KLISEE. Pakkoruotsia pitäisi opiskella parin dementoituneen vanhuksen takia.
Pakkoruotsin puolustajat ovat yleisestikin osoittaneet järjettömyyttä jatkuvasti väittäessään, että pakkoruotsissa ei ole kysymys euroista, prosenteista tai järjestä vaan siitä, että halutaan näin, kun on jo koulussakin aivopesty, että sivistynyt ihminen haluaa ja jos ei halua on juntti. Nykynuorisoa ei enää aivopestä tällä kliseellä 70-luvun tyyliin, koska on netti, jota ei sensuroida.
Itse olen väitöskirjan laatinut ja erinomainen matematiikassa, mutta kielipäätä ei ole koskaan ollut enempää kuin suomi ja englanti (ja siinäkin ollut riittävästi tekemistä). Hyvin se on minulle riittänyt ja katson olevani sivistynyt ja omaavani erinomaisen yleistiedon. Turhaa kielenopiskelua ei pidä väkisin tuputtaa, kun ei matematiikkaakaan tuputeta YO-kirjoituksissa. Tunnen myös joitakin naisia, jotka poikkeuksellisesti puhuvat viittä kieltä, olettavat muiden pystyvän samaan ja tuputtavat pakkoruotsia, vaikka muu yleistietous ja rahankäsittelytaidot ovat olleet amistasoa (eivät välttämättä erota tonnia kymppitonnista). Mutta silti juuri tällainen ryhmä tulee kehumaan kielitaitojaan ja luulee, että muutkin oppivat, kun hekin oppivat ja samalla kehtaavat vielä kertoa huonoista matematiikan taidoistaan ja ylistää pakkoruotsia. Juuri tämä ryhmä yrittää sortaa matemaattisesti orientoituneiden poikien urapolkuja.
ainakin kielenkäyttösi perusteella.
Vaikka olenkin nainen, on matematiikka mielestäni helppoa
ja olen osannut hoitaa useamman miljoonan budjetin
osastoa ja vieläpä ruotsinkielellä, eikä siinä mielestäni
mitään erikoista ole.
Valitettavasti kouluaikanani en ymmärtänyt sitä kielten
tärkeyttä, mutta kyllähän ne aikuisiälläkin pystyy oppimaan.
Tosin helpompaa olisi meidän nuorillamme, jos he saisivat valita
myös muita kieliä kuin sen pakollisen englannin. Kokemuksesta varmaan
itsekin tiedät,jos olet joskus työelämässä ollut, että maassamme on kuitenkin enemmän hyötyä ruotsin,
saksan ja venäjänkielistä kuin englannista. Nykyään tosin kiinankielentaitokin
alkaa olla tärkeä.
Mikä sika/rasva? Et edes jauhelihasta mitään ymmärrä, joten ole hiljaa.
Saksa ja venäjä myös pakolliseksi ja ehkä myös kiina. Mummelilla taitaa vähän vipata tai on muuten vain ulkona asioista, kun ei tiedä englannilla olevan työnhaussa ruotsia suuremman merkityksen. Nyt ei enää eletä aikaa, kun joku oli kuullut fabriikilla puhuttavan ruotsiakin...
eihän isoäitee puhunut pakost mittää,
hää vaa asettel kiäle tärkeysjärjestykse.
Jäiks sul tosiaan jottai traumoi siit Ruattis asumisest,
ruattinkiält kohtaa, ko sä tommottis sitä vihaas?
Sanos nyt sitten miksi se yksi pitää olla pakollinen? Mitä sinäkin siitä tärkeysjärjestyksestä ymmärrät, kun et suomen ja ruotsin lisäksi muuta osaa (eikä se ruotsikaan niin varmaa ole)
" Mikä sika/rasva? Et edes jauhelihasta mitään ymmärrä, joten ole hiljaa."
Voisiko sika/rasva 50%/50% tarkoitta 50% lihaa ja 50% rasvaa? Sitä se ainakin ammattipiireissä tarkoittaa.
Lasken tästä eteenpäin netti fennon 0%/100% leikoksi, joka tässä yhteydessä kuvastaa netti fennon pään sisältöä kuivan aineen osalta.
Niin se vain on, että englanti ei tuo kilpailuetua (edes apinamuodossa) muihin verrattuna. Mikromaalisen kansan (1% Eu:n kansalaisista) kannattaisi suuntautua muuhun kuin massaan?
Tuskin ihmisravinnoksi kaupassa tarjotaan moista jauhelihaa. Jossakin koiranruuassa moiset prosentit kenties löytyy.
Jessus että nuo fennut jaksavat olla pihalla aivan kaikesta. 50/50 leikko on teollisuuden vakioleikkoa, eikä asialla olisi mitään merkitystä jollei fennuli olisi lähtenyt nokittamaan tyhmyyksissään asiasta.
"Tuskin ihmisravinnoksi kaupassa tarjotaan moista jauhelihaa. Jossakin koiranruuassa moiset prosentit kenties löytyy. "
Katso, pönttö, vaikkapa Atria punainen light lenkin tuoteselostetta ja huomaa että lihapitoisuus on 4%! Mitä luulet lopun olevan? Lihaa?
Tyhmä, Pönttö, Puupää, Umpipuupää, netti fenno!
Väittävätkö ne Atrialla sitä Light-lenkkiä jauhelihaksi?
rajaa? Netti fenno jaksaa yllättää päivästä toiseen.
Etkö tiedä, että peruskoulussa ja lukiossa englanti on muodollisesti valinnainen ja ruotsi ainoa pakollinen kieli suomenkielisessä koulussa. Ala-asteella kolmannesta luokasta alkaen kaikkien on vapaasti valittava toinen kieli. Vain jostakin kumman syystä kaikki normaalit ihmiset valitsevat tällöin englannin.
Sen sijaan yläasteella ja lukiossa on opiskeltava suomea ja ruotsia sekä tämän lisäksi jotakin kolmatta kieltä.
Joten korjaa puutteellinen yleissivistyksesi, englanti ei ole pakollinen, mutta jostakin käytännön syystä kaikki täysipäiset sen valitsevat vapaaehtoisesti.
Tainnut Atrialainen linjatyöntekijä korkata perjantaipullonsa ja puhuu nyt jauhelista jossa on 50% rasvaa sekoittaen samaan asiaan leikot ja makkarat.
Usko sinä vaan tuohon unelmaasi.
Tosiasiat puhuu puolestaan. "fennoille" on ylivoimaisen
vaikea oppia ruotsinkieltä, joten ei löydy edes
ala-astetasolle päteviä ruotsinopettajia. Siispä "muodollisesti
valinnainen" englanti onkin käytännössä PAKOLLINEN.
Kyseleppä vähän koululaisilta noista asioista,tai lue vaikka
tilastotietoa, nuorten halukkuudesta opiskella ruotsia,
englannin sijaan (60% 15-24 vuotiaista opiskelijoista haluaa
niin), ennen kuin höpäjät täällä omasta traumastasi
ruotsinkieltä kohtaan.
"Kyseleppä vähän koululaisilta noista asioista,tai lue vaikka
tilastotietoa, nuorten halukkuudesta opiskella ruotsia,
englannin sijaan (60% 15-24 vuotiaista opiskelijoista haluaa
niin), ennen kuin höpäjät täällä omasta traumastasi
ruotsinkieltä kohtaan."
Onko valheelle muuta lähdettä, kuin mielikuvituksesi?
Ei poikkea yhtään muun Euroopan koululaisten vastaavasta, joten emme ole englanninkielellä jäämässä paitsioon muusta maailmasta. Päinvastoin.
Sinä et kuule juntti edes tiedä mikä väitöskirja on. Mene takaisin kaivamaan ojaa...
Mites englannin suosio Iso-Britanniassa ;) Kuinkas pappa hyvä olemme jäämässä jälkeen esim. saksan, ranskan, venäjän ja italian suhteen?