Aamulehden juttujen kommentointi

Olen monesti ihmetellyt Aamulehden nettisivujen kommentointia. Kommenteissa pääsee läpi paljon solvauksia, rasismia ja jopa kunnianloukkauksen täyttäviä kommentteja. Jos lähettää asiallisen kommentin, jossa kritisoi jutun kirjoittajaa selvästä asiavirheestä, ei tämmöinen kommentti läpäisekään sensuroijan seulaa. Ihmettelen vain, eikö Aamulehden toimittajat kestä heihin kohdistuvaa kritiikkiä ja kuvittelevatko he olevansa jumalaa suurempia.
6310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aamulehti.fi:ssä on tosiaan aika erikoista sensuuria havaittavissa. Uutiseen liittyvät ja asialliset kirjoitukset jäävät aika ajoin julkaisematta ja samalla aamulehti.fi:ssä julkaistaan monia uutiseen mitenkään liittyviä kirjoituksia. Hyvänä esimerkkinä voisi luetella kaikki polkupyöräilyyn jollain tavalla liittyvät uutiset. Niissä on lähes aina sanasta sanaan samat kommentit, jotka eivät useinkaan liity uutiseen mitenkään. Minun polkupyöräilyyn liittyviä kirjoituksiani on jätetty julkaisematta useampia.

Olen muutaman kerran lähettänyt sähköpostilla palautetta asiasta mutta en tietenkään ole saanut vastausta.

Olenkin alkanut tallentamaan lähettämiäni kirjoituksia ja jos ne eivät ilmesty aamulehti.fi:hin, niin sitten voin jonkun toisen foorumin kautta kysellä mikä jutussa aiheuttaa sensuuria. Älysin tosin tämän vasta hiljattain, joten lukuisat kirjoitukseni joita ei julkaistu on hävinnyt bittiavaruuteen.

Äänestä
  • Paljon asiattomuuksia menee läpi, mutta poliittisia kannanottoja vähemmän, etenkin jos ne ei tue Aamulehden kokoomuslinjaa.
    Nyt vaalirahoitusjutut on ilmeisesti niin runsaita, etteivät ole pystyneet suojelemaan tiuraakaan.

    Päätoimittajan puujalkavitsit (kummelihuuomri?) ihan turhaa palstan tuhlausta.

    Äänestä

Asialliset kommentit eivät!

Aamulehti ja monet muut lehdet ovat pikkuhiljaa siirtymässä iltapäivälehtien linjoille juttujensa laadukkuudessa. Vastakkainasetteluja ja loanheitto myy paremmin kuin asilalinen keskustelu ja tiedonvälitys!

Äänestä
  • Heti kun kommentoin toimittajan puutteellisia taustatietoja, tai samoja hyvin usein esiintyviä asivirheitä joiden perusteella juttu on laadittu, ei kommenttia koskaan julkaista.

    Äänestä

  • Tutkiva Journalisti kirjoitti:

    Heti kun kommentoin toimittajan puutteellisia taustatietoja, tai samoja hyvin usein esiintyviä asivirheitä joiden perusteella juttu on laadittu, ei kommenttia koskaan julkaista.

    Miksi te tilaatte tällaisia lehtiä, jos ette ole itsekään tyytyväisiä? Olen itsekin havainnut sekä Aamulehden toimittajien ylimielisyyden, että kokoomuslaisuuden...

    Äänestä

Kirjoitan aina asiallista ja selkeää tekstiä, viestini voivat olla pitkähköjä, mutten silti jaarittele turhia. Silti minunkin monet kannanottoni on hukkuneet ja läpi pääsee "hihhei, kaikki liikennekamerat pitäis räjäyttää, upeaa kansalaisaktivismia" -tyyliset vandalismin ihannoinnit (en pidä liikennekameroista mutten myöskään arvosta valtion omaisuuden tärvelemistä) tai juuri nämä pyöräilyprovot, mitä JN75 tuossa äsken mainitsikin.

Yhdestä kommentistani jopa jätettiin asiaankuuluva linkki (joka ei sisältänyt asiatonta materiaalia) pois, tosin sain postitettua sen toisessa kommentissa. Joskus kommentin ilmestymiseen menee ihan tajuttomasti aikaa, täytyy siis sanoa, että pahasti tökkii tuo Aamulehden keskustelu.

Olisinpa vain älynnyt tallentaa itsellenikin kaikki viestit, niin olisin voinut tarkistella ja kysellä, mikä ihme tässä nyt hiertää modeja. Mutta antaa olla, pitäköön Aamulehti mielivaltaisen moderoinnin alaiset kommenttipalstansa. Nyt lähti Aamulehti boikottiin. En vastedes tilaa mokomaa koiran kusemisalustaa, oli miten hieno tarjous hyvänsä enkä kommentoi Aamulehden sivuille, enkä edes lue sieltä juttuja.

Uutisten tasokin on laskenut Aamulehden nettisivuilla keltaisen lehdistön tasolle, tarkoitan siis otsikointia tyyliin "Oho! Madonna nähtiin syömässä pizzaa!". Ja sitten ne ikuiset Tuksu- ja BB-jutut. Mikään ei edusta niin hyvin huonon maun mukaista uutisointityyliä kuin lapselliset interjektiot otsikoissa.

Arvostan jälkimoderointipalstoja, kuten S24:ää, vaikka täällä paljon asiattomuuksia esiintyykin. Täällä saa asiansa näkyviin heti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


20+14 kirjoitti:

Olen monesti ihmetellyt Aamulehden nettisivujen kommentointia. Kommenteissa pääsee läpi paljon solvauksia, rasismia ja jopa kunnianloukkauksen täyttäviä kommentteja. Jos lähettää asiallisen kommentin, jossa kritisoi jutun kirjoittajaa selvästä asiavirheestä, ei tämmöinen kommentti läpäisekään sensuroijan seulaa. Ihmettelen vain, eikö Aamulehden toimittajat kestä heihin kohdistuvaa kritiikkiä ja kuvittelevatko he olevansa jumalaa suurempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu