keskustelua partiouudistuksesta?

huluttaja

3

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huluttaja

      Anteeksi vain, kun koneeni kaatui toissa iltana ja jäi varsinainen teksti kirjoittamatta..vissiinkin samasta syystä kirjoitustyylini on nyt jotenkin kökköä.

      Siis saatteeksi, ensinnäkin "no miksi en valittanut silloin kun uudistusta tehtiin, turha enää, jne jne"
      - Eli, äskeinen pamfletti sisältää nimenomaan seuraavaa partiouudistusta ajatellen ajatuksia. Ja asioista on tapana keskustella sitten kun ne tulevat puheeksi.

      Niin, itse miellän partiotoiminnan olevan perusluonteeltaan tavallaan poliittisesti passiivista toimintaa, jonka "keskellä" partiolaiset tavallaan vaivihkaa itsenäisesti kehittyvät henkisesti tasapainoisiksi ja onnellisiksi ihmisiksi - jollaisen käsityksen saattaisi saada alkuperäisestä partioihanteiden listasta.

      Nyky-yhteiskunnassa on ollut pinnalla sellainen olettamus että "jalostusastetta nostamalla saadaan tuote mielenkiintoisemmaksi ja katetta nostettua". Ja niin sitten partiouudistus - joka toteutettiin "ryhmätyöprojektina" eli: "nytpä suunnittelemme uudistuksen partiotoiminnalle" - päätyi ilmeisesti puolivahingossa institutionalisoimaan partion eräänlaiseksi pókemonkoulutukseksi, jonka perustavoite on holhota varhaisnuoria, hyvä ettei metalliteräisten puukkojen käyttökin kielletty.

      Ehkä vähän kärkevästi ilmaistu, mutta voitte itse wikipediasta lukea mitä partiouudistus pitää sisällään. Minusta tämä uudistus kerta kaikkiaan tukahduttaa koko partion Suomesta. No, kun olisi siitä uudistuksesta edes se hyöty että partiolaiset heräisivät ja rupeaisivat alkuperäisten ihanteiden mukaisesti 'etsimään totuutta', 'tuntea vastuunsa ja velvollisuutensa ', 'olla uskollinen ja luotettava ', 'auttaa ja palvella ', 'rakastaa ja suojella luontoa ', 'kehittää itseään ihmisenä', jne. Pelleilyn sijaan.

      Nimittäin, toisin kuin on annettu ymmärtää, asioita ei ole "kehitetty loppuun".

      • roverscout

        Itse en ole pahemmin perehtynyt nuorempien ikäkausien ohjelmaan, mutta vaeltajaohjelma ainakin vaikuttaa ihan toimivalta konseptilta pitää mukana myös vähemmän johtopuuhiin haluavia..

        Tosin itse näen kylläkin ohjelmauudistuksen ongelmana lähinnä pienet paikkakunnat, joilla ei ole mahdollisuutta tuohon määrään aikuisia mitä tuo vaatisi. Joten käytännössähän partiotoimintaa tullaan pyörittämään entiseen malliin vielä hyvin monella paikkakunnalla


      • Minä111
        roverscout kirjoitti:

        Itse en ole pahemmin perehtynyt nuorempien ikäkausien ohjelmaan, mutta vaeltajaohjelma ainakin vaikuttaa ihan toimivalta konseptilta pitää mukana myös vähemmän johtopuuhiin haluavia..

        Tosin itse näen kylläkin ohjelmauudistuksen ongelmana lähinnä pienet paikkakunnat, joilla ei ole mahdollisuutta tuohon määrään aikuisia mitä tuo vaatisi. Joten käytännössähän partiotoimintaa tullaan pyörittämään entiseen malliin vielä hyvin monella paikkakunnalla

        Minä olen pieneltä paikkakunnalta ja meillä ei todellakaan ole aikuisia niin paljon kuin tarvittaisiin. Meillä samoajat johtavat aktiivisesti KAIKKIA nuorempia ikäluokkia eivätkä jaksa enään itselleen järjestää oman ikäkauden ohjelmaa. (samoajathan saisivat johtaa vain tarpojia)
        Lippukuntamme aikuis ja vaeltaja ikäisiä löytyy kyllä muilta paikkakunnilta, mutta viikottaisessa toiminnassa on mukana vain ehkä 3 täysi-ikäistä 20:stä aktiivisesta. Eli ohjelma uudistusta ei todellakaan ole tarkoitettu pienille paikkakunnille.
        Vaeltaja ohjelmaa emme ole edes harkinneet lippukunnassamme, koska se ei vain onnistu vaikka kuulostaakin niin hienolta kaikkine projekteineen.

        Lyhyesti sanottuna ohjelma ei toimi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe