Testailen huvikseni PHP -ohjelmointia ilmaisella scriptillä. Asensin ohjeen mukaan kaikki tiedostot serverille. Käytän tässä testissä ilmaista 000webhost.com:in palvelinta, joka tukee php:tä. Käytin asennuksessa 000webhostin adminstration panelia, en FTP:tä.
Ongelma tuli heti alussa.
Asennusohjeet:
Upload all files to your server /: tämä on tehty
Set permission (chmod) of the data directory to 777 /: tamä on tehty. Vain minä voin myös kirjoittaa data-nimisessä hakemistossa.
Run setup.php. It installs the table which we will need and creates some files /: Mitenkäs tämä tehdään? Pitääkö minun kuitenkin käyttää FTP -ohjelmaa voidakseni käynnistää setup.php:n?
Tästä eteenpäin ehkä jo osaankin (Kustomoinnin ym.)
Paljon kiitoksia etukäteen!
Apua PHP -noviisille?
3
443
Vastaukset
- juhakorkeapudas
Tiedoston voi ajaa palvelimen konsolissa tai selaimella, menemällä selaimella ko. osoitteeseen. Jälkimäinen lienee realistinen vaihtoehto jos skripti kyselee jotakin käyttäjältä.
- Verkkolehti
Näin ajattelinkin, mutta 000webhost.com:in palvelin (000webhost.com) siirtyy osoitteeseen: http://error.000webhost.com/.
Olen siis tehnyt jotain väärin jo heti alussa? - juhakorkeapudas
Verkkolehti kirjoitti:
Näin ajattelinkin, mutta 000webhost.com:in palvelin (000webhost.com) siirtyy osoitteeseen: http://error.000webhost.com/.
Olen siis tehnyt jotain väärin jo heti alussa?Joko kirjoitit väärän osoitteen tai sitten skriptissä on virhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723372Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211853Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281527- 841401
- 1371048
- 811004
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.65884Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86776Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51686