Tämä kysymys on tarkoitettu kaikille aktiivisti politiikkaa seuraaville. Suurilla puoluilla ( rkp) on omat arveluttavat säätiönsä, joiden kautta niitä voi tukea salaa. Kukaan ei tiedä, onko kysysssä esim talousrikolliset, joiden tuki puoluille jostakin syystä ;=) on huomattavan suurta.
Hyväksytkö, että oma puolueesi kikkailee vaalirahoittajat piiloon tällaisen säätiön kautta?
Hyväksytkö, että oma puolueesi kikkailee vaalirahoittajat piiloon tällaisen säätiön kautta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
RKP sai 1,7 miljoonaa euroa säätiöltä. Se vastustaa jyrkästi sekä rahoituskattoa että rahoitustukea säätiöiltä.
Vähän samanlainen systeemi on hallintarekisteri, jossa voi nimettömänä omistaa osakkeita. Niistä ei makseta veroja. Suomalaisilta on kielletty omistus siellä. Kuka tietää, ettei siellä ole suomalaisia, koska omistus siellä on ovelasti tehty anonyymiksi.
Kyllä herrat osaa. Ei voi muuta sanoa!
Matti sanoi toistuvasti, ettei ole ottanut nuorisosäätiöstä RAY:n antamaa rahaa, vaan säätiön kiinteistökeinottelusta saamia voittoja?
Mitä helvettiä? Onko Nuorisosäätiö keinotellut saamillaan yleishyödyllisillä rahoilla voidakseen jakaa niitä omilleen? Anteeksiantamatonta, suorastaan rikollista puuhastelua? Onko esimekriksi rakennuskustannukset ja /tai vuokrat määritelty nuorten asukkaiden edun vastaisesti liian korkeiksi. Kyllä nyt olisi perinpohjasien tilintarkastuksen paikka!
Sitäpaitsi Vanhanen "unohtaa" tahallaan, ettei säätiö voi jakaa myöskään "omia voittojaan" miten sattuu kelle tahansa, ei esimerkiski pelinpolitiikan tekoon!?