win95!

windowwww

Kysysinpä ihan uteliaisuuttani, minulla oli joskus vuonna -96 windows 95, niin se tilttaili suunnilleen joka päivä. Onko teillä ollut vastaavan kaltaisia ongelmia? Mietin vaan johtuko se epäsopivasta raudasta vai oliko se windows 95 niin huono? Muiden windowsin kanssa nimittäin ei ole ollut käytännössä mitään ongelmia.

13

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut vastaavia ongelmia. voi olla ettei rauta ollut sopiva.

    • fundamentalist

      koneen raudassa jotain häikkää.
      Itse käytin aikoinaan puoliammattimaisesti Win95:sta melko pitkään
      koska hyppäsin win98:sta "yli" suoraan win2000:een.
      Ei ollut pahemmin mainitsemiasi ongelmia ja ne vähätkin loppuivat
      kun win95:sta julkaisiin parannettu painos ns. osr2-versio.
      Minulla jäi hyvä maku w95.sta, itse asiassa minulla on vieläkin
      se yhdessä koneessa jolla voi vähän retroilla.

      • AP.

        Joo, raudasta varmaan ollut sitten kiinni, jos ei muilla ollut vastaavanlaisia ongelmia. Pielavedeltä ostettu sillonen POMI kone, voitte varmaan kuvitella minkä lempinimen annoimme sillon sille ;D


    • Muistia ei ollut täysin suojattu sen sai huomattavasti helpommin nurin.

      • sun mielestä

        kaikki, mitä et osaa käyttää, on huonoa?


      • 464354
        sun mielestä kirjoitti:

        kaikki, mitä et osaa käyttää, on huonoa?

        ...mielestä kaikki mikä ei ole Linux on huonoa.


      • WIN95!
        464354 kirjoitti:

        ...mielestä kaikki mikä ei ole Linux on huonoa.

        meinasin laittaa itse samankaltaisen viestin mutta iski laiskuus! ;D


      • 423432
        WIN95! kirjoitti:

        meinasin laittaa itse samankaltaisen viestin mutta iski laiskuus! ;D

        Joo no tulihan tuossa oikeastaan vaan ajateltua ääneen useiden foorumille kirjoittelevien puolesta :)


      • sun mielestä kirjoitti:

        kaikki, mitä et osaa käyttää, on huonoa?

        Ohjelmoin Windows 95:sta assembler tasolla että tunsin sen aika helvetin hyvin. Ja oma Windows 95 oli myös päällä 24/7 kuukauden päivät, mutta se vaatii ohjelmistojen valikointia tarkemmin koska Windows 95:ssa muistinsuojaus oli vain osittainen. Jos joku ohjelma kirjoitti sopivaan muistipaikkaan niin nurin meni koko käyttis.

        Siellä oli myös sellainen idioottimaisuus kuin kiinteät järjestelmäresurssit, että Windows 95 sekosi myös jos avasi liian paljon ikkunoita. Windows 95:ssa säikeiden luontia piti välttää myös, koska siellä oli muistivuoto ytimessä.

        NT-pohjaiset oli paljon parempia.


    • 4545423

      Kyllä Windows 95 oli selvästi epävakaampi NT-pohjaisiin verrattuna, mutta ei se nyt kyllä jatkuvasti kaatuillut ainakaan itellä eli jotain oli mokannut tai ehkäpä oli viallista rautaa. Ajurien asennuksen ja poiston kanssa saattoi olla taistelua joskus Win95:ssä.

      • AP...

        mitä oli vikana, iha normaalissa käytössä oli mutta kokoajan sai olla pelossa että joko se nyt jumahtaa entä nyt vai... No sitten kun se oli tiltannut noin vajaa tuhat kertaa niin rupesin antamaan sille "tehohoitoa", rumputin käynnistys nappia jotain parikymmentä kertaa niin se teki vanhan kunnon pomille eetvarttia! ;D


    • KUVIA::::

      .

      kuin se että ysiviitonen ja ysikasi piti asentaa tyhjästä vähintän kerran vuodessa


      Tosin on yksi vanha contura kannettava jossa se ysiviitonen on pelannu moitteettomasti

      .

    • oli vain..

      dosin päälle ympätty käyttöliittymä, dos7 siellä pohjalla pyöri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe