Tulevana viikon loppuna , ne ovat Esikoilestaadiolaisuuden oikeat syys seurat. Tervetuloa
MIKONKOKOUKSET HELSINGISSÄ
teu
78825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
puhuuu??
Niinkuin ei loppiaisenakaan , eli puhujat mainitaan ja valitaan paikanpäällä, siellä myös määrätään kaikki muut seurat koska, missä jne.
Sitten toinen asia . saatan illalla laittaa ohjelman .
Ne poikkeaa totutuista , kuitenkin la ,su , ma on kokouksia ,normaalisti alkaa klo 12.00 ja 18.00
Loppiaisena puhuu Jellivaaran joulukokouksiin lähetetyt, Juhannuksena Kiirunan helluntaikokouksissa lähetetyt jos ei Lapinlähetystä, mikonpäivinä ei ole selvää säveltä.
Aina puhuu kuitenkin Pyhä Henki.
Olivat valinnet päivä saarnanpitäjksi ss. Hän otti tekstiksi Hebr. 13 luvun , ja piti aivan tosi hyvän saarnan .
Kiitos Jumalalle , Jeesukselle Kristukselle.
ps. ap piti kohtalaisen tervetulo puheen.
Huutavan ääni netissä toimi niin kuin mieli .
Kesästä on jäänyt vähän laahava nuotti veisaajille.
kuin Pyhä Henki ja siksi
Saarna teksti oli Matt. 25:alku osa jakeeseen 13.
oikeien mukava saarna .
mutta ehkä vähän liikaa laspinylistystä .
noista sanoista ei vielä oikein ymmärrä mitä tarkoit.
Kyllä Pyhä Henki oli mukana.En ala muuten arvioimaan.Ainoastaan sen verran että koreamielisyyttä löytyy varmasti miehiltäkin,ehkä eri muodossa.(en millään pahalla),sattui vaan osumaan omaan nilkkaan,omaan heikkouteeni.Kristusta kirkastettiin Pyhän Hengen Valossa.Kiitos Isälle,Pojalle ja Pyhälle Hengelle.AMEN,peppiina
autot: metallivärit, kevytmetallivanteet ym.
vaatetuskin näyttää joskus saavan mallia muodin mukaan.
entäs pieni asia kuin silmälasit. jos saarnataan muodista ja puhujalla on viimeisen muodin jälkeen silmälasit. ei taida puhe olla vakuuttava.(suola tullut mauttomaksi)
tässä vain muutama esim. mikä meissä miehissäkin löytyy. ehkä miehen heikon itsetunnon kohentamiseen tarvii hankkia näyttävä ja arvostettu auto esim.
Jumalan siunausta sinulle, jatkamme kaikesta huolimatta taivaan tietä eteenpäin, armahdettuina syntisinä. Kaikkivaltias voimallaan meitä varjelkoon.
Ei vielä ollut kuitenkaan yhtään saarnaa tullut , näistä kokouksista ja me puhumme tästä Mikkelinpäivä kokouksista
jotka alkoi La 3/10 klo 12.00 - ja siitä eteenpäin . emme ota sinun haukkuja vanhastaan kuulluista saarnoista.
Sanon vieläkin että Pyhä Henki puhuu nyt , ja Rakkauden ääni kuuluu varmasti .
Täysin pimee typpi, ja näitä kasvaa kyllä.
Rukoile nyt, ettet vaan saa metalliväriä vanteisiisi!!
Tässä kommentissa ei ollut mitään väärää!Hän kirjoitti miehen näkökulmasta,se oli ihan fantastista.Elikkä koreamielisyyttä löytyy kaikilta,toisilta enempi,toisilta vähempi.Sitäpaitsi koreamielisyyteen liittyy paljon muutakin kuin ihmisen olemus,menkäämme kaikki itseemme.lämmöllä peppiina ja kiitos rivikristitylle joka olit tosi avoin.lämpöä sinulle,peppiina
Lestadiolaisuuden ongelma ei ole koreamielisyys, vaan pyrkimykset vanhurskauttaa itse itsensä omien, parannuksiksi kutsuttujen tekoen avulla. Tosiasia on, ettei kysymys ole parannuksesta.
Kesällä yksi saarnamies mainitsi puheessaan Joensuussa, että maailmanmielisyys ja - rakkaus voivat näkyä myös silmälaseissa, kun niiden sankoja koristellaan timantein ja keinojalokivin. Tolla saarnamiehellä itsellä näkyi kultaa hampaissa; vois katsoa peiliin ja täydentää syntilistaa kultahampailla.
Yleensähän saarnaajat kertoo omista koettelemuksistaan. esim eräs joka kokee alkoholin kovasti joskus houkuttelevan niin saarnaa sen vaaroista. tietää mistä puhuu. Jos joku luuli että saarnavirkaan asetettu on puhdas ja viaton omasta mielestään
Heidät on valittu sellaisesta porukasta ja niin tarkalla seulalla, että viina on heille vieras juoma. Jeesusta pitäisi kansalle julistaa, koska hän vapauttaa synnin kahleista. Riippuvuuden kehä jossa ihminen pyörii, saa vain lisävoimaa pelottelevasta ja tuomitsevasta älä- mölöstä.
Evankeliumi vapauttaa kahleista.
Täällä varsinkin eräs autokauppias teki ohi marrssin , ja esitti ededellisellä kierroksella kaksi nuorta
uusiksi saarnaajiksi , siis ei nyt vaan edellisellä. Josta Lapin vanhimmat ihmetteli noinko se täällä käy.
seurapuheet??
hp. saarnasi kirkkaan ja selkeän jumalan sanan , ja samalla tuli ajauts mieleen , että se kaikki mikä kesälähetyksessä oli vikana on korjattu ja pois pyyhitty .
Häön otti saarnatekstiksi Gal. 6 luku . veljet , jos joku tavataan jostakusta rikkomuksesta , niin ojentakaa te, hengelliset, häntä sävyisästi , ettet sinäkin joutuisi kiusaukseen . ....
er. Pietarin kirje . Hänellä on iso arkullinen tietoa ja Jumalan sanaa, oikein hyvä .
Vai oletteko vielä kesän jälkeen lukossa .
Päivä serat klo 12.00
iltakokoukset 18.00
Hän otti tekstiksi 1 Pietarink. 1 luku , ja hän selitti tekstin aivan oikein ja ikäänkuin opettajille .
Ja hän paneutui jakeeseen 13, erittäin niihin kahteen sanaan vyöttäkää teidän mielenne kupeet.
Ja olkaat raittiit . Pankaa teidän täydellinen toivonne siihen armoon , kuin teille Jeesuksen Keristuksen ilmestyksen kautta taritaan ,
ja ylistys Vapahtajallemme josta tänään päivällä puhuttiin.Se oli niin kirkasta ja raitista Sanaa että huonoinkin sai voimaa(minä),enhän muiden puolesta voi kirjoittaa.Osui suoraan sydämeni haavoihin!Kiitos ja ylistys olkoon Taivaaseen,Hänelle joka kaikki on on puolestamme sovittanut.
YLISTYS OLKOON RISTIINNAULITUN!RAKKAUTTA JA LÄMPÖÄ KAIKILLE,peppiina
Hän puhui kauniisti ja anoi kaikilta anteeksi jo ennen tekstiä, paikka oli jesajassa , mutta minultameni ohi mikä luku , jos joku lukija voi avittaa niin hyvä . Hän muisteli GJ. ihanasti sanoi saneensa nuorena saarnaajana ihanat
muistot , ja kekoitukset , ja puhui muutenkin aivan oikein .
Meidän onkin syytä ottaa itsellemme koko saarna, alusta lähtien. Haluathan sinäkin veljeni teu/teuta/teutatess yhtyä saarnassa esitettyihin ajatuksiin? Sellainen saarna kokoaa kristittyjä Kristuksen ympärille. Ja apostoli sanoo meille varoituksen: "ei heitä sanan kuulo mitään auttanut, koska ei he niitä uskoneet, jotka sen kuulivat."
"Ja karkia paikka pitää järveksi tuleman, ja kuiva maa kuohuvaksi vedeksi; ja kuopassa, jossa kärme makasi, pitää heinän, ruovon ja kaislan oleman.
Siinä myös pitää matka ja tie oleman, joka pitää pyhäksi tieksi kutsuttaman, ettei kenkään saastainen sitä vaeltaisi, ja se pitää heidän edessänsä oleman; jota käydään, niin ettei tyhmäkään eksy."
jesaja35,kyllä tämä sinulle jo oli varmaan selvinnytkin,peppi
Saastaisiahan olemme kaikki lihassamme,lisään:Kuka Jeesuksen armotyön Jumalassa ottaa omakseen,ei ole saastainen vaan pyhä,ainoastaan Vapahtajan tähden.AMEN,R peppiina
Kiitos vaan kovasti bobizza , lue , olen sinulle ja ´muillekin kirjoittanut , ihania tekstejä , lainaamalla
ne on palstalla 1 Joh. 4:10. niin kuin varmaan jo huomasit .
Kyllä olen lukenut,se on todella lohduttavaa,varsinkin nyt tällä hetkellä.lämmöllä peppiina
Joka Jeesuksessa Kristuksessa on, ei todellakaan ole saastainen, vaan puhdas kuin lumi. Eikä tässä puhtaudessa ole
MITÄÄN ihmistekoa.
Jes. 35:6 Silloin rampa hyppii niinkuin peura ja mykän kieli riemuun ratkeaa;
sillä vedet puhkeavat erämaahan ja aromaahan purot.
Jes. 35:7 Hehkuva hiekka tulee lammikoiksi ja kuiva maa vesilähteiksi. Aavikkosutten asunnossa, missä ne makasivat, kasvaa ruoho ynnä ruoko ja kaisla.
Jes. 35:8 Ja siellä on oleva valtatie, ja sen nimi on "pyhä tie": ...
HUOM!!! ...sitä ei kulje saastainen; se on heitä itseänsä varten.
Joka sitä tietä kulkee, ei eksy - eivät hullutkaan.
Jes. 35:9 Ei ole siellä leijonaa, ei nouse sinne raateleva peto; ei sellaista siellä tavata: lunastetut sitä kulkevat.
Jes. 35:10 Niin Herran vapahdetut palajavat ja tulevat Siioniin riemuiten, päänsä päällä iankaikkinen ilo. Riemu ja ilo saavuttavat heidät, mutta murhe ja huokaus pakenevat.
SE oli hino saarna , kiitos vain Jeesukselle Jumalan Pojalle , nyt ja aina
Että se on paras kirstitty, joka eniten rakastaa Jeesusta Kristusta !
tämä oli hienosti liitetty Gal. 6 luku tekstiin.
Oikein hyvä uskon saarna .
Kerro tämä Jeesuksen vertauksen avulla meille.
Minua ainakin sananpalvelijana risoisi suunnattomasti,jos minua kiiteltäisiin maailmanlaajuisesti internetissä.
Työ on kyllä mennyt täysin hukkaan, jos huomio ja kiitos kohdistuvat SANAN sijasta sananpalvelijaan.
Sananpalvelijat ovat todellakin Jumalan sanan palvelijoita. Teu on tässäkin asiassa täysin metsässä, suitsutellessaan jatkuvasti julkisuudessa palvelutehtävän suorittajia.
Jeesus on Herra, häntä AINOATA me kiitämme kunnioitamme ja ylistämme. Hallelujaa kiitos Jeesus!
Asiat kuin Jumalan , Jeesuksen Kristuksen . osaatko selostaa.
Vaan suurin syntinen , joka on paljon saanut anteeksi , hän osaa pljon rakastaa .
Se oli kirjoitettu , juuri niin kuin se oli tapahtunutkin . minä pidin siitä ja siksi kirjoitan tästä ,
kun kukaan ei vielä maininnut mitään.
Kohtuullinen kiitos kuuluu sananpalvelijalle, ja muillekin Jumalaa palveleville Raamatun mukaan. Älä synnillistä sellaista asiaa, joka ei syntiä ole. Eikö sitä ihan terpeeksi tehdä tämän herätysliikkeen puitteissa jo nyt?
Sue on niellyt jo koko koukun syötteineen. Muista ettes taivaaseen pääse, jos ihmisiä käyt kiittelemään Jumalan sanasta. Jumala on tunnetusti hyvin tarkka kunniastaan.
Minulle hyvin rakas vanhempi lähetymises kertoi minulle tapauksen. Hän oli lähetettynä eräälle paikkakunnalle. Sinne tuli linka-autollinen väkeä pihaan. He sanoivat tälle lähetysmiehelle tulleensa kuntelemaan häntä. Tämä lähetysmies kertoi sanoneensa heille että jos te minua tulitte kuuntelemaan, niin voitte saman tien lähteä pois, minusta ette hyödy mitään. Mutta jos tulitte kuuntelemaan JUMALAN SANAA, niin tervetuloa seuroihin.
Meillä on tuhansittain varoittavia esimerkkejä tämän herätysliikkeen piiristä, mihin kurimukseen ihmispalvonta ja sairas ihmisten korottaminen johtaa.
Vastaukseni on:
Ps. 59:15 He tulevat ehtoolla, ulvovat kuin koirat ja kiertävät kaupunkia.
Ps. 59:16 He harhailevat ruuan haussa; elleivät tule ravituiksi, he murisevat.
_____________________________________________________________________________
Ps. 59:17 Mutta minä veisaan sinun väkevyydestäsi ja riemuitsen aamulla sinun armostasi, sillä sinä olet minun linnani ja pakopaikkani minun hätäni päivänä.
Ps. 59:18 Sinä, minun väkevyyteni, sinulle minä veisaan kiitosta, sillä Jumala on minun linnani ja minun armollinen Jumalani.
Voi Jeesus armahda armossasi tuota panettelijaa ja Jumalan sanan vääristelijää.
Ilman tuota panettelua vastauksesi olisi ollut oikea,
nyt vastauksesi oli viesti itseltään saatanalta.
Älä luule että sinä korvaamaton olet
Eli niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan .
Häpeisit edes tuota jääräpäistä moukkamaisuuttasi.
Jos ei jää reikää, niin sinuna pitäisin jo viimeinkin turpani kiinni.
Jos ei sinulla ole mitään asiaa tälle palstalle, niin ole edes hiljaa.
On mentävä koko aika henkilökohtaisuuksiin , ennen kuin huomaat etten anna nyt periksi , menit jossakin
vaiheessa määrärajan yli .
Samat sanat ittelles .
Siis Jesaja 35 :1-5 Pelastuksen ajan ihanuus .
1. Erämaa ja hietikko iloitsee , aromaa riemuitsee ja kukoistaa kuin lilja .
2. Se kauniisti kukoistaa ja iloitsee ilolla ja riemulla . Sille annetaan Libanonin kunnia, Karmelin ja Saaronin ihanuus . He saavat nähdä Herran kunnian , meidän Jumalamme ihanuuden .
3. Vahvistakaa hervonneet kädet , voimistakaa horjuvat polvet.
4. Sanokaa hätääntyneille sydämille : " Olkaa lujat , älkää peljätkö . Katso , teidän jumalanne ! Kosto tulee,
Jumalan rangaistus . Hän tulee ja pelastaa teidät. "
5. Silloin avautuvat sokeain silmät ja kuurojen korvart aukenevat.
Tee parannus ja usko evankeliumi Kristuksesta, niin ei tarvitse enää valehdella ja puhua toisista, kun itsessäsi on vika.
Sinusta on tullut muutaman viikon aikana varsinainen törkyturpa, ei enää ilmeisesti mitään asiaa.
Kirjoittelet perättömiä Lutherista, kiittelet Jumalan sijasta saarnaajia tunnistettavilla nimikirjaimilla maniten. Puhut suomenkielisestä Raamatusta, joka on muka Agriconan suomentama. Vähän ajan kuluttua kiellät kaiken ja osoittelet asiattomista kirjoituksistasi huomauttavaa sormella, käyttäen erittäin halveksivaa kirjoitustyyliä.
pahanilmanlintu
vai luinko nm. väärin.
Että jos minä nyt myönnän missä on valmiutesi paika panhennuksesi
Järkyttävä tyyppi totta tosiaan! Ei minkäänlaista vastuuta omista tekemisistä.
En minä ole sinun opettajasi.
Mää olen kans samaa miält. Sääse oli .
en varmaan kaan ole sulle edes tarkoittanut tota viesti , Se oli se Mikki .
Onpa sinun piposi kireäkkä ja taivaan ovi tiukalla, jos kiitosta antamalla ei pääse taivaaseen. En tiennyt, että kiitoksen antaminen on sinulle noin arka paikka. Kohtuullinen kiitos kuuluu kyllä Raamatun mukaan edelleen, muistan erään lähetysmiehenkin saarnassaan maininneen asiasta. Turhaa sinun jatkaa asian Raamatunvastaista synnillistämistä. Jätä se ammattipahentujien huoleksi, jos et itse sellaiseksi halua tunnustautua.
Saatan hyvinkin olla mäntti, mutta ei tule mieleen haukkua muita näin kamaliksi kuin itse olen.
Jos ei sellainen henkilö ole mäntti, joka kiittelee Jumalan töistä ihmisiä, niin ei sitten mikään.
Niin paljon kun lestadiolaisuudessa on ihmisiä kiitelty, että alta pois.
En ole missään kuullut vastaavaa ihmisten kiittelemistä. Mutta enpä ole nähnyt niin nihkeätä Jeesuksen kiittämistäkään missään muualla.
Ihmisiä kiittelemälläkö taivaan ovet avautuvat? Jo on aikoihin eletty!!!
Sinä.
Minä en ole vastuussa sinun tekemisistäsi.
Ja nyt lopetat tämän panettelun. Jos sinulla ei ole muuta asiaa, niin ole hiljaa.
jos sulla on nuttura kireällä , löysää vähän .
En minäkään sinun kiitosta tarvii.
Niin hän kirjoitin enkä niin kuin sinä sanoit .
Kiitos sinulle Teuta tiedottamisesta, ja pienistä armonjyvistä, joita laitoit mikkelinpäiväseuroista. Niitä oli mukavaa lukea. Mikkelinpäivän teeman mukaisesti, Jumalan enkelit suojelkoot sinua vielä pitkään. Se, mitä me paljon tarvitsemme, on juuri tuo yhdistävä työ, jota sinä teet. Hajottaa osaa lähes jokainen. Jumalan suurta siunausta.
Kiitos vaan kiittelemisestä, sitähän se mies juuri odottaakin.
Luulen ettet voi tietää , muuten luuet olevasi jumala,
Näkyyhän se selvästi lävitse monista viesteistäsi. Nyt kun toinen vielä hehkuttaa tätä kiitoksen kipeyden hiillosta, niin tuleen se laimahtaa.
Taivaan isältä vai mistä luulet ammentavasi .
Näkyy vain kiusanteko jäljestäsi .
En kuitenkaan usko että minä saisin yhdistymistä aikaiseksi , vaan Jeesus Kristus.
Enhän minä tarkoittanut, että sinun tulee saada jotakin yhdistettyä, mutta sinunlaisiasi ihmisiä kaivattaisiin lisää, jotka kykenevät keskustelemaan kaikkien ihmisten kanssa. Ilman sitä kuopat vain syvenevät. Sinulla on kuitenkin halu ottaa asioita esille, ja herättää niistä keskustelua. Uskon sen lähtevän puhtaasta sydämen halusta. Se on tietenkin sinun omantunnon kysymyksesi, millä eväillä liikut. Mutta ei tuokaan kovin fiksulta kannaotolta vaikuttanut, että olisit kiitoksen perässä juoksemassa. Taisi itse kaivata kiitosta, ja kun ei sitä saanut, poltti päreensä. Minut, mäntin, heitti helvettiin saman tien.
Nimimerkki "teu" siis kykenee mielestäsi keskustelemaan kaikkien kanssa?
No enpä ihmettele enää muitakaan kommenttejasi tämän luettuani. :-))))
Kyllä täytyy olla melkoinen taidemaalari jos puolestakaan "teu":n viesteistä saa mitään selvää.
Mies joka ei ota vastuuta mistään kirjoituksistaan vaan syyttelee muita, ei todellakaan ole mikään keskustelija "kaikkien kanssa".
Sen kyllä tunnustan avoimesti että olen ollut todella tyhmä vastatessani ensimmäiseenkään nimimerkki "teu":n
viestiin. Nyt koko palsta uhkaa mennä yhden ukon käsittämättömien aivotoimintojen ympärillä pyörimiseen.
Herra armahda meitä.
Kaikki syntinsä tuntevaiset , siltä tieltä lunastaa, Kiitos Jeesua , Hallelujaa
jos oli jotakin kiitettävää .
Muistan sinun hienon kirjoituksen tässä taannoin , yritin löytää sitä mutta sitä ei löydy historiasta
ja haluaisin sen nyt luetuttaa. Tarvitään vissiin Seriffin otteita täällä .
Jos ei ryhdytä saivartelemaan, hän kyllä pyrkii keskustelemaan kaikkien kanssa. Ja hän haastaa riitaa noin seitsemänsataa kertaa vähemmän kuin sinä, joka nostat hirveän metelin jo, kun sanon kiitos. Jos äiti antaa lapselle ruokaa, lapsi voi hyvin sanoa äidille kiitos, vaikka molemmat tietävätkin, ettei heillä ole mitään ansiota siihen.
Kielenkäyttösi on muuten melko rumaa, ja jos olet sama henkilö nelikirjaimisen n-alkuisen nimimerkin takana, joka on alusta asti kirjoittanut tänne haastavaan sväyyn, ihmettelen, että et koskaan pyydä puheitasi anteeksi. En ole ainakaan havainnut. Vaikka olisit oikeassakin ja siten erehtymätön, mutta sinulla ei olisi rakkautta, taidat pahemmin rikkoa kuin rakentaa. Silloinkin on syytä nöyrtyä, ja tunnustaa: olin oikeassa, mutta olin rakkaudeton.
Että tälläpuolella voin turvallisemmin sinua kiittää .