Lääkäri kirjoitti A, omasta mielestä C tai B

-- -- --

Kutsuntoja varten kävin jokin aika sitten lääkärintarkastuksessa. Valitin lääkärille vaivoistani (jotka ovat ihan tosia), mutta häntä ei näyttänyt kiinnostavan mikään. Vaivojeni lisäksi kerroin mm. olevani ahdistunut koko asevelvollisuudesta, mutta lääkärillä ei ollut muuta sanottavaa kuin "joo, A-luokkaan kuulut". Liekö edes kuunteli mitä puhuin... ei tarkistanut näköä, kuuloa, painoa, pituutta tai tehnyt muutakaan?? Kaikille kavereilleni tehty kunnon lääkärintarkastus..

Kysynkin, että onko kutsunnoissa vielä mahdollista saada muutettua tuota A-kelpoisuusluokkaa alaspäin? En todellakaan ole kykenevä siihen.

2

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kutsunnoissa sinulta myös tullaan kysymään, että koetko kykeneväsi suorittamaan palveluksen (normaalisti). Jos vastaat kieltävästi, niin palveluskelpoisuusluokkaa ainakin saatetaan muuttaa.

      • fseafsgasegas

        "lisäksi kerroin mm. olevani ahdistunut koko asevelvollisuudesta"

        Arvaapa kaks kertaa kiinnostaako monia muitakaan käydä tuota? Itse paraikaa olen intissä ja ei voisi vähempää kiinnostaa koko touhu, mutta pakko mikä pakko.

        Jos et pysty armeijaa käymää niin mene sivariksi. Jos totaalivapautuksen saisi vain sanomalla ettei kiinnosta mennä niin kuinkas paljon täällä olisikaan porukkaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2658
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      37
      754
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      728
    Aihe