Piraattipuolue eduskuntaan?

Onko Piraattipuolueella mitään mahdollisuuksia päästä ensi eduskuntavaaleista läpi? Vaikka ehkä uudeksi puolueeksi kannatusta löytyykin, äänet tulee jakaantumaan liiaksi ympäri vaalipiirejä?
2577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuinka moni olisi uskonut mustan miehen voittavan amerikan vaalit.
Jos äänestäjät haluaa, niin muutoskin on mahdollisempi.

Äänestä

No teoriassa jollain hiton hyvällä ehdokkaalla vaaliliitto. Tosiasiassa millään marginaalipuolueella ei ole mitään mahdollisuuksia eduskuntaan, ainakaan ilman supertähti ehdokasta.

Näiden marginaalien funktio onkin lähinnä mielipidevaikuttaminen eduskunnan ulkopuolella, pääsee tv:seen jne... Siksi esim. itse allekirjoitin kannattajakortin koska he ovat hyvällä asialla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkakeppiii kirjoitti:

Onko Piraattipuolueella mitään mahdollisuuksia päästä ensi eduskuntavaaleista läpi? Vaikka ehkä uudeksi puolueeksi kannatusta löytyykin, äänet tulee jakaantumaan liiaksi ympäri vaalipiirejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu