Mulla on kani ja harkitsen fretin hankintaa. Voisiko niitä pitää vapaana samaan aikaan, vai voiko fretti tehdä pahaa pupulle? Ja sitten vielä että kuinka kauan fretti elää suunnilleen?
Fretti?
4
410
Vastaukset
- EnProvosoidu
Tämä taitaa olla ilmiselvä provo, mutta vastaan kuitenkin asiallisesti:
Fretti ja kani eivät sovi samaan taloon, koska jänöset on fretille luontaisesti ruokaa. Fretti on petoeläin.
Fretti elää n. 8 vuotta.- en mäkään provosoidu
Lisänä edelliseen, vaikka kysymys olisikin trolli: fretin/hillerin luonnollista PÄÄravintoa ovat kanit yli muiden. Fretti on kesytetty kaninmetsästykseen, koska fretillä on hyvin voimakas synnynnäinen vietti ajaa ja tappaa kaneja. Kaninmetsästys on edelleen fretin pääasiallinen käyttötarkoitus monissa maissa (mm. Englanti, Espanja, Australia). Niitä ei siihen tarvitse edes opettaa, vaan ne osaavat sen vaistonvaraisesti.
- Frettikö?
en mäkään provosoidu kirjoitti:
Lisänä edelliseen, vaikka kysymys olisikin trolli: fretin/hillerin luonnollista PÄÄravintoa ovat kanit yli muiden. Fretti on kesytetty kaninmetsästykseen, koska fretillä on hyvin voimakas synnynnäinen vietti ajaa ja tappaa kaneja. Kaninmetsästys on edelleen fretin pääasiallinen käyttötarkoitus monissa maissa (mm. Englanti, Espanja, Australia). Niitä ei siihen tarvitse edes opettaa, vaan ne osaavat sen vaistonvaraisesti.
Siis ihan tosissani tätä kysyin. Ajattelin, että ehkä ne voisi jotenkin totuttaa toisiinsa tai jtn...
Kiitos vastauksista. Niin tiedän, että tää saattoi vaikuttaa oudolta kysymykseltä, mutta ei ollut mikään provo!!! En oikeesti tiedä kauheesti freteistä, kun olen nähnyt niitä vaan eläinkaupoissa. Ne vaan näyttää kivoilta, mutta en mä mitenkään niin tosissani harkinnut. Kysyin vaan...:)
- Bensajoutsen
Juu, eli varmaan tuli selväksi, että frettiä kanin seuraksi ei kannata edes harkita. Tosin, varmaan asuminpuoleen olisi mahdollista, että kani asuisi koppeineen häkkeineen ulkona. Mutta, mahdollista se ei ole, koska sinun mukanasi fretin hajua kanin luo ja toisinpäin, eli molemmat sekoaisivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476