Kimi Räikkönen saa kenkää Ferrarilta ja Heikki Kovalainen McLarenilta.
Fennoille kenkää
Ronnie Petterson
16167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja ajavat hupputalleissa ensi vuonnakin.
Raha ratkaisee F1:ssä kuten Suomen kielipolitiikassa svekotapaan.
Muuten. Kuka ihmeen Pettersson?
Ei montaa ruotsalaista ole sarjassa näkynyt....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ronnie_Peterson
homolajeissa kuten pöytätennis.
Joo, yksi ruotsalainen on ajellut sarjassa.
Ei voittanut mestaruutta, vaan törmäili itsensä kuoliaaksi.
Pitäisikö tuon tehdä vaikutuksen suomalaisiin, jotka ovat tottuneet eläviin mestareihin?
Keke, JJ, Salo, Kimi ja Heikki. Siis viisi . Ruotsista seuraavat:
Joakim Bonnier
Reine Wisell
Ronnie Peterson
Bertil Roos
Torsten Palm
Gunnar Nilsson
Conny Andersson
Slim Borgudd
Stefan Johansson
Björn Wirdheim
Tupalsti enemmän. Tosin ei ihan viime aikoina.
Kuinka moni noista on mestareita?
Tässä tietoa muutamasta luettelon alkupään ruotsalaisista suuruuksista, mutta sitten alkoi jo naurattaa liikaa - tai vaikka itkettää.
Gunnar Nilsson (s. 20. marraskuuta 1948, Helsingborg – k. 20. lokakuuta 1978, Lontoo) oli ruotsalainen kilpa-autoilija ja Formula 1 -kuljettaja. Hän voitti Britannian Formula 3 -mestaruuden vuonna 1975. Nilsson kuoli kivessyöpään kuukautta ennen kuin hän olisi täyttänyt kolmekymmentä.
Joakim Bonnierin paras vuosi urheiluautoilussa oli vuosi 1964, jolloin hän ajoi Graham Hillin kanssa Maranello Concessionaires -kilpailussa Ferrari P -autolla toiseksi. Tämän lisäksi hän ajoi toiseksi Le Mansin 24 tunnin ajossa ja voitti Montlheryssa, kuten myös 12 tunnin kilpailussa Reimsissa. Hän voitti 1000 kilometrin kilpailun Nürburgringillä (yhdessä Phil Hillin kanssa) ajaen Chaparrallia. Tämä oli hänen viimeinen merkittävä autokilpailuvoitto, mutta hän onnistui myös nappaamaan voiton 1000 kilometrin kilpailusta Barcelonasta (yhdessä Ronnie Petersonin kanssa) ja Le Mansin 4 tunnin ajosta vuonna 1972 (yhdessä Hughes de Fierlandtin kanssa). Joakim Bonnier joutui onnettomuuteen Le Mansin 24 tunnin ajossa vuonna 1972 Circuit De La Sarthen radalla kolaroituaan Scuderia Filipinetti -tallin auton kanssa, jota ajoi sveitsiläinen Florian Vetsch. Bonnierin auto syöksyi osuman jälkeen puihin ja Bonnier sai surmansa.
Reine Wisell (s. 30. syyskuuta 1941 Motala, Ruotsi) on entinen ruotsalainen kilpa-autoilija ja Formula 1 -kuljettaja. Hän osallistui 23 F1-osakilpailuun kausilla 1970–1974 saavuttaen yhden palkintosijan ja 13 MM-pistettä. Hän ajoi Lotus-, BRM-, March- talleissa. Wisell ajoi ensimmäisen kilpailunsa kauden 1970 Yhdysvaltain osakilpailussa ja sijoittui heti kolmanneksi. Tämän jälkeen pisteitä tuli vähemmän, eikä hän yltänyt enää urallaan palkinnoille.
Bertil Roos (s. 12. lokakuuta 1943 Göteborg) on entinen ruotsalainen Shadow-tallin F1-kuljettaja.[1] Hän osallistui yhteen F1-osakilpailuun kaudella 1974. Hän keskeytti kilpailussa, eikä saavuttanut pisteitä.[2]
Wirdheim ei ole ajanut ensimmäistäkään formula-1 kilpailua vaan muistin virkistämiseksi. Pojalla oli muuten mahtavat formula1-sivut netissä kuin suuremmallakin tekijällä.
"Tässä tietoa muutamasta luettelon alkupään ruotsalaisista suuruuksista, mutta sitten alkoi jo naurattaa liikaa"
- Mikä voisikaan vanhan rotutohtorin mielestä olla hauskempaa, kuin se että ruotsalainen F1 kuljettaja menehtyy kivessyöpään alle 30 vuoden iässä?
Me kyllä tiesimme jo että olet poikkeuksellisen iljettävä henkilö, mutta viimeistään nyt sen ymmärtää kaikki muutkin tätä lukeneet.
On turha poistaa vastineesi, sillä se on otettu talteen. Tämä uutukainen sopii hyvin "Talan teesien" jonon jatkoksi.
F1-kuljettajina - se todella alkoi naurattaa - ja herrojen kohtalo toki itkettää, kun totesin.
Jaksaako joku kaivaa tiedot noista listan loppupään suuruuksista?
Ei kannattaisi laittaa tänne mahtavan näköistä listaa ruotsalaisista autourheilun huipuista, koska jo neljä ensimmäistä osoittautuivat suuriksi kupliksi!
Sinua alkoi ruotsalaisten F1 kuskien kyvyt naurattamaan, eikä kohtalot? Se on vähän vaikea uskoa, sillä "eihän ruotsalainen ole 100% ihminen"
Miten on omien kykyjesi laita? Mainostat kovasti CV:tasi ja saavutuksiasi netissä, mutta miltä näyttää todellisuus?
Heikki Tala
- kartanokompleksi ja suomenruotsalaisuusviha jo lapsuuden aikoina jossain suomalaisella maaseudulla
- todella lyhyt työura joka välillä sivuaa oikeita töitä
- viimeiset potkut 50 v. iässä, mikä jälkeen jättäytynyt veronmaksajien elätettäväksi
- SuoLi ry:n puheenjohtaja, jonka aikana yhdistyksen heikko kannatus on muuttunut olemattomaksi
- SuoLi ry:n vuosittaisen apurahan palauttamista puoltaa enää 6 kansanedustajaa
- eduskuntavaaleissa 0,00% kannatus
- ruotsalaisuuden vastainen kampanja on täysin marginalisoitunut ja takkiin tulee joka viikko
- Kokkolan kysymys
- Presidentti Ahtisaaren ulostulo
- Oppilasliiton vaatimukset
- Keksittyjen "faktojen", asioiden vääristeleminen ja omiminenkaan ei saa Heikki Talaa näyttämään muulta kuin kestohäviäjältä. Ei ihme että joukkoja ei keräänny ympärille, eikä ole koskaan kerääntynytkään.
Olet oikeassa, alkoi itkettämään - miten joku voi heittää kokonaisen elämän hukkaan pelkkää katkeruuttaan kanssaihmisiään kohtaan? Olisit ajoissa hakeutunut oikean ammatti-ihmisen pakeille. Nyt se on jo myöhäistä.
Talan kommentissa ei ollut mitään sopimatonta tai ruotsalaisuutta loukkaavaa.
On näemmä unohtunut cv:stäni autourheiluhistoriani. Ajoin näet nuorempana rallia, maarataa, jäärataa, autosuunnistusta, jne. Osallistuin jopa Jyväskylän suurajoihin Fiat Abarth 850:llä, jolla hakkasin syheröisellä pikataipaleella Raimo Kossilan, jolla oli 300 hv Valiant. No, minun kisani päättyi ruotsalaisesti eli moottorin kannake petti ja ajo loppui siihen.
Raskaan kaluston puolella ajoin 30 tonnin rekkoja sianlihalastissa Seinäjoelta Lontooseen ja vasta nyt 70-vuotiaana poliisi otti pois ajokortista ison E:n.
Kielipolitiikassa olen osittain presidentti Ahtisaaren linjoilla; Suomi on jo käytännössä yksikielinen maa ja ruotsin kieli on romahtanut. Jatkotoimista meillä on erilainen näkemys ja näyttää ihan siltä, että minun edustamani kanta on voittamassa.
kommentissa ei ollut mitään sopimatonta tai Talaa loukkaavaa.
F-1:issä: Rosberg, Häkkinen, Räikkönen. Suomalaiset ovat mm autourheilun huippukärkeä. Muista myös rally.
menestyksestä hieman! F1:issä tarvitaan nimittäin muitakin kuin lässytysvalmiuksia, he-he.