"Vaikka Suomi on yhä muodollisesti kaksikielinen maa, käytännössä olemme mielestäni jo luopuneet kaksikielisyydestä. Luennoi Nobelin rauhanpalkinnon voittanut Ahtisaari"
Mitä Ahvenanmaan kielioloihin tulee, niin sieltä kuuluu pelkästään huonoa suomenkielisten asukkaiden aseman ja oikeuksien suhteen. Eikö olisi jo aika, että Ahvenanmaan suomenkielisille suotaisiin viralliset vähemmistökielen oikeudet?
Mitä tulee Ahtisaareen hän selvästi haluaa kunniamerkkiä pakkoruotsittamisestaan.
Ahtisaari hamuaa "rasistien kunniamerkiksi" nimettyä Axel Olof Freudenthal -mitalia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Axel_Olof_F reudenthal_-mitali
Mielestäni on irvokasta, että tänä vuonna juhlitaan Ruotsin kanssa maamme irtautumista Ruotsista 200v sitten. Suomenkielisille oli ja on suuri ilon aihe, että pääsimme irti Ruotsista. Ruotsin ja ruotsinkielisten pitäisi hävetä ja pyytää anteeksi sitä alistamista ja sortoa jota he ovat satojen vuosien ajan harjoittaneet suomenkielisyyttä kohtaan, mitä tulee tähän aikaan sorto näyttää meillä jatkuvan.
Mitähän tekemistä Ahvenanmaalla on puuttua Manner-Suomen kielipolitiikkaan ja eikös heillä ole omat lehmät ojassa joka ongelma pitäisi heidän ensin hoitaa asianmukaiseen kunniaansa.
President Ahtisaari oroas över inställning till svenska språket
sammanhang
1
232
Vastaukset
- savonsälli sipoo.
Olisikohan se joku sfedu ketä om tämän Ahtisaaren R.palkinnon epämisenaikeen takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804743Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492949Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961