Akateeminen merimies

onko akateemisia mierimiehiä olemassa. sellaisia fiksuja ja vähemmän juntteja analyyttisiä lukutoukkia?
15653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

muttei laivoissa. Nämä pikku pyrkyrit ovat päässeet ns. merenkulullisiin johtotehtäviin valtiollisiin ja kunnallisiin huuhaa tehtäviin. Ovat ihmisiä, jotka eivät mistään mitään tiedä mutta ovat päättämässä isoja asioita, jotka vaikuttavat tavallisten merikapteenien tai merimiesten elämään.
Yleensä täysin kokemattomia olioita, joilla nenä tungettuna joka asiaan ja mielipide myös kaikesta asioista mitään tietämättä.

Äänestä
  • Kyllä tämä porukka on sellaista,että ne eivät merellä pärjää vaan hakeutuvat töihin missä voivat jonkinlaisina toimistopässeinä pompottaa vaikkapa kippareita tai konepäälliköitä.
    KAIKEN MAAILMAN MERENKULUN TARKASTAJIA YM.HE POLOISET HAKEUTUVAT SINNE MISSÄ VOIVAT PÄTEÄ KUN EIVÄT TODELLISIIN OIKEISIIN MIEHISIIN TÖIHIN PYSTY.SURKEAA PORUKKAA.

    Äänestä

  • Kerroppas minulle tietämättömälle, kuinka merikapteenin pätevyyskirjan saa työskentelemättä laivalla.

    Äänestä

Etupäässä sellaisia, jotka ovat hankkineet akateemisen tutkinnon meripalvelun aikana. Tunnen monta. Mutta ei ajatus tutkinnon omaavan merille siirtymisestä mahdoton ole. Tapauksia löytynee. Itse olen liian vanha siihen ratkaisuun. Monella käytännön merenkulun sektorilla olen ylipätevä, mutta kokemusta puuttuu, tiedän sen.

Äänestä

hmm,m ei! kyllä uskoisin kysyjän tarkoittavan aneemisia juoppoja!?

Äänestä

...........................

Äänestä

lukutoukkia tai moukkia niinkö sä meinasit?

Äänestä

edellytetään maisterin papereita?

Äänestä

Lue näitä viestejä ja mieti kysymystä uudestaan.
Suurin osa skönäreistä on umpitolloja.
Maailmaa on kierretty mutta tavat ja staili on kuin perämetsän juntilla.
Lukutoukkia? Skönärin mielilukemisto: Hymy,Alibi,Nick Carter...

Äänestä
  • kaikkia ei voi muuttaa tälle vuosiluvulle mutta ei siitä tarvi vetää niitä kuuluisia herneitä? eiks nii ?

    Äänestä

  • Jospa te akateemiset yli-ihmiset jäätte suosiolla maihin imemään toisianne, koska merimieselämään teistä ei ole... (jos muuhunkaan)

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Tuota "laatulukemista" löytyy joka laivan messistä siitä telkkarin vieressä olevasta hyllystä... Innokkaimmat vievät jopa hyttiinsä ja jatkavat mielenkiinnolla analyysia vaikkapa BB ryhmän kokemuksista verrattuna laivaporukan kokemuksiin jotka myöskin asuskelevat monta kuukautta "samassa kämpässä"... Sitten asiaa pohditaan syvällisesti porukalla yön pimeinä tunteina ja aamun sarastaessa on johtopäätökset valmiit josta voikin sitten kailottaa koko laivaväelle. Kyllä siis tuota 7-päivää lehden juttutasoa on varmaan suurin osa kunnon nuorista miehistä jotka merelle lähtevät ennen eläkeikää... Kaiken kruunaa koko työuran mittainen itku siitä miten huonoa palkkaa saa ja miten merellä on nykyisin niin stressaavaa ja kiirettä.... Heh heh. Kyllä on huvittavaa porukkaa nuo nykyajan menrenkulkijat.

    Vielä pieni vinkki... Jos maissa olevat eivät voi tietää mitä työ merellä on nykyisin niin mistä ihmeestä merellä olevat tietävät sitten millaista maissa olevien työ on? Ai niin merellähän ollaan aina niin viisaita kun maissa tapahtuu...;)

    Äänestä

Meillä oli yks sivistynyt moottorimies keväällä 1975 :D

Äänestä
  • joojoo

    Äänestä

  • huhhuuh kirjoitti:

    joojoo

    Turust :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mathusg kirjoitti:

onko akateemisia mierimiehiä olemassa. sellaisia fiksuja ja vähemmän juntteja analyyttisiä lukutoukkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu