Kotiopetus

---ö

Ollaan nyt sitten päädytty siihen että isä opettaa ajamisen. Mutta miten on teorian suhteen? Täytyykö käydä tunneilla, vai riittääkö että lukee autokoulun oppikirjan?

5

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tarvii mennä tunneille
    • inssi'

      Minä olen opettanut kaksi lastani opetusluvalla. Kolmannen opetus alkaa ensi vuonna. Koska olen opettajan roolissa, niin olen ottanut tarkoin selvää ennen opetuksen aloittamista, miten homma pitää hoitaa.

      Sinun kysymyksestäsi voisi jotenkin päätellä, että olet itse oppilaana. Jos olet kuitenkin opettaja ja lähtötilanne on tuo, niin tuolla asenteella on odotettavissa teinibemari-puussa-ilmiö muutaman kuukauden päästä.

      Ihan vaan pikku vinkkinä.

    • jonka voi, kannattaa tilata, http://www.opetuslupa.fi/ käydään yhdessä läpi, eli opettaja tutustuu siihen etukäteen ja teoriatunnit käydään sen jälkeen läpi. Kirja on tehty niin että siinä on valmiiksi oppitunnit.
      Mukana tuleva cd on mainio kun siihen ostaa vielä kuvallisen lisenssin niin kummatkin saavat harjoiteltua kuvalliset kysymykset.

    • Äiti..

      Opetin poikani ajamaan. Teoriaa tuli tuutin täydeltä ajamisen yhteydessä. Kannattaa sekä opettajan että oppilaan lukea opetuskirja läpi.

      • 1. kerralla

        Opetin tyttäreni opetusluvalla 2009 ja 2011 . Saimme hyvän lisäavun ammattilaisilta!
        ( www.liikenneopettajat.fi )
        Pitivät takapenkillä istuen "harjoituskokeen", josta kirjallinen palaute. Tästä opin myös itse (palautui mieleen ) paljon tärkeitä asioita, jotka olivat päässeet unohtumaan. (monia tärkeita perus juttuja) !!
        Palaute oli todella perusteltua ja maalaisjärkistä. Tämän jälkeen oli helppoa korjata "virheitä" ja "noutaa" kortti kotiin.
        Oli hintansa arvoinen, 50e /h kevät/11


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      53
      5897
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1030
    Aihe