Ihmettelee
Kuka oli tuo Sanna?
yks vaan
6819846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Samaa mietin.. Ja mitä ihmettä sille on tapahtunu..
Hän oli ihana nuori nainen.
Itsemurha? Kuollut ihan vaan viinaan? Ei paljoo vaihtoehtoja jos ei henkirikosta tapahtunut. Kamalaa kuitenkin. Nuori ja kaunis nainen, varmasti olisi ollut ihana elämä edessä!
kävelly kaivantoon ja hautautunu hiekan alle...
Onko pakko vittuilla kuolleesta ihmisestä?Vaikka miten haukkusitte tms.tätä kaunista nuorta edesmennyttä naista niin hän ei takaisin tule!Joku halus vaan purkaa pahan olonsa häneen ja ties mitä tehnyt toiselle!
Ajatelkaa edes omaisia ja muita läheisiä!Toivon mukaan selviää mikä Sannalle tuli,tuskin kuitenkaan mitään itsaria on tehny.Poliisi ei kyselis vihjeitä jos olis kyseessä oman käden kautta lähteny.
Kannattaa vain jättää nämä letkautukset omaan sarjaan... Sehän on päivän selvää, että jos jotain tämmöistä tapahtuu, on siitä moni surkuttelemassa, utelemassa tai jopa herjaamassa täällä. Ei sille mitään mahda tällaisessa moderoimattomassa ja kasvottomassa tilassa.
kauheeta kamalaa siitä mikkelin toriparkki muistetaan
Onko täällä ketään joka oikeasti tunsi tuon Sannan?
Ja he eivät täällä todellakaan ole julkisesti spekuloimassa mahdollisia syitä.
Puhutaan oikeasta ihmisestä.. Muistakaa, hän on monen ystävä, perheenjäsen, koulukaveri, tuttava! Kuten voisi olla sinunkin!
Annetaan kaikille, jota tämä koskettaa rauha surra!
Jos saisin yhden informaation tästä Sannasta niin tietäisin ettei se ollut sama henkilö joka jakoi taksin kanssani.
liittyy jotenkin katoamisyöhön, niin ota yhteys poliisiin.
Kerropa tietosi poliisille, niin he varmasti antavat sinulle lisäinfoa Sannasta.
Älä helvetissä täällä sitä kysele!!!
No taisit sittenkin olla, kun sellaista pidetään huhujen mukaan totena, että uhri oli takseillut baarin jälkeen.
Tarkoitus olisi ottaa yhteys poliisiin, mutta se pieni asia vahvistaisi KAIKEN.
ettei vaan tyttö tuppuralasta? aikas paljon saman näköinen kuin naapurini
Miettikääpä kahdesti ennen kuin levitätte toisen ihmisen, tai toiseen ihmiseen liittyviä tietoja.
KAIKESTA, MITÄ TÄNNE ja nettiin yleensä KIRJOITAT olet RIKOSOIKEUDELLISESSA VASTUUSSA, myös alaikäiset (15 v)!!
Levittäisitkö kaverisi tai naapurisi tietoja täällä, joista voisi tunnistaa hänet asuinpaikkoineen jne?
Tuollanen tieto on aika tarpeeton...
Kuka-kuka-kuka-missä asuu jne jne. Tyypillinen mikkeliläinen
Mitä varmistusta sä itselles tarviit siitä, oliko Sanna sun kans samassa taksissa!? Ilmoita nyt ihmeessä poliisille asiasta, äläkä täällä sitä pui!
no voi hyvä helevetti. ei ollut.
Kaltaistesi tyyppien vuoksi tamperelaisen Raisan tapaukseenkin saadaan vihjeitä 10 vuoden viiveellä. Onko se todellakin liian vaivalloista ottaa poliisiin yhteyttä ja antaa heidän päättää asian merkitys tapauksen kannalta? Kyseessä on kuitenkin hyvin vakava asia ja oikea vihje voi pelastaa henkiä.
Miten poliisille pitäisi kertoa että tulee ymmärretyksi ja kohdelluksi oikein.
Kertomalla totuuden. Aivan uskomatonta virkavallan pelkoa. Mistä moinen sikiää?
Veikkaus että paljon jää asioita hoitamatta siitä syystä että ei haluta viedä eteenpäin syystä tai toisesta. Ja viedään asioita eteenpäin joista ei edes kuvittelisi haastemiehelle toimitettavan (mm. eläkkeellä oleva poliisi mukana). Harkintakyky ja oma viisaus lienee paikallaan.
Jos asioita ei viedä eteenpäin, voi asiasta valittaa. Myös viranomaisten toimintaa valvotaan ja he riskeeraavat aina työpaikkansa mikäli sooloilevat sääntöjen vastaisesti.
Viranomaisethan eivät sitä työpaikkansa menetä vaikka mitä tekisivät, ei korppi korpin silmää noki.
urakehitys kyllä tyssää melko upeasti, jos tällaisia tapauksia tulee esiin...
"Kaltaistesi tyyppien"? Ai sellaisten jotka käy kertomassa poliisille epäilystään?
Minä kun syytin omaa vilkasta mielikuvitusta, mutta huh.
No selvästi et ollut asiasta varma, jolloin pitäisi ehdottomasti ilmoittaa asiasta poliisille. Jos asia on todellakin selvinnyt jo itsellesi niin ok, mutta jos on pienintäkin epäilystä, yhteydenotto poliisiin mahd. pian.
Ja todellakin, juuri tuollaisen käyttäytymisen vuoksi monia rikoksia jää selvittämättä... mikä taas voi johtaa uusiin uhreihin.
Sanna oli niin elämänmyöteinen. En pysty uskomaan henkirikokseen. Ei täällä. Ei tämä ole mikään vitun Chicago tai Detroit. Itkettää kovasti. Kauheeta. Voimaton olo. Toivottavasti syyllinen/syylliset kivitetään hengiltä.
sukunimi
¨jos et ihmistä tuntenut niin sukunimi ei taida sulle kuulua, en sitä kerro vaikka sen tiedänkin ja kyseisen ihmisen tunsin todella hyvin
Onko siinä jotain pahaa, jos ihmiset haluavat vain tietää enemmän? Onko se joltain pois?
Ihmiset ovat perusluonteeltaan uteliaita.
Ymmärrän kyllä jossain määrin uteliaisuutta, mutta tuota sukunimen urkkimista en todellakaan ymmärrä. Mitä ihmettä tuolla tiedolla voi tehdä?
Joopa, sukunimen levittely ja tragedioilla mässäily on ihmisille, jotka ovat joko epäkypsiä, tai muuten vaan tunteettomia.. Normaali pohdinta ihan ok, mutta toiset ilmeisesti kokevat olevansa oikeutettuja kaikkeen tietoon. Lapsellista. Yleensä kun pienemmissä kaupungeissa tapahtuu jotain, on kaikki ihmiset juoruamassa asioita, ne paisuu ja tulevat omaisten kuultaviksi todella inhottavina epätodenmukaisina juoruina. Parasta olisi puhua tälläisistä ihan hissukseen, eikä huudella kaupungilla. Bussissa istuva ihminen, on voinut tuntea uhrin.
mut jos ei käytä bussia saako sitte olla utelias?
Mutta siis onko totta että vangittu heppu on taksikuski??
Kuulin huhuja.
Samanlaisia huhuja taksikuskista kuultu täälläkin...
Kuultu myös täällä. Ilmeisesti myös joku toinen pidätettynä?
Aika hyvä veto taksikuskilta, takseissahan on kamerat. Tunsivatkohan ennestään? Jos eivät niin vielä kamalampaa, menee taksiin koska haluaa kotiin ja joutuu tapetuksi.
jos taksikuski,niin oiskohan oiottava tuvan seiniä?
Mäkin kuullut huhuja taksikuskista, mut ilmeisesti ei ole kuitenkaan ollut ajossa kyseisenä yönä... Ja eivät tietääkseni ole tunteneet ennestäänkään... Jätkällä on vaan kilahtanut ja pahemman kerran ...tana...
Täällä myös seurataan tilannetta http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=20&t=8090
että olisi taksikuski. Aikuisen ihmisen kertomana.
Eli kun otat taksikyydin, niin kuvaa kuski ja rekkari kännykkäkameralla, ja lähetä kuva monelle tuttavallesi, niin saat turvallisen kyydin...tähänkö on tultu.
Olikohan tuo kuski jonkun takisuharin poika.....?
hyvillään, että joitakuita kiinnostaa tämäkin tapaus.
Sinä päivänä kun kukaan ei välitä tällaisista tapauksista olemme jo ajautuneen hirviöiden maailmana.
Voin kertoa, että on jo sallaisia ihmisiä, joita ei penin vertaa kiinnosta mitä jollekulle tapahtuu tai on tapahtumatta. ...psykopaatteja, joita on yhä kasvava määrä tässäkin kateelliseten pikkutyperässä kaupungissa.
Tekijän tai tekijöiden nimet julki, ja heti, ettei ihmiselle jää vain sellainen muisto asiasta, että se tappaja oli joku vaan....
Eihän mitään tekijöiden nimiä voida julkaista, ennen kuin tuomio on langetettu. Nyt vasta epäillään.
Tuskin taksilla olisi ajanut niin pienen matkan kotiin. Olkaa oikeasti hiljaa joistain typeristä ja loukkaavista huhuista, kuten itsemurhasta te jotka ette edes tunteneet Sannaa.
Ja mitä ihmettä te teette sen epäillyn nimellä?
Jos ette henkilökohtaisesti tyyppiä tunne tai tiedä, niin miten sen nimen julkaiseminen elämäänne helpottaa?
Ällöttää tommonen muka asioista välittäminen. Juoruilla te vaan haluatte mässäillä ja päivitellä. No joo, varmaan tunnette itsenne niin hyviksi ja paremmiksi ihmisiksi.
Pysykää vaan siellä koneittenne äärellä, ei siellä teitä mikään uhkaa, ei nimettömät eikä nimetyt tappajat :P
Ihmisen perusluonne on utelias.. Katsopa mitä savolaisista maailmassa sanotaan..
.. Mutta joo, samaa mieltä tosin kanssasi. Antakaa olla. Asia etenee miten etenee, virkavalta, taidokas, sellainen kuitenkin hoitelee asiaa ja tiedottaa kun tiedottaa.
Voimia omaisille.
no kyllä se nimi täytyy saada julkisuuten mut vasta sitten ku tosta asiasta on langetettu tuomio. sen takia nimi tietoon et voidaan halveksia oikeata ihmistä!!! : )
vaan halunnu kuuklettaa sannaa...
facebookata
Jospa kävi näin.....Tyttökaveri tulee kotiin turvallisesti taksilla. Syntyy riita taas mitättömästä asiasta - onnelliselle pariskunnalle.
Suutuspäissään tyttökaveri lähtee takaisin ulos jolloin joku muu käy kimppuun......
Jospa vaikka lopetat sen spekuloinnin ja turhan jahkailun...
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2009/10/969100
kyllä sillä poliisilla on oikea kaveri tällä hetkellä kyllä tää mikkeli sen verta pikkunen paikkakunta on et paikalliset tietää kuka se on, tän kaverin ja hänen "vaimonsa" kuvat on poistettu netistä.
no miksi et kuukleta? Helposti löytyi sukunimi, työpaikka yms.
älkää ihmiset syyttäkö ketään ennenkuin syyllinen todetaan. mistä tiedätte jos "tappaja" on vieläkin vapaalla jalalla? turha heittää mitään tutuntutulta kuultua. tällähetkellä ei asiasta tiedä oikeita tietoja kukaan muu kuin poliisi. malttakaa kunnes lisää tietoa saadaan julkisuuteen
Pelkäänpä, että näin on. Jokin ei tässä täsmää.
Niin, ei täsmää ei. Mm. se, että Sanna menetti henkensä...
Turha näitä juttuja on spekuloida sen enempää, aika näyttää.
Poliisit voisivat valottaa vähän .....
Eipä ole poikaystävän osuutta tai alibia reposteltu julkisuudessa. Sannan omaiset ja ystävät ovat aika vaitonaisia asiasta. Jokin ei täsmää?
Just! Mietippä hetki omalle kohdalle, jos tällanen sattus, niin olisitko ensimmäisenä kertomassa kaikelle maailmalle mitä sinulle rakkaalle ihmiselle on tapahtunut!!!!??? Uskomatonta!
Kertomassa kaikelle maailmalle ? Näkyy olevan ....
tuo turha spekulointisi tässä ei täsmää, mieti ennen kuin kirjoitat täyttä scheissea...
Mutta kuka tappo? se on vielä epävarmaa. Läheinen ois tappanu tuntien suurta vihaa vaan niin, et vauriot ois suuria, koska haluaa tuhota naisensa. Miesystävä ei siis mahdollinen syyllinen, jota on jo kuullusteltu. Sivullinen ihminen on teon takana, kun riitti tappo, ehkä oman naisen kanssa tuli riideltyä pahasti ennen vuoroa ja kaikki purkaantu Sannaan. Siis syyttömän taksikuski tappoi. Jos on syyllinen, niin tosi kylmäverinen tyyppi, jos ei aukene edes kuullusteluissa. Toivotaan et jää merkintä, jos sarjamurhaaja iskee taas.
Motiivi /Tunnustusta EI ole tullut vieläkään ? Se vaan "lipsahti" ilmeisesti -
Rauha omallekin sielulle olisi paikallaan - "Kakkua" tulee kuitenkin riittävästi.
Tänää luin Länsi-Savosta että,tekijä laitetaan mielentila tutkimukseen/tutkimuksiin.
JA.......
Voi kun tuo tappaja sais kunnon ja pitkän tuomion teoistaan.
Sannan omaisille;Voimia tuleviin päiviin ja jaksamista.!
Rauhaisaa joulua tän palstan lukijoille.
Juu,Olen samaa mieltä et tuomio olis pitäny olla elinkautinen...