Velkjärjestely!

Voiko ed.mainittu vaikuttaa koko loppuelämän?
Kun tuntuu ettei asuntolaina järjesty ei sitten millään!
Vakituiset tulot ja Velkasaneeraus jo loppunut 5 v sitten!
Kokemuksia kertokaa Please!
51289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

me kuluttajat olemme niin hampaattomia ettemme saa pankkien ja vakuutusyhtiöiden laittomia rekistereitä kuriin sitten millään tarvittaisiin vaan kunnon hakkeri joka tuhoasi koko paskan tarkoitan juuri näitä ns. laittomia rekistereitä ihmisistä, joita ei saisi olla mutta kuitenkin on.

Eli kerran rikollinen tai epäonnistuja....pankkien mukaan aina rikollinen tai epäonnistuja

Äänestä

Velkajärjestelyn maksuohjelma lienee ollut asuntovelan osalta pidempi kuin 5 vuotta.
Näin usein on, mikäli oman asunnon saa pitää.

Äänestä
  • Minulla ei ollut asuntoa V-järjestelyn aikana!
    Asuin "slummissa" haluaisin kokeilla siipiäni ja elää kuten "Ihminen".
    Mutta vain, aina sama vastaus valitettavasti " lainapäätös" kielteinen!
    Tahra mitä tehdä?

    Äänestä

  • Maija kirjoitti:

    Minulla ei ollut asuntoa V-järjestelyn aikana!
    Asuin "slummissa" haluaisin kokeilla siipiäni ja elää kuten "Ihminen".
    Mutta vain, aina sama vastaus valitettavasti " lainapäätös" kielteinen!
    Tahra mitä tehdä?

    Ymmärsin alkuperäisen kysymyksesi ihan väärin. Käsitin, että vanha asuntovelka edelleen kummittelee vj:stä huolimatta.
    Onkin siis kysymys uuden lainan saannista.

    Kunnialla päättynyt velkajärjestely ei pitäisi olla esteenä lainan saannille. Mikäli vj on lainanantajan tiedossa, ei se tietenkään mikään positiivinenkaan asia ole.

    Lainan saantiinhan lähtökohtaisesti vaikuttaa 2 asiaa. Arvioitu maksukyky ja vakuudet. Asunto hyväksyttäneen tällä hetkellä vakuudeksi jostain 70% sen arvosta. Lopulle on hankittava muu vakuus esim. henkilötakaus. Mikäli nämä ovat kunnossa, ei päättyneen vj:n pitäisi olla este.

    Äänestä

Jos velkajärjestelyn takia pankilta on jäänyt joskus muinoin sinulta saatavat saamatta on ihan turha kuvitella, että he sinulle enää lainaa antaisivat...

Tämä ei ole myöskään mikään laiton rekisteri. Jos saatavat on poistettu luottotappiona VJ:n takia kyllä siitä merkintä rekisterissä saa olla.

Eri asia jos pankin saatavat eivät ole olleet VJ:n piirissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija kirjoitti:

Voiko ed.mainittu vaikuttaa koko loppuelämän?
Kun tuntuu ettei asuntolaina järjesty ei sitten millään!
Vakituiset tulot ja Velkasaneeraus jo loppunut 5 v sitten!
Kokemuksia kertokaa Please!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu