Suomen entinen presidentti Martti Ahtisaari kehoittaa

sopua jos on tahtoa

"Suomen entinen presidentti Martti Ahtisaari kehoittaa ruotsinkielisiä suomalaisia (finnar!) pysyttelemään ruotsin kielessä kun he puhuvat suomenkielisten kanssa."
Hyvin huomaamme, että sanomisellaan hän puolustaa rasismia Ahvenanmaalla.

Onko Ahtisaari jo saanut arvostetun rasisti " Axel Olof Freudenthal" mitalin, mutta kyllä tuolla puheella jo sen varmasti saakin?

"Lisäksi rauhanpalkinnon saaja toivoo, että ruotsinkieliset Suomessa niin pitkälti kuin mahdollista puhuvat ruotsia kun he seurustelevat suomenkielisten henkilöiden kanssa."
Minä sanoisin ihan järkevästi sen, että onko mitään järkeä puhua jotain kieltä jota muut ihmiset eivät ymmärrä? Suomessa on yli 95% suomenkielisiä ja vain osittain 5% ruotsinkielisiä kansalaisia jos nämä ruotsinkieliset haluavat vain sönkätä sitä ruotsiaan jokapaikassa niin siitä vaan.

On huomioitava se, että rasismi ei kuulu mitenkään mihinkään sivistyneeseen kanssakäymiseen ja myös Ahvenanmaan pitäisi ottaa se huomioon.
Esimerkiksi Ruotsin ja suomenruotsalainen kirkko ovat olleet päällimmäisenä julistamassa Suomen kielen Helvetin kieleksi ja Ruotsin kielen engelten kieleksi samaan tapaan kuin teki aikanaan Ruotsiin rasismin tuonut ja RKP:n henkiseksi isäksi mainittu Axel Olof Freudenthal.

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra haisuli

      edellämainittu kaveri ostettu niinku lipponenkin aikoinaan ( mahifatyyliin ) se on aparthait politiikkaa jota rkp on suomessa harrastanut.

    • Suomi suomalaisille

      Iltalehti paljastaa miten Yle tuhlaa ja etenkin ruotsinkielisiin ohjelmiin ja toimituksen ylläpitoon laitetaan aivan suhteettomasti verorahoja samainen lehtiartikkeli kertoo myös sen että näitä kieliohjelmia katsotaan erittäin vähän. Tässä taas yksi ison karsinnan paikka.

      • Kervinen vuan

        Ylen pumppaukset on suht koht tasapainossa. Rahaa menee maakuntaradioillekin aivan vietävästi. Miksi ei sitten ruotsinkielisellekin puolelle. Ja saahan se Lukenutkin sitten sitä savonmuan kieltä toosastaan kuunnella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe