Hei,
Kysymys on yksinkertainen, mutta kuitenkin liian monimutkainen eli miten kannattaisi tehdä esim. etusivulla tavallisesti käytettävä uutisen lyhennelmä, josta on linkki varsinaiseen uutiseen?
Jos haluan vaikkapa 200 merkkiä pitkän tekstin ja loppuun "lue lisää!" niin tämähän onnistuu käyttämällä substr. Ongelmana on, että uutiset sisältävät -tageja, jotka sitten voivat osua "leikkauskohtaan" hajottaen sivun. Miten tämä onnistuu tehdä siististi ilman, että joutuisin poistamaan kaikki tagit ja mielellään vielä niin, että sanatkaan eivät katkeile? Lyhennelmän viimeinen merkki pitäisi siis olla kirjain ja lopuksi "lue lisää".
Apua uutistekstin lyhentämiseen
5
404
Vastaukset
Muotoilukoodeissa ei taida esiintyä välilyöntejä? Haet kohdasta 200. merkki alkuun päin ensimmäisen välilyönnin ja katkaiset siitä?
- matikkatesti ottaa päähän vieläkin
Laitat vaikka sen lyhennelmän sisältävälle elementille (taulusoli/div tms) sopivan koon ja määrittelet css:llä siihen mahtuman tekstin leikkautumaan pois.
overflow: hidden;
http://www.w3.org/TR/CSS2/visufx.html#overflow- mielipiteeni näistä matikkatesteistä ei ole vieläkään muuttu
Niin no tuo siis on kans aika "dirty" -ratkaisu. Sanat voivat jäädä kesken yms mutta ei riko mitään sivua kuitenkaan.
- KonaniPrain
strrpos:n avulla etsit ensimmäisen välilyönnin 200:n merkin jälkeen, leikkaat ja lisäät 'lue lisää...'
sen jälkeen htmlspecialchars(), niin teksti ei hajota sivua - __jmt__
Niin eihän sulla se teksti saa sisältää mitään tageja. Nehän tulee generoida vasta tulostusvaiheessa. Saatat nimitäin haluta muutella tageja tarpeen mukaan. Toinen vaihtoehto on stripata tagit pois tulostustekstistä. Haet ensin vaikka 300 merkkiä halutusta tekstistä, jonka jälkeen hurautat strip_tags() funktion läpi tuon tekstin. Lopuksi lyhennät vielä tarpeen mukaan tuota tekstiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2019611Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314365Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1143940Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003822- 2013367
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182827Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221367Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731346- 901164
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151141