Apua uutistekstin lyhentämiseen

avuton09

Hei,

Kysymys on yksinkertainen, mutta kuitenkin liian monimutkainen eli miten kannattaisi tehdä esim. etusivulla tavallisesti käytettävä uutisen lyhennelmä, josta on linkki varsinaiseen uutiseen?

Jos haluan vaikkapa 200 merkkiä pitkän tekstin ja loppuun "lue lisää!" niin tämähän onnistuu käyttämällä substr. Ongelmana on, että uutiset sisältävät -tageja, jotka sitten voivat osua "leikkauskohtaan" hajottaen sivun. Miten tämä onnistuu tehdä siististi ilman, että joutuisin poistamaan kaikki tagit ja mielellään vielä niin, että sanatkaan eivät katkeile? Lyhennelmän viimeinen merkki pitäisi siis olla kirjain ja lopuksi "lue lisää".

5

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muotoilukoodeissa ei taida esiintyä välilyöntejä? Haet kohdasta 200. merkki alkuun päin ensimmäisen välilyönnin ja katkaiset siitä?

    • matikkatesti ottaa päähän vieläkin
      • mielipiteeni näistä matikkatesteistä ei ole vieläkään muuttu

        Niin no tuo siis on kans aika "dirty" -ratkaisu. Sanat voivat jäädä kesken yms mutta ei riko mitään sivua kuitenkaan.


    • KonaniPrain

      strrpos:n avulla etsit ensimmäisen välilyönnin 200:n merkin jälkeen, leikkaat ja lisäät 'lue lisää...'
      sen jälkeen htmlspecialchars(), niin teksti ei hajota sivua

    • __jmt__

      Niin eihän sulla se teksti saa sisältää mitään tageja. Nehän tulee generoida vasta tulostusvaiheessa. Saatat nimitäin haluta muutella tageja tarpeen mukaan. Toinen vaihtoehto on stripata tagit pois tulostustekstistä. Haet ensin vaikka 300 merkkiä halutusta tekstistä, jonka jälkeen hurautat strip_tags() funktion läpi tuon tekstin. Lopuksi lyhennät vielä tarpeen mukaan tuota tekstiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      201
      9611
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4365
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      114
      3940
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3822
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      201
      3367
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2827
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1367
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1346
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1164
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1141
    Aihe