Lipponen esti pakkoruotsin poistamisen yo-kokeesta

paavolipponen

Ex-opetusministeri Rask paljasti:
Lipponen esti pakkoruotsin
poistamisen yo-kokeesta
Turun Sanomat 21.4.2004 3:01:14

Toisen kotimaisen kielen poistuminen ylioppilaskirjoitusten pakkoaineena olisi saattanut toteutua jo viime hallituskaudella, ellei silloinen pääministeri Paavo Lipponen (sd) olisi estänyt sitä.

Edellisen hallituksen opetusministeri Maija Rask (sd) kertoi eduskunnassa tiistaina, miten hän sai puhelun pääministerin kansliasta.

– Viesti oli selvä ja yksinkertainen: En saa tuoda muutosesitystä hallituksen käsittelyyn. Kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos (r) ja pääministeri olivat sopineet asiasta.

– Sodassa ja politiikassa tarvitaan voimakkaita johtajia, hallitustasolla se merkitsee voimasta pääministeriä. Hallitus tarvitsee johtajan, pääministerin, joka pitää kaikki langat käsissään. En minä sitä valita, mutta nyt voi todeta, että mikä oli mahdollista kansanedustaja Wideroosille oli mahdotonta ministeri Wideroosille.

Nykyisessä hallituksessa Rkp ei saanut enää sivustatukea ja puolueen ministerit Jan-Erik Enestam ja Wideroos jäivät yksin vastustamaan muutosta, jonka he pelkäsivät heikentävän ruotsin kielen asemaa Suomessa.

Rask myös ihmetteli, miten Rkp nyt vaatii ruotsin kielen oppituntien lisäämistä, kun sama ei kelvannut heille edellisessä hallituksessa maaliskuussa 2002, jolloin lukioiden tuntijako oli ratkaistavana ja kaikki vaihtoehdot avoinna.

http://www.ts.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2004-04-21,104:2:219437,1:0:0:0:0:0:

1

217

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikoinani kun

      olin valtiolla töissä laitatti esimieheni jonkun muun soittamaan ja oli käskenyt antaa jotain ta¨'ysin käsittämättömiä ohjeita ja komentoja.

      Jos olisi hullun lailla uskonut, olisi hommat menneet täysin päin p-settä.

      Käskin soittajan laittaa kirjallisena (faksina) ko. määräykset ja ilmoitn jatkavani alkuperäisten suunnitelmieni mukaan, kunnes ko. telekopio on kädessäni.

      Ei tullut faksia ja homma meni, kuten pitikin. Iso pomo koitti vi-lla, vaikka olisi pitänyt antaa positiivinen palaute hyvin tehdystä työsta, koska asiakkaatkin olivat soitelleet ja olleet tyytyväisiä homman toteuttamiseen.

      Samoin oli kai Raskin laita? Meillähän ei muuten ole kuin hänen sanansa. Toisaalta eipä tuota Lipponen ole kiistänytkään ja
      on se sen verran kova ja pökö pakkoruotsittaja, että asian voi senkin puoleen uskoa.

      Mitä Lipponen olisi voinut Raskille tehdä, jos tämä olisikin natanut ko. esityksen mennä eteenpäin?
      Ei muuta haukkua posket sinisinä ja silmät punaisina?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2441
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      906
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      60
      835
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      226
      699
    5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      49
      661
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      9
      600
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      597
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      577
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      573
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      568
    Aihe