Varmaan vähän väärä foorumi (tai sitten ei) muuta osaako kukaan sanoa kuuluuko kummilusikoiden tummua/hapettua reilussa puolessa vuodessa? Ihailin juuri "pitkästä" aikaa lusikkaa ja huomasin "kauhukseni" että se oli melko kauttaaltaan tummunut. Onko se normaalia, onko kokemuksia? Vai pitäisikö valittaa myyjälle?
Kummilusikka
3
585
Vastaukset
- -------
voin sanoa, että jos kummilusikka on käytössä (eli lapsi syö sillä) ja se pestään astianpesukoneessa niin silloin lusikka tummuu. Omaa kummilusikkaani ei ole pesty koneessa vaan käsin, niin siinä ei ole pahemmin muutosta tapahtunut (yli 30 vuotta vanha lusikka). Niin ja voihan niiden lusikoiden materiaaleissa olla eroja ja oikea säilytystapa on tärkeä, jos lusikkaa ei ole tarkoitettu käyttöön vaan koriste-esineeksi. Ja aikaa kun kuluu niin eiköhän kaikki vanhene, myös esineet. Nekään eivät ole ikuisia.
- Kummilusikka
mutta kun se lusikka on ollut siinä kotelossaan, jossa se oli ostaessa. Pari kertaa on sitä kummeille näytetty (sitä on siis kosketeltu), mutta käytössä se ei ole ollut! Sen vuoksi juuri ihmettelen tummumista.. Saako sen puhdistettua hopeanpuhdistusaineella vai onko ne nykyään minkälaista materiaalia?
- jlkjli
Kummilusikka kirjoitti:
mutta kun se lusikka on ollut siinä kotelossaan, jossa se oli ostaessa. Pari kertaa on sitä kummeille näytetty (sitä on siis kosketeltu), mutta käytössä se ei ole ollut! Sen vuoksi juuri ihmettelen tummumista.. Saako sen puhdistettua hopeanpuhdistusaineella vai onko ne nykyään minkälaista materiaalia?
Meidän tytön kummilusikka oli tummunut laatikossaan parissa kuukaudessa ihan läikikkääksi. Se on onneksi helppo poistaa se tummentuma enkä siksi ole ottanut siitä mitään paniikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422482Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012084- 231872
- 241615
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475- 441366
- 1001339
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta381315En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391295- 361076