Mikähän kasvi tämä on?

Ananasvakuuttaja

http://img188.imageshack.us/img188/4824/rehu1.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8361/rehu2.jpg

(toi isolehtinen puska siis)

Entä miten tuota tulisi hoitaa? Kasvi alkanut täyttämään akvaa turhankin paljon. Voiko kasvin paksuhkon juurakon leikata kahtia ja istuttaa erillisinä kasveina? Entä mites noi lehdet, voiko niitä huoletta katkaista irti? Osa on pahasti levääntyneitä, mutta ne ole uskaltanut katkaista niitä poiskaan siinä pelossa, että kasvi kärsisi siitä liikaa. Lisäksi muuttuisi hieman hassun näköiseksikin, jos sieltä puuttuu monia lehtiä, vasinkin alempaa.

Kasvi ulottuu nykyään pinnalle saakka 50cm korkeudellisessa akvassa. Ja alaa vie koko akvan 45cm leveydeltä...

6

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      aikas helppo hoitoinen, nestemäistä lannoitetta ja kasvi tykkää, kasvaa erittäin hitaasti, siksi levättyy helposti lehdistään

      anubiasta voi katkoa mielin määrin ja istuttaa uusiin paikkoihin ja koloihin mihin se tarttuu ajan mittaan hyvin

      levättyneet lehdet joko haittaavat katsojaa/hoitajaa tai eivät, minua ne eivät haittaa jos ja kun se levä ei siitä yleensä muualle leviäkään

      oompa kateellinen tuollaisesta puskasta, mulle tänne roima kasa sitä heti !!!

      • Ananasvakuuttaja

        Oikei, kiitti fishi kingi :)

        On harkinnassa muokata jonkin asteisesti akvan ympäristöä. Tuo puska tunkee ihan etulasiin kiinni, niin ei ole niin estettisen näkönen. Eli näillä näkymin joko katkaisen sen kahtia, tai siirrän kokonaisena takalasille.

        Mukava kasvi toi muuten on. Eka noin isolehtinen, joka menestyy. Yks lyhyt miekkakasvin jämä on torkkunu akvan mukana jo muutaman vuoden, ilman mitään ihmeempää herätystä. Joten hienoa, että edes jokin sen tyylinen kasvaa :D


    • ichigo-79

      Ostin tänään tuollaisen akvaani, ja myyjä vakuutti kestäväksi ja hidas kasvuiseksi...täyttää pohjasi ...!!?

      onko ollut kauankin vai kustiinko minua taas silmään...??

      • Ananasvakuuttaja

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.


      • fish KING
        Ananasvakuuttaja kirjoitti:

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.

        Kasveja kannattaa karsia kun oikein rispaantuvat ettei kasvi käytä energiaansa huonojen lehtien korjailuun, kohtuullinen ajoittainen karsiminen antaa kasville aina lisäpontta, yleensä laadukkaimpien lue kalliimpien kasvilannoitteidenkin käyttö auttaa.

        akvaariotekniikka.com on netti ostajan akvatarvike paikka ;)


    • Ananasvakuuttaja

      Tossa eilen hieman säädin akvaariossa sisustusta ja tuli sitten tutkiskeltua lähemmin anubista. Tarkoitus oli etsiä varresta kohta mistä leikata poikki, mutta puskasta jäikin heti puolet käteen :D Jollain oudolla tavalla yksittäisestä varresta oli eronnut oma varsi, se ei ollut enää millään tavalla kiinni alkuperäisessä varressa, vaikka kasvoi siinä vieressä. Sen juuretkaan eivät olleet hiedassa kiinni juuri ollenkaan, mutta hyvin se kasvoi kuitenkin :)

      Siirsin sen irronneen osan heti akvaarion taustalle tuomaan lisäesteettisyyttä ja samalla etualalle aukes mukavasti tilaa :)

      Lisäksi poistelin reikäisimmät alalehdet niistä varsista. Kasvattaakohan toi anubis varteen uusia lehtiä vanhojen tilalle, jos se menettää vanhoja lehtiä, vai tulee siitä lopulta pelkkä juurakko, ilman lehtiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2738
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      227
      1193
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe