Mikähän kasvi tämä on?

Ananasvakuuttaja

http://img188.imageshack.us/img188/4824/rehu1.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8361/rehu2.jpg

(toi isolehtinen puska siis)

Entä miten tuota tulisi hoitaa? Kasvi alkanut täyttämään akvaa turhankin paljon. Voiko kasvin paksuhkon juurakon leikata kahtia ja istuttaa erillisinä kasveina? Entä mites noi lehdet, voiko niitä huoletta katkaista irti? Osa on pahasti levääntyneitä, mutta ne ole uskaltanut katkaista niitä poiskaan siinä pelossa, että kasvi kärsisi siitä liikaa. Lisäksi muuttuisi hieman hassun näköiseksikin, jos sieltä puuttuu monia lehtiä, vasinkin alempaa.

Kasvi ulottuu nykyään pinnalle saakka 50cm korkeudellisessa akvassa. Ja alaa vie koko akvan 45cm leveydeltä...

6

1140

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      aikas helppo hoitoinen, nestemäistä lannoitetta ja kasvi tykkää, kasvaa erittäin hitaasti, siksi levättyy helposti lehdistään

      anubiasta voi katkoa mielin määrin ja istuttaa uusiin paikkoihin ja koloihin mihin se tarttuu ajan mittaan hyvin

      levättyneet lehdet joko haittaavat katsojaa/hoitajaa tai eivät, minua ne eivät haittaa jos ja kun se levä ei siitä yleensä muualle leviäkään

      oompa kateellinen tuollaisesta puskasta, mulle tänne roima kasa sitä heti !!!

      • Ananasvakuuttaja

        Oikei, kiitti fishi kingi :)

        On harkinnassa muokata jonkin asteisesti akvan ympäristöä. Tuo puska tunkee ihan etulasiin kiinni, niin ei ole niin estettisen näkönen. Eli näillä näkymin joko katkaisen sen kahtia, tai siirrän kokonaisena takalasille.

        Mukava kasvi toi muuten on. Eka noin isolehtinen, joka menestyy. Yks lyhyt miekkakasvin jämä on torkkunu akvan mukana jo muutaman vuoden, ilman mitään ihmeempää herätystä. Joten hienoa, että edes jokin sen tyylinen kasvaa :D


    • ichigo-79

      Ostin tänään tuollaisen akvaani, ja myyjä vakuutti kestäväksi ja hidas kasvuiseksi...täyttää pohjasi ...!!?

      onko ollut kauankin vai kustiinko minua taas silmään...??

      • Ananasvakuuttaja

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.


      • fish KING
        Ananasvakuuttaja kirjoitti:

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.

        Kasveja kannattaa karsia kun oikein rispaantuvat ettei kasvi käytä energiaansa huonojen lehtien korjailuun, kohtuullinen ajoittainen karsiminen antaa kasville aina lisäpontta, yleensä laadukkaimpien lue kalliimpien kasvilannoitteidenkin käyttö auttaa.

        akvaariotekniikka.com on netti ostajan akvatarvike paikka ;)


    • Ananasvakuuttaja

      Tossa eilen hieman säädin akvaariossa sisustusta ja tuli sitten tutkiskeltua lähemmin anubista. Tarkoitus oli etsiä varresta kohta mistä leikata poikki, mutta puskasta jäikin heti puolet käteen :D Jollain oudolla tavalla yksittäisestä varresta oli eronnut oma varsi, se ei ollut enää millään tavalla kiinni alkuperäisessä varressa, vaikka kasvoi siinä vieressä. Sen juuretkaan eivät olleet hiedassa kiinni juuri ollenkaan, mutta hyvin se kasvoi kuitenkin :)

      Siirsin sen irronneen osan heti akvaarion taustalle tuomaan lisäesteettisyyttä ja samalla etualalle aukes mukavasti tilaa :)

      Lisäksi poistelin reikäisimmät alalehdet niistä varsista. Kasvattaakohan toi anubis varteen uusia lehtiä vanhojen tilalle, jos se menettää vanhoja lehtiä, vai tulee siitä lopulta pelkkä juurakko, ilman lehtiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1324
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      797
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      594
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      184
      515
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      507
    10. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      24
      500
    Aihe