Mikähän kasvi tämä on?

Ananasvakuuttaja

http://img188.imageshack.us/img188/4824/rehu1.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8361/rehu2.jpg

(toi isolehtinen puska siis)

Entä miten tuota tulisi hoitaa? Kasvi alkanut täyttämään akvaa turhankin paljon. Voiko kasvin paksuhkon juurakon leikata kahtia ja istuttaa erillisinä kasveina? Entä mites noi lehdet, voiko niitä huoletta katkaista irti? Osa on pahasti levääntyneitä, mutta ne ole uskaltanut katkaista niitä poiskaan siinä pelossa, että kasvi kärsisi siitä liikaa. Lisäksi muuttuisi hieman hassun näköiseksikin, jos sieltä puuttuu monia lehtiä, vasinkin alempaa.

Kasvi ulottuu nykyään pinnalle saakka 50cm korkeudellisessa akvassa. Ja alaa vie koko akvan 45cm leveydeltä...

6

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      aikas helppo hoitoinen, nestemäistä lannoitetta ja kasvi tykkää, kasvaa erittäin hitaasti, siksi levättyy helposti lehdistään

      anubiasta voi katkoa mielin määrin ja istuttaa uusiin paikkoihin ja koloihin mihin se tarttuu ajan mittaan hyvin

      levättyneet lehdet joko haittaavat katsojaa/hoitajaa tai eivät, minua ne eivät haittaa jos ja kun se levä ei siitä yleensä muualle leviäkään

      oompa kateellinen tuollaisesta puskasta, mulle tänne roima kasa sitä heti !!!

      • Ananasvakuuttaja

        Oikei, kiitti fishi kingi :)

        On harkinnassa muokata jonkin asteisesti akvan ympäristöä. Tuo puska tunkee ihan etulasiin kiinni, niin ei ole niin estettisen näkönen. Eli näillä näkymin joko katkaisen sen kahtia, tai siirrän kokonaisena takalasille.

        Mukava kasvi toi muuten on. Eka noin isolehtinen, joka menestyy. Yks lyhyt miekkakasvin jämä on torkkunu akvan mukana jo muutaman vuoden, ilman mitään ihmeempää herätystä. Joten hienoa, että edes jokin sen tyylinen kasvaa :D


    • ichigo-79

      Ostin tänään tuollaisen akvaani, ja myyjä vakuutti kestäväksi ja hidas kasvuiseksi...täyttää pohjasi ...!!?

      onko ollut kauankin vai kustiinko minua taas silmään...??

      • Ananasvakuuttaja

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.


      • fish KING
        Ananasvakuuttaja kirjoitti:

        Tarkotatko, että onko mulla ollut se kauankin? Mul taitaa olla se kasvanut tuol hiekas varmaan 1,5-2-3v. En nyt tarkalleen enää muista :)

        Oli se toki kohtuu suuri jo valmiiksikin, mut sen paksuhko varsi kasvanu pituutta vaakatasossa/viistosti ainakin 3-4x alkuperäisestä pituudesta ja sitä mukaan puskenut lehtiäkin siihen uuteen varteen.

        Mut mun mielestä kohtuu nopea kasvamaan, vaikka ei toki voi verrata oikein vaikka intianvesitähdikin nopeuteen, jota saa harvennella siinä parin viikon välein. Mitä taas vertaa mun miekkakasvin jämään, niin siihen verrattuna taas kasvaa aika pinkoen :D

        Kestävältä se ainakin vaikuttaa, lehdet noit suokasvimaisen kovia, että ei helpolla kalatkaa saa tuhottua. Alimmat lehdet tuppaavat vähitellen reikiintymään/kellastumaan/surkastumaan/levääntymään, ainakin mulla.

        Kasveja kannattaa karsia kun oikein rispaantuvat ettei kasvi käytä energiaansa huonojen lehtien korjailuun, kohtuullinen ajoittainen karsiminen antaa kasville aina lisäpontta, yleensä laadukkaimpien lue kalliimpien kasvilannoitteidenkin käyttö auttaa.

        akvaariotekniikka.com on netti ostajan akvatarvike paikka ;)


    • Ananasvakuuttaja

      Tossa eilen hieman säädin akvaariossa sisustusta ja tuli sitten tutkiskeltua lähemmin anubista. Tarkoitus oli etsiä varresta kohta mistä leikata poikki, mutta puskasta jäikin heti puolet käteen :D Jollain oudolla tavalla yksittäisestä varresta oli eronnut oma varsi, se ei ollut enää millään tavalla kiinni alkuperäisessä varressa, vaikka kasvoi siinä vieressä. Sen juuretkaan eivät olleet hiedassa kiinni juuri ollenkaan, mutta hyvin se kasvoi kuitenkin :)

      Siirsin sen irronneen osan heti akvaarion taustalle tuomaan lisäesteettisyyttä ja samalla etualalle aukes mukavasti tilaa :)

      Lisäksi poistelin reikäisimmät alalehdet niistä varsista. Kasvattaakohan toi anubis varteen uusia lehtiä vanhojen tilalle, jos se menettää vanhoja lehtiä, vai tulee siitä lopulta pelkkä juurakko, ilman lehtiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      157
      7543
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      263
      2293
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      566
      2057
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1116
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1065
    Aihe