Yritetäänkä taulukaupan avulla kiertää lahja-veroa?
Taulukaupassa kyse veronkierrosta?
kysyn vaan
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On se vaan kumma kuinka taulut käy kaupaksi poliitikkojen käsissä.
Meille taiteilijoille ei siitä heru senttiäkään.
Poliitikoille rahaa ja taiteilijoille nälkää.
,,,,,,,,,,,,,,,,
´´´´´´
Kokoomus suositti viime eduskuntavaaleissa ehdokkailleen, että vaalituki ohjataan joko omalle tukiyhdistykselle tai paikallisyhdistykselle.
Jos ehdokas ottaisi itse vastaan vaalirahaa, tulkittaisiin se veronalaiseksi lahjaksi.
Niinpä onkin olemassa mitä erilaisimpia kansanedustajien vaalirahatukiyhdistyksiä - veronkiertoa varten.
Keskustapuolueella oli vuoden 2007 eduskuntavaaleissa suurin budjetti, eli 1,5 miljoonaa euroa.
Ei tuota 1.500 000 euroa saada kasaan "taulukaupoilla" tai seminaareilla tai tupailtojen arvanmyynnillä. Ei ei.
Puoleentoista miljoonaan euroon tarvitaan
- säätiöitä (kuten Nuorisosäätiö, Maaseudun kukkasrahasto ym.
- yhdistyksiä (kuten Huomisen Suomi ry, Pohjanmaan kautta ry ja Vahvan keskustan tie, jotka olivat esim. ministeriksi tulleen Kiviniemen tukiyhdistyksiä)
- konkurssikypsiä yrityksiä, jotka harjoittavat holtitonta rahankäyttöä
- yritysjohtajia (kuten Kyösti Kakkonen ja Toivo Sukari)
Lisäksi tarvitaan Aki Haaron (keskustapuolue) kaltainen hallintopäällikkö, jolla on hanskassa 17 yritystä, yuli 40 yhdistystä ja muutama säätiö.
Sieltä sitä rahaa tulee vaalikampaanjaan 1,5 miljoonaa euroa. Ja siitä se vaalivoitto sekä päähallituspuolueen valtuudet tulevat - poliittisesta rahanpesusta, veronkierrosta - huh huh.
Näitä korruptiorakenteita ja pimeää vaalirahaa ei hallitus halua lailla kieltää.
Eipä tietenkään - kun se ei halua valtaa vaihtaa.
Riittääkö Tarastin komitean mainostama "läpinäkyvyys". Eiköhän nuo pimeät puuhailut vaalirahan ja vallan saamiseksi pitäisi lainsäädännön avulla "läpivalaista" ja tuomita lain rikkomuksina. Vaalirahoituslain - vai mikä se olikaan?
Halosen Presidentinvaalikampanjan budjetti oli vaatimattomat 1,7 miljoonaa euroa. Ne kerättiin varmaan Setan diskojen kolehdeista ja SDP:n tätien munkkie myynnistä (ilman ALV:tä tottakai).