Mitäpä jos YLE 2 narrasi Vanhasta väittämällä puutavaran sisältävän höylättyä lautaa. Jospa Korvolalla onkin takataskussa tieto mistä materiaalista on kyse - esim. jostain pyökistä tms. erityistä joka löytyy Vanhasen talosta. Silloin se on SHAKKI - JA MATTI!
Tämä on pelkkä skenaario, mutta itse ainakin lähtisin rakentamaan tämän ansan jos minulta neuvoa kysyttäisiin.
Tämä on pelkkä skenaario, mutta itse ainakin lähtisin rakentamaan tämän ansan jos minulta neuvoa kysyttäisiin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...toisaalta onko YLE 2:n toimituksessa tuollaista pelisilmää. Hieman epäilen. Joka tapauksessa hieno suunnitelma. Tuota voisi kokeilla jatkossa jos ei tässä tapauksessa.
Korvola on juuri sen tyyppinen toimittaja, joka nostaa esiin valtaatekeville ikäviä kysymyksiä. Jos toimittaja tietää enemmän mitä on kertonut ja ehkäpä toimittajilla on vielä vankempaa näyttöä.
Miksi Jungler muuten olisi asettunut niin ehdottomasti tukemaan omiaan ja puhellut moraalisen vastuun kantamisesta? YLE2 on vain kertonut "vahvoista" näytöistä.
Varsinainen shakkipeluri antaa tipottain tietoja ja katselee muutaman päivän, kuinka kohde selittelee asioita parhain päin, kunnes on puhunut itsensä pussiin. Sitten on uusien paljastusten vuoro....
Pientä puhdasta yleisluontoista spekulointia:
Eräs vaikutusvaltainen henkilö rakennutti taloa. Firmat tarjosivat hänelle lahjamateriaalia taloa varten. Henkilö ajatteli, ettei lahjahevosen suuhun ole katsomista ja otti kaiken materiaalin avosylin vastaan. Sen jälkeen hän saattoi A) käyttää sen omaan rakennukseen, B) lahjottaa materiaalin sukulaiselleen tai tutulle, C) myydä tavaran kolmannelle osapuolelle.
Miten itse toimisit tai oikeammin miten olisit itse toiminut 90-luvulla, jos sinulle olisi tarjottu ilmaisia rakennusmateriaaleja?
Mitä pidätte tästä skenaariosta. Korvola käytti 15 minuuttia sen valheensa todisteluun, että Vanhanen on sanonut rakentaneensa talon itse vaikka Vanhasen kirjasta oli luettavissa, ettei näin ole. Kirjassa kerrotaan että talon rakentamiseen käytettiin paljon ulkopuolista työvoimaa. Minusta tässä skenaariossa Korvola valehteli ja veti siihen valheeseen mukaan myös asiantuntijan, jonka oli raahannut ohjelmaan. Melkoista moraalia osoittaa.
Aivan suomen yleisradion palkollisten tehtävä onkin työkseen viritellä kaikenmaailman ansoja jooooo.
Leppoisia työpäiviä vaan Korvolalle ja TAUNUKSELLE.
Miten on, jos Jungner tiesi, että potkut tulee ja kostikin tällä tavalla?
jos tuo asioita esille?
Nämä keskustelut täällä perustuvat vain savolaiseen metodiin, jonka Yle on lanseeranut. Nyt tiedämme, mihin Ylen asiaohjelmat perustuvat, kun sen ovat itse julki lausuneet.
Niin , mitä asiallista asiaa Yle toi esiin ?
SDP kyllä kehtaa !!!!
Tämä Taunus Korvolan vittuilu ei kelvannut millekään muulle medialle vaikka sitä oli yritetty kaupata. Kyllä Ylelle kelpasi ja heidän punaiselle Jukkerssille oikein hyvin. Ja jos jollakin on puhtoinen käsitys siitä etteikö ylen kängi olisi istunut monet tuumaustuokiot oikeusoppineitten kanssa usskaltaaksen tuoda asian julkisuuteen. Rakennettiin vedenpitävät lukitukset ja sitten loka maailmalle, taito punnitaan lähiaikoina:)
Takkutukka on tänään Oulussa itkemässä kuinka ei miljoonia tullut yleen tarpeeksi.
Potkut persauksille ja onnea.
itse meni ansaan?
"Todistan vasta oikeudessa". Missä oikeudessa?
valehteluun ja hänen olisi erottava jokatapauksessa.